1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Kulak Arkası Soyulması (Döküntü) Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Kulak Arkası Soyulması (Döküntü) Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Kulakların arkasındaki hassas cilt, döküntülerin yaygın bir kaynağıdır. Ancak, etkilenen bölgeyi kendiniz iyi göremediğiniz için tanımlanması ve tedavisi zor olabilir. Saç bakım ürünlerinin neden olduğu cilt tahrişinden mantar enfeksiyonlarına kadar kulak arkasında kızarıklığın birçok olası nedeni vardır.

Kulak Arkası Soyulması (Döküntü) Neden Olur ?

Kulakların arkasındaki döküntüler kaşıntı, kızarıklık, şişme ve tahriş edici ile ağrılı arasında değişen deri dökülmesine neden olabilir. İşte kulakların arkasındaki döküntülerin yaygın nedenlerinden bazıları.

*Egzama (atopik dermatit)

Egzama, kulakların arkasındaki cilt bölgesini ve kulağın kendisinin çoğu bölgesini etkileyebilen kaşıntılı bir cilt rahatsızlığıdır. Kulakların arkasındaki egzama döküntüsü belirtileri şunlardır:

 • çatlamış cilt
 • kırmızılık
 • Kulak egzaması olan çoğu insan, kulak memesinin ciltle birleştiği yerde ciltte pullanma olduğunu fark edecektir.

*Kontakt dermatit

Kontakt dermatit, alerjiniz olan veya cildinizi tahriş eden bir şeyle temas ettiğinizde ortaya çıkar. Deriyi tahriş eden cilt bakımı veya saç bakım ürünleri kullanabileceğiniz için kulaklar kontakt dermatite karşı hassastır. Bazı parfümler, kozmetikler ve küpeler (özellikle nikelden yapılanlar) da kontakt dermatite neden olabilir.

Kulağın arkasındaki kontakt dermatit belirtileri şunları içerir:

 • kuru cilt
 • kırmızı, tahriş olmuş cilt
 • cilt kaşıntısı
 • Yeni bir cilt bakımı veya saç bakım ürünü kullandıysanız ve cilt tahrişi yaşadıysanız, bunun nedeni büyük olasılıkla bunlardır.

*Mantar enfeksiyonu

Mantar enfeksiyonları , kulak arkası gibi deri kıvrımlarını etkileyebilir. Belirtiler şunları içerir:

 • kabarma
 • yanan
 • kaşıntı
 • cilt temizleme
 • Saçkıran , ciltte kırmızı, dairesel bir yaraya neden olabilen başka bir mantar enfeksiyonu türüdür. Bazen bir kişinin kulağının arkasında birden fazla döküntü benzeri halka olabilir.

Kulak Arkasında Döküntü için Örnek Resimler;

Aşağıda kulak arkasındaki yaygın döküntü kaynaklarına ilişkin bazı örnekler verilmiştir.

kontakt dermatit

Kontakt dermatit, alerji nedeniyle veya kimyasal gibi tahriş edici bir maddeden dolayı gelişebilir.

mantar enfeksiyonu

Mantar enfeksiyonları bir hayvandan insanlara bulaşabilir.

granülom halka şeklinde

Granuloma annulare çok yaygındır. Deri renginde, yuvarlak lezyonlar olarak ortaya çıkar ve kanserli değildir.

liken planus

Liken planus lezyonlarının morumsu olduğu bilinmektedir. Küçük tümsekler veya parlak ve dokunulduğunda sert olan daha büyük, düz tepeli plaklar olabilirler.

lupus

Lupus döküntüsü kaşıntılı değildir ve cildin güneşe maruz kalan bölgelerinde kırmızı yumrular olarak görülür.

kızamık

Kızamığın kaşıntısız, kırmızı döküntüsü, ilk 24-36 saat içinde vücudun geri kalanına yayılmadan önce tipik olarak yüzde ve kulakların arkasında başlar.

bebeğin kulağında egzama

Egzama (aynı zamanda atopik dermatit olarak da bilinir) bebeklerde ve çocuklarda sık görülür. Genellikle kulak çevresi de dahil olmak üzere vücudun köşelerinde görülür.

seboreik dermatit

Seboreik dermatit döküntüsü klasik olarak pullu ve pembedir.


Kulak Arkası Döküntü Nasıl Tedavi Edilir ?

Kulak arkasındaki döküntülerin tedavisi genellikle altta yatan nedene bağlıdır. Cildi temiz, kuru ve nemli tutmak genellikle döküntülerin tedavisine yardımcı olabilir.

Tıbbi tedavi

Uzman bir doktor, kulakların arkasındaki döküntü mantar veya bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa tedavi önerebilir. Bunlara oral veya topikal antifungal ilaçlar veya antibiyotikler dahildir . Bu, özellikle cilt kanıyorsa ve çatlıyorsa veya enfekte görünüyorsa geçerlidir.

Evde Uygulanabilecek Yöntemler;

Döküntü alerjik dermatitten kaynaklanıyorsa, döküntüye neden olan maddeden kaçınmak, döküntü görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. İşte yardımcı olabilecek diğer bazı ev tedavileri:

 • Etkilenen bölgeyi sabun ve ılık su ile temizleyin. Döküntüye dokunmadan önce ve sonra daima ellerinizi yıkayın.
 • Etkilenen bölgeyi kaşımaktan kaçının.
 • Kulakların arkasındaki cilt şişmesi için bezle kaplı kompresler uygulayın .

Ne zaman doktora görünmeli;

Döküntüyü evde tedavi etme çabalarınız görünümünü iyileştirmiyorsa bir doktora görünün. Döküntü kanıyorsa veya ağlıyorsa (döküntü bölgesinden sarı sıvı geliyorsa) kesinlikle uzman bir doktora görünmelisiniz.

Ateş, açıklanamayan yorgunluk veya kırmızı ve şişmiş cilt gibi döküntülerinizin enfekte olabileceğine dair belirtileriniz varsa, bir doktora görünün.

Yorum Yap

Yorum Yap