Ramazan ayında orucu bozan şeyler oldukça fazla merak ediliyor. Yediğiniz ve içtiğiniz bazı şeyler midenizi bozabilmektedir. Diyanet ise vatandaşlar tarafından oldukça fazla aratılan “Ağız dolusu kusmak orucu bozar mı?” sorusuna yanıt verdi.

Müslümanlar için en önemli zamanlardan biri olan Ramazan ayının gelmesiyle oruç tutacak vatandaşların merak ettiğini konular çoğalmaya başladı. Çok merak edilen konular arasında kusmanın orucu bozup bozmağı sorusu geliyor. Herhangi bir sebeple bu durumu yaşayanlar sorularının cevabı için araştırma yapmaya başladı. Peki oruçluyken kusmak orucu bozar mı? Diyanet İşleri Başkanlığı, Ramazan öncesinde oruç tutacak vatandaşların sorularını yanıtladı. İşte size Diyanet’in, “Kusmak orucu bozar mı?” sorusuna cevabı…

KUSMAK ORUCU BOZAR MI ?

Ağız dolusu kusmak orucu bozar mı?

Diyanet tarafından yapılan açıklama: Miktarı ne olursa olsun kendiliğinden gelen kusuntu orucu bozmaz. Aynı şekilde mideden ansızın ağza yükselip tekrar mideye dönen şeyler de oruca zarar vermez. Kişinin kendi isteği ile ağız dolusu kusması hâlinde ise oruç bozulur. (Hanefi ve Şafii mezhebi fark etmiyor. )

Hz. Peygamber (s.a.s.), “Oruçlu kimse kendisine hâkim olamayarak kusarsa ona kaza gerekmez. Her kim de kendi isteği ile kusarsa orucunu kaza etsin.” (Ebû Dâvûd, Savm, 32; Tirmizî, Savm, 25) buyurmuştur.

Kustuktan sonra oruç bozulup yeme-içme yapılır mı?

Bununla birlikte, kustuğu için orucu bozuldu zannıyla yemeye içmeye devam eden kimsenin orucu bozulur. Böyle bir kimseye keffâret değil, gününe gün kaza gerekir (İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 332; el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 226).