AK Parti tarafından meclise sunulan paketin onaylanma ile KYK borcu olan milyonlarca mezun borçların silinip silinmeyeceğini merak etmeye başladı. Peki KYK borçları silinecek mi? KYK borçlarına yapılandırma paketi ne zaman?

Birçok üniversite öğrencisinin faydalandığı öğrenim kredisinin, okul bittikten iki yıl içerisinde geri ödenmesi gerekiyor ancak bu süre zarfında sigortası başlamayan öğrenciler ödemesi gereken borçlarını bir yıl erteleme imkanına sahip oluyordu. AK Parti tarafından meclise, vergi ve prim borçlularına önemli kolaylıklar sağlayacak yeni yapılandırma paketi sunuldu. Söz konusu paketten öğrenim kredisi alıp KYK borcu olan milyonlarca öğrencinin de yararlanması bekleniyor. Vatandaşlar KYK borçları silinecek mi? KYK borçlarına yapılandırma ne zaman? gibi soruların cevaplarını arıyor. Detayları yazımızda paylaştık...

KYK BORÇLARI SİLİNECEK Mİ?

AK Partili milletvekillerinin imzasını taşıyan yeni teklifle, borcunu ödeyemeyen 5 milyon üniversiteli için yeni bir imkan sağlanacak. Bu imkan borçların silinmesi şeklinde olmasada borcun yapılandırılmasıyla daha küçük rakamlarla ödenme kolaylığını kapsayacağı bekleniyor. İlgili yapılandırma paketiyle, KYK borcu olanlar yapılandırmadan faydalanabilecek. Ancak paket 30 Nisan 2021 tarihinden önceki borçları kapsayacak. Oluşturulan yeni paket ile birlikte aynı zamanda  vergi ve prim borcu olan vatandaşlara önemli kolaylıklar sağladığı gibi KYK borcu olan mezunlara da ödeme kolaylığı sağlayacak. KYK borçları için yapılandırma imkanı. Düzenlemenin genel kurula gelmesi ve kabul edilmesi sürecinin 1-2 haftayı bulabileceği, daha sonra GİB tarafından konuya ilişkin ayrıntılı bilgilendirmenin yapılması bekleniyor.

KYK BORÇLARINA YAPILANDIRMA NE ZAMAN NASIL YAPILIR ?

Meclise sunulan yapılandırma paketinin 1-2 hafta içerisinde meclisten geçmesi düşünülüyor. Ödeme kolaylığı sağlayan yapılandırma paketine başvuru yapmak için vatandaşların 31 Ağustos 2021'e kadar gerekli yerlere müracaat etmesi gerekecektir. İlk taksitin son ödeme günü ise 30 Eylül olarak açıklandı.  Ancak koşullara göre sürenin uzatılabilme ihtimali de gündemde.
Bahsi geçen yapılandırma paketi borcunuzu silmez ve anaparadan herhangi bir indirimin söz konusu olmaz. Ancak düzenle kapsamında anaparaya eklenmiş olan faiz ve gecikme zammı için indirim yapılması planlanıyor.
Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın açıklama yapması bekleniyor. Açıklama sonrası ‘ivd.gib.gov.tr’ adresi üzerinden giriş yapıp online olarak yapılandırma başvurusu yapmanız gerekmektedir. Başvuru sonucunda, e-Devlet şifreniz ile e-devlet uygulamasına giriş yaparak sizden talep edilen bilgileri doldurulması gerekmektedir. Ödemek istediğiniz borcunuzu kredi kartı yada havale yolu ile ödeyebilirsiniz. Yapılandırılan öğrenim kredisinin tamamının ilk taksit ödeme süresinde peşin yatırıldığı durumda, anaparaya eklenecek enflasyon farkının %10'u , ikinci taksit ile borcun tamamının kapatılması durumunda enflasyon farkının yalnızca yarısı alınması gibi kolaylıklar ek olarak sağlanabiliyor.