KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır? (A-B-Lisans-Önlisans-Ortaöğretim-Engelli)

KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır? (A-B-Lisans-Önlisans-Ortaöğretim-Engelli)

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) kaç yılda bir oluyor. Ülkemiz de herhangi bir kamu kurum ve kuruluşların da devlet memuru olabilmek amacı ile düzenlenen sınava KPSS yani açık adı ile Kamu Personeli Seçme Sınavı denilir. Her hangi bir üniversiteden mezun olduktan sonra uzun çalışmalar sonucu bu sınava giren öğrenciler gelecekleri için çok büyük bir adım atarlar. Peki KPSS sınavı kaç yılda bir oluyor gibi sorularınızın cevaplarını bu yazımız da sizler için hazırladık.

Kamu Personeli Seçme Sınavı içeriğinde; Genel Yetenek, Genel Kültür, Yabancı Dil, Hukuk, Eğitim Bilimleri, İktisat, Maliye, İşletme, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Muhasebe, Ekonometri, Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkile, İstatistik gibi alanların sınavlarını yer almaktadır.

İlgili içerik; KPSS 3.10 Nedir, KPSS 3.10 Ne Anlama Geliyor?


KPSS Kaç Yılda Bir Yapılıyor ?

Kamu personeli olarak hayalini kurduğunuz işe girmek için girmeniz gereken sınavlardan bir tanesi olan KPSS mezun olunan eğitim düzeyine göre ya her yıl ya da 2 yılda bir olmak üzere yapılmaktadır. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Kamu personeli seçme sınavlarının tümünü kaç yıl sadece bir kez yapar. Kamu personeli seçme sınavı sınav türleri aşağıdadır;

KPSS Lisans (Genel Yetenek (GY), Genel Kültür (GK) – Eğitim Bilimleri (EB)
KPSS Lisans (Alan Bilgi Testi)
KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi(ÖABT)
Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (E-KPSS)
KPSS Önlisans (Ön Lisans Düzeyi)
KPSS Ortaöğretim (Lise mezunları için – ortaöğretim düzeyi)
KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT)


Lise Düzeyinde KPSS  Sınavı Kaç Yılda Bir Yapılır?

Lise düzeyinde ya da diğer adı ile KPSS Ortaöğretim sınavı herhangi bir kamu kurum ve kuruluşunda meslek sahibi olmak isteyen kişilerin girdiği sınav türüdür. Lise Düzeyinde ki KPSS sınavı ÖSYM tarafından yapılır ve tüm ülkede aynı anda başlar.

Ortaöğretim kpss sınavı iki yıl aralıklarla yani her 2 yılda sadece bir defaya mahsus olmak üzere yapılmaktadır. KPSS Ortaöğretim sınavı çift senelerde ÖSYM tarafından yapılmaktadır. ÖSYM bundan sonraki kpss ortaöğretim sınavlarını sırasıyla 2020, 2022, 2024, 2026, 2028, 2030 yıllarında yapacaktır.


KPSS Lisans Sınavı Kaç Yılda Bir Yapılır?

Adayların en çok sorguladığı kısım ise burasıdır. Bunun nedeni KPSS lisans sınavı kaç yılda bir yapılır diye soran okurlarımız KPSS A kaç yılda bir yapılır , KPSS B kaç yılda bir yapılır diye soruyorlar.  Kpss Lisans sınavı her yıl yapılmaktadır ama bu sınavın pek çok alt dalı olduğu için her sene her lisans mezunu farklı durumlar ile sınava girebilmektedir. Bu durumlarda KPSS A ve KPSS B grubunu ortaya çıkarmıştır.

Kpss Lisans her sene yapılır ama bölümünüze göre A-B grubunu incelemelisiniz.


KPSS A Kaç Yılda Bir Yapılır?

KPSS A her yıl yapılmaktadır. Bu alandan sınava girmek isteyen adaylar her sene bu sınava başvuru yapıp sınava girebilirler. Kpss A grubu sınavı her sene yapılır.


KPSS B Kaç Yılda Bir Yapılır?

Kpss B grubu sınavı 2 senede bir yapılmaktadır. Bu seneler ise çift senelerdir. 2016-2018-2020 gibi her 2 yılda bir yapılmaktadır. Hemşirelik kpss kaç yılda bir yapılır kpss b grubu kaç yılda bir yapılır sorusunun cevabı aynıdır.

Kpss Öğretmenlik Kaç Yılda Bir Yapılır;  Öğretmenlik kpss kaç yılda bir yapılır kpss b grubu kaç yılda bir yapılır sorusunun cevabı 2 yıldır. Çünkü öğretmenlik kpss atamaları b grubundan yapılmaktadır. Kpss B grubu sınavı 2 yılda bir yapılır.


E-KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır?

Engelli olan vatandaşlarımızın arasından kamu görevlisi olmak isteyenler için Engelli kamu personeli seçme sınavı (E-KPSS) iki (2) yılda bir kez yapılır. Genellikle bu sınav E-kpss sınavı Nisan ayı içerisinde yapılmaktadır. Sınavlar sırasıyla 2020, 2022, 2024, 2026, 2028, 2030 yıllarında yapacaktır.


KPSS Ön lisans Kaç Yılda Bir Yapılır?

Kpss ön lisans sınavı iki (2) yılda bir yapılmaktadır. Kpss ön lisans testine iki 2 yıl fakülte bitiren adaylar girebilmektedir. KPSS ön lisans sınavı 4 Kasım 2018 tarihinde yapılacaktır. Bundan sonraki ön lisans sınavları 2020, 2022, 2024, 2026, 2028 ve 2030 yıllarında yapılacaktır.


KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) Kaç Yılda Bir Yapılır?

Kpss Din Hizmetleri Alan Bilgisi Sınavı (DHBT) kpss ne zaman yapılmaktadır. DHBT sınavı iki (2) yılda bir kez yapılmaktadır. Kpss Din Hizmetleri sınavı 9 Aralık 2018 tarihinde yapılacaktır. Bundan sonraki DHBT sınavları sırayla 2020, 2022, 2024, 2026, 2028, 2030 yıllarında yani iki yılda bir çift yıllarda yapılacaktır.


Engelli KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır?

Engelli KPSS kaç yılda bir yapılır diye merak ediyorsanız, engelli KPSS 2 yılda 1 yapılmaktadır. Bir sonraki sınav 2020 yılında yapılacaktır.

Dünyada En Çok Konuşulan Diller Hangileri?

 • Yorumlar 6
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  • Tankut bey2 Ekim 2020 21:44

   Cok guzel bir açıklama olmuş teşekkürler

  • Eda6 Ekim 2020 17:07

   Paylaşım ıcın teşekkürler

  • Feyza11 Ekim 2020 18:18

   Lisans kpss kac yilda bir yapılıyor

  • Ramazan Özek26 Ekim 2020 16:01

   Var bir hayalimiz Kpss 2021

  • Hakan18 Ocak 2021 12:25

   o zaman bu yıl memurluk sınavı yok sadece öğretmenler sınava girecek.

  • Betul22 Şubat 2021 17:25

   Inşallah be sene kazanamaz var bir hayalimiz

BENZER İÇERİKLER