1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Koronavirüs Aşılama Randevusu Nasıl Alınır Nasıl İptal Edilir ?

Koronavirüs Aşılama Randevusu Nasıl Alınır Nasıl İptal Edilir ?

A grubunda sağlık kurumunda çalışanlar (kamu, özel, üniversite, vakıf vb. tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesi stajyer öğrencileri dahil) ile tüm eczane çalışanları (eczacı ve kalfalar dahil) bulunuyor.Birinci aşamanın B grubunda yaşlı, engelli, koruma evleri gibi yerlerde kalan ve çalışanlar, C grubunda ise 65 yaş ve üstü bireyler yer alıyor.

İkinci aşamada A grubunda, hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörlerin çalışanları bulunuyor. Bu sektörler ise şu şekilde sıralanıyor:”Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, kritik görevlerdeki kişiler, zabıta, özel güvenlik, Adalet Bakanlığı, cezaevleri, eğitim sektörü (öğretmenler ve öğretim üyeleri),gıda sektörü (SGK kayıtlarına göre) çalışanları (fırın, yemek fabrikaları, gıda imalathaneleri, ambalajlanmış su üreticileri vb.),taşımacılık (SGK kayıtlarına göre) sektöründe çalışanlar”Bunların ardından ikinci aşamada 50-64 yaşlarındaki bireyler aşılanacak.

Üçüncü aşamada, kronik hastalığı olan kişiler ve diğer yaş grupları.

Dördüncü aşamada ise aşılanma sırası geldiği halde zamanında aşı yaptırmayanlar aşılanacak.

Telefon ve e-devletten aşı randevusu nasıl alınır? (Aşı randevusu iptal edilebilir mi?)

Aşı için hak tanınan vatandaşlar randevu alma işleminin detaylarını öğrenmek ve uygulamak istiyor. Koronavirüs aşısı vurulmak isteyen ve sırası gelen vatandaşlar birçok seçenek üzerinden aşı randevusu alabiliyor. İster e devlet sisteminden ister telefondan alınan aşı randevusu nasıl alınır? Aynı zamanda aşı randevusu alan ve randevusunu iptal etmek isteyen veya değiştirmek isteyenler, aşı randevusu iptal edilebilir mi, randevu değiştirme yapılır mı? sorularına cevap arıyor.
İşte koronavirüs aşı randevusuna yönelik bilinmesi gerekenler…

Sağlık Bakanlığı tarafından aşı uygulanacak grup sıralaması hastalığa maruz kalma, hastalığı ağır geçirme ve bulaştırma riskleri ile hastalığın toplumsal yaşamın işleyişi üzerindeki olumsuz etkisi değerlendirilerek COVID-19 aşısı uygulanacak gruplar belirlenmiş olup bu gruplara sırasıyla uygulanacaktır. Peki aşı sırası bugünlerde kimlerde? Aşı randevusu alma işlemi gün gün yoğun ilgi görüyor. Peki aşı randevusu nasıl alınır?Aşı randevusu iptal edilebilir mi, randevu değiştirme yapılır mı ?

MOBİL UYGULAMALAR VEYA İNTERNET ÜZERİNDEN RANDEVU OLUŞTURMA

Aşı olabilme hakkı tanınan vatandaşlar “mhrs.gov.tr” ve “enabiz.gov.tr” siteleri ile Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ve e-Nabiz mobil uygulamaları üzerinden randevularını oluşturabiliyor.

Aşı için öncelikli grupta olup olmadığınızı, aralarında boşluk olacak şekilde “AŞI”, “T.C. kimlik numarası” ve “T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi”ni yazarak 2023’e kısa mesaj (SMS) göndererek sorgulayabilirsiniz.

Kişi, aşı yapılacak öncelikli grupta bulunuyorsa randevu işlemi için MHRS uygulamasına yönlendiriliyor. Uygulamayla seçilen sağlık kuruluşundan tarih ve saat belirtilerek randevu alınabiliyor. Randevu bilgisi SMS ile kişinin telefonuna gönderiliyor.

ALO 182 ARACILIĞIYLA RANDEVU ALMA

Covid-19 aşısı olacak yurttaşlar, mobil uygulama veya internetin yanı sıra MHRS Alo 182 hattını arayarak da aşı randevularını alabiliyor.

kendilerine en yakın aile hekimlikleri ile tüm kamu, özel ve üniversite hastaneleri için randevularını oluşturabiliyor.

HAFTA SONU VE MESAİ SAATLERİ DIŞINDA AŞI RANDEVUSU ALINIR MI?

Sağlık Bakanlığı’nın Twitter hesabından aşı randevularıyla ilgili açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Covid 19 aşısını mesai saatleri dışında ve hafta sonu da tüm hastanelerden randevu alarak yaptırabilirsiniz. Aşı sıranızı kontrol etmek ve randevu almak için http://enabiz.gov.tr ile http://mhrs.gov.tr adreslerini ziyaret edebilir veya uygulamalarını kullanabilirsiniz.” denildi

AŞILA Mobil Uygulaması İle Randevu İptali ;

Aşı kaydetme işlemi sisteme işlenmiş olmasına rağmen fiziki olarak gerçekleştirilemediği durumlarda iptal/zayi işlemi bildirim saatinden itibarek 1 saat içinde yapılabilecektir. Bu işlem için Aşıyı İptal Et butonuna tıklanır .

Eğer aşı başka kişiye uygulanabilir durumda ise İptal seçeneğine tıklanır. İptal açıklaması girilir ve Kaydet butonuna tıklanır. İptal kaydı girilen aşılar tekrar stoğa alınır.

Yorum Yap

Yorum Yap