İşi gereği ya da sadece merak için Kürtçe kelimeleri ve cümle kalıplarını öğrenmek isteyenlere özel en çok kullanılan cümle kalıplarını bu yazımız da sizler için hazırladık. Kürtçe'de merhaba ne demek, Kürtçe seni seviyorum ne demek gibi merak edilen cümle kalıplarını bu yazımız dan inceleyebilirsiniz.

KÜRTÇE'DE EN ÇOK KULLANILAN 100 KONUŞMA KALIBI!

Kürtçe Seni Seviyorum Ne Demek ?

Sizde sevgilinize, eşinize ya da ailenizden birine sevginizi göstermek için Kürtçe olarak "Seni Seviyorum" demek istiyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz. "Seni Seviyorum" Kürtçe'de "Ez jı te hezdıkım." olarak ifade edilir. "Seni çok)seviyorum" Kürtçe'de "ji te (pir) hez dikim" olarak çevrilir.

Kürtçede Seni Özledim Nasıl Denir?

Kürtçede Seni özledim için "Bêrîya Te Kirîye" ifadesi kullanılır.

Kürtçe "Ez Bırçime" Ne Demek?

Genellikle sosyal medya uygulamalarında karşımıza çıkan cümle kalıplarından bir tanesi olan "Ez bırçime" "Ben açım veya karnım aç" anlamına gelmektedir.

Kürtçe Çavani Başi Ne Demek?

Kürtçe Çavani / Çawa yî ifadesinin Türkçe Karşılığı "Nasılsın" anlamına geliyor.
Kürtçe Cümleler Anlamları ve Okunuşları; "Ezbeni" = Efendim "Silav." = Selam "Bele"/"Ere" = Evet "Dizanim." = Biliyorum "Nizanim" = Bilmiyorum Belê wiha/wisa/wilo ye" = Evet/Öyle "Na" = Hayır "Na, nabe" = Hayır, olmaz "Bi xêr hatin." = Hoşgeldiz "Rojbaş" = Iyi günler/Günaydın "Şevbaş" = iyi geceler "Her bijî" = bravo/Yaşa "Spas" = Teşekkürler "Tu çava yî?" = nasılsın? "Ez baş im spas dikim" = İyiyim Teşekkür ederim "Hûn çawa ne, baş in?" = Siz nasılsınız, İyi misiniz? "Ne xirab im" = Fena değilim "Ez ne pir baş im" = Pek iyi değilim "Piçekî westiyayî me" = Biraz yorgunun "Ez nexweş im" = hastayım "Spas, weke hergav e" = Teşekkürler, her zamnki gibi "Pîşeya te çi ye?" = Mesleğin ne? "Hûn ji ku derê ne?" = Nerelisiniz "Na, ne wiha/welê/wisa/wilo ye" = Hayır, öyle değil "Bi xatirê we" = Hoşça kalın "Bi dil bûn" = Aşık olma, Gönül vermek "Ma çi ziyana we heye?" = Ne zararı ver? "Saet çend e ?" = Saat kaç? "Zû bipeyive" = Çabuk konuş "Bawer bike, ez rast dibêjim" = İnan ki doğru söylüyorum "Me li hev kir?" = Anlaştık mı? "Xwede kêmasiyê neke." = Eksik olmayın "Carek din bêjin ji kerema xwe re" = Bir daha söyleyin lütfen "Na nizanim" = Hayır, bilmiyorum "Ez ne birçî me!" = Aç değilim "Ea birçî me!" = Açım Hûn birçî nebûne?" = Siz acıkmadınız mı? "Destên te sax bin!" = Eline sağlık "Leborîn dixwazim." = Özür dilerim "Hişyarî!" = Dikkat! "Kerem bike." = Buyrun" "Leborîn dixwazim." = Rahatsız olmayın "Rast e?" = Doğru mu? "Belê, rast e." = Evet doğru "Derbazî be." = Geçmiş olsun "Tu tişt ji desten min naye." = Elimden bir şey gelmiyor "Sax bin, hûn gelek baş in." = Sağolun çok iyisini Belê, min fam kir." = Evet, anladım "Çi kirî?" = Ne yaptı/Yapmış? "Min çi kiriye?" = Ben ne yapmışım? "Siya Xwedê li ser te be!" = Allahin gölgesi üzerinde olsun! "Xwedê 'emrê te dirêj bike!" = Allah ömrünü uzun kılsın "Cejna we pîroz be" = Bayramınız kutlu olsun "pîroz be" = Kutlu olsun "Çavên te ronî." = Gözün aydın "Bi hêviya hevdîtinê." = Görüşmek ümidiyle "Kêfxweş bûm/Dilxweş bûm" = Memnun oldum Rojbûna te pîroz be" = Doğum günün kutlu olsun "Bibexşînin ez dereng mam" = Bağışlayın, geç kaldım "Bibore" = afferdersin/pardon "Biborin" = Affedersiniz/Pardon "Ji kerema xwe." Bir zahmet "Ji kerema xwe deqeke." = Bir dakika kütfen "Noşîcanbe!" = Afiyet olsun "Ji bo xatirê Xwedê!" Allah aşkına! "Xwedê neke!" = Allah etmesin "Xwedê nişan nede!" = Allah göstermesin! "Xwedê nişan nede!" = Allah iyiliğini versin! "Xwedê bi rihma xwe şa bike" = Allah rahmrt etsin "Xwedê emreke dirêj bide." = Allah uzun ömür versin "Wey Xwedêyo!" = Aman Allahım! "Serê we sax be" = Başınız sağ olsun "Qet min eleqeder na" = beni ilgilendirmez "Gelek baş derbaz bû." = Çok iyi geçti "Bawer bike." = Emin olun Kürtçe "Ez jı te pır hesdıkım Eşkamın" cümlesi "Seni çok seviyorum aşkım" demektir. Kürtçe "Şevbaş, evinamın" cümlesi "İyi akşamlar aşkım" demektir. "Mêrdin bı te xöşe evinamın." - Mardin seninle güzel sevgilim. Sizde aklınıza gelen önemli cümle kalıplarını aşağıda ki yorum kısmına yazabilirsiniz.