İngiliz Milletler Topluluğu Kraliçesi II. Elizabeth vefat etti. İngiliz Milletler Topluluğu Kraliçesi II. Elizabeth'in yerine kim geçecek? Sistem değişecek mi? Detayları haberimizin içeriğinden öğrenebilirsiniz.

Son dakika sıcak haber... İngiliz Milletler Topluluğu Kraliçesi II. Elizabeth hayatını kaybetti.
İngiliz Milletler Topluluğu Kraliçesi II. Elizabeth ölmesinin ardından yerine kimin geçeceği merak edilmeye başlandı.

Kraliçe Elizabeth Hayatını Kaybetti (Sondakika)

Dünya kamuoyu Kraliçe Elizabeth'in sağlık durumunu konuşuyor. 96 yaşında olan ve bu yıl tahta çıkışının 70. yılını kutlayan II. Elizabeth, hastaneye kaldırıldı. Hakkında en çok araştırma yapılan konulardan biri olan Kraliçe Elizabeth'in yaşamını yitirmesinin ardından neler olacak sorusunun cevabını araştırılmaya başlandı.

Kraliçe Elizabeth Yerine Hangi İsim Geçecek?

Kraliçe Elizabeth'in hayatını kaybetmesi halinde yas dönemi sona erince muhtemelen bir yıl sonra Prens Charles, Kraliçe'nin yerine resmen tahta çıkacak. Bunun için görkemli bir tören düzenlecek. Prens Charles kral olduğunda farklı bir isim kullanacak.

 Kraliçe II. Elizabeth’in ölmesinin ardından yaşanacaklar merak ediliyor : Kraliçe II. Elizabeth vefatının ardından neler olacak?

– Kraliçe yaşamını yitirirse, Kraliçe II. Elizabeth’in özel kalemi Sir Christopher Geidt, Başbakan Truss’a gizli bir hat üzerinden bilgi verecek. Eğer ölüm gece gerçekleşirse başbakanı uyandıracaklar ve “Londra Köprüsü yıkıldı” diyecekler.

Bu bilgilendirmeden sonra ise “Operasyon Londra Köprüsü”nün uygulanmaya başlanacağı belirtildi. 15 ülke ve 36 İngiliz Milletler Topluluğu Üyesi ülkeye bilgi verilecek.

Tarih boyunca devlet televizyonu BBC’nin haberi ilk verdiğine dikkat çekilse de ölüm haberi yayınlandıktan sonra BBC’de Kraliçe II. Elizabeth’in cenazesine kadar komedi programı yayınlanmayacak.

Radyo kanallarına da özel bir ışık gönderilecek ve bu sayede radyocular “uygun olmayan” müzikleri çalmayacak ve haberlere geçebilecek.

Kraliçe II. Elizabeth’in ölmesi durumunda birçok İngiliz çalışan eve erken gönderilecek. 12 günlük yas döneminde bayraklar yarıya indirilirken spikerler siyah giyinecek ve milletvekilleri de siyah pazubandı takacak.

Kraliçe II. Elizabeth’in cenazesinin olduğu gün resmi tatil ilan edilirken, bankalar ve Londra Borsası’nda işlem yapılmayacak.

Kraliçe’nin naaşı Westminster Hall’da dört gün boyunca sergilenecek ve Kraliçe ile eşi Edinburgh Dükü’nün yan yana gömülmesi bekleniyor.