Atopik dermatit olarak da adlandırılan egzama, cildinizi kırmızı ve kaşıntılı yapan yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Kulağınız ve kulak kanalınız dahil olmak üzere hemen hemen her yerinizde çıkabilir. Altta yatan nedenle tanımlanan birkaç egzama türü vardır. Farklı türler ve bunların nasıl tedavi edileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Kulak Egzaması Belirtileri Nelerdir ?

Ana belirtileri, aşağıdaki cilt lekeleridir:
  • Kuru
  • kırmızı
  • pullu
  • kaşıntılı
  • çatlamış
Kulak Egzeması Kulak egzamasında kulağınızdan da berrak akıntı gelebilir . Bu belirtiler genel olarak çok kuru havalarda daha kötüdür. Ayrıca, iç mekan ısıtmanın içerideki havayı normalden daha kuru hale getirdiği kış aylarında da bunları daha fazla fark edebilirsiniz . Kulak egzaması, kulağınızın derisini, kulağınızın arkasındaki alanı ve kulak memenizle yüzünüz arasındaki kıvrımı etkileyebilir. Bazı durumlarda, kulak zarınızdan kulağınızın açıklığına kadar uzanan kulak kanalınızı da etkileyebilir.

Kulakta Egzama Neden Olur?

Kulak egzamasının nedeni, ne tür olduğuna bağlıdır. Kulaklarınızı etkileyebilecek 3 farklı tür vardır: *Alerjik Alerjik egzama, tahriş edici veya alerjiniz olan bir şeyle temastan kaynaklanır. Kulak egzamasına neden olabilecek yaygın tahriş edici maddeler şunlardır: -saç ürünleri-küpeler-cep telefonları-kulaklık-makyaj-diğer kişisel bakım ürünleri *Asteatotik Cildiniz hava koşullarındaki değişikliklere maruz kaldığında ortaya çıkan bu tür egzamaya yaşlı insanların sahip olma olasılığı daha yüksektir. Aşırı yıkama, iç mekan ısıtması ve rüzgarlı koşullar dahil olmak üzere çeşitli faktörler durumu daha da kötüleştirebilir. *Seboreik Dermatit Seboreik dermatit, kafa derisi de dahil olmak üzere vücudunuzun yağlı bölgelerine olma eğilimindedir. Ayrıca kulaklarınızı, özellikle de arkalarındaki deriyi etkileyebilir. Doktorlar buna neyin sebep olduğundan emin değiller, ancak cildinizdeki bezler tarafından salgılanan yağdaki bir mantar veya bir bağışıklık sistemi tepkisi ile ilgili olabilir.

Kulak Egzaması Nasıl Tedavi Edilir ?

Kulak egzamasını tedavi etmek, hem altta yatan nedene hem de etkilediği alana bağlıdır. Alerjik egzamanız varsa, tahrişe neden olan şeyi kısıtlamak için belirli ürünleri kullanmayı veya küpe takmayı bir süreliğine ya da tamamen bırakmanız gerekebilir. Buna neyin neden olduğunu hala bulamıyorsanız, alerji testinden geçmeniz gerekebilir . Seboreik egzamanız varsa, kulağınızın etkilenen kısmına mantar önleyici bir krem sürmeniz gerekebilir. Doktorunuz, özellikle kulağınızın arkasındaki deri etkilenirse, iltihabı azaltmak için topikal bir steroid de reçete edebilir. Dış kulak kanalınızda belirtiler varsa, doktorunuz steroid kulak damlası reçete edebilir . Sahip olduğunuz türden bağımsız olarak bölgeyi nemli tutmak önemlidir. Cildinizi kurutabilecek ve semptomlarınızı daha da kötüleştirebilecek sert sabun ve temizleyicileri kulaklarınızın etrafında kullanmaktan kesinlikle kaçının. Bunun yerine daha nazik bir temizleyici kullanabilirsiniz. Bu cilt sorununa eğilimli ciltler için tasarlanmış olan ürünleri satın alın. Kulak kanalınızdaki egzama için sadece kulak damlası kullanmalısınız. [geo-post id="1764" label="Önerilen Yazı"]