Ek kontenjanla üniversiteye giriş yapan adaylar, KYK ek tercihli yurt başvurularını araştırıyor. İşte araştırılan tüm detaylar belli oldu!

Yakın zamanda YKS ek tercih bulgularının açıklanmasıyla YKE ekstra tercih süreci tamamlandı. Üniversitelerdeki öğrenciler şu anda KYK'nın artan kontenjanı yurt başvurularını bekliyor. KYK ek tercih edilen yurt başvuruları için araştırmalar devam etmektedir. Üniversiteye kayıt olduktan sonra KYK ek tercihli yurt başvuruları, üniversiteye ek tercih hakkı kazanan öğrenciler için bir muammadır.

KYK Ek Tercih Yurt Başvuruları Ne Zaman?

KYK ek tercih yurt başvuruları için son tarih henüz belirlenmedi. Detaylar ilerleyen süreçte resmi sitelerden açıklanacak.

KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Başvurular e-Devlet (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) ile kolay bir şekilde yapılabilecektir. Yurt başvuruları e-Devlet'teki eğitim bilgilerine göre yapılacağından öğrencilerin okul/bölüm bilgilerini incelemeleri gerekmektedir. Bilgilerinde yanlışlık bulan öğrenciler, düzeltilmesi için üniversitenin öğrenci işleri ofisi ile iletişime geçebilirler. Öğrenimleri hakkında yanlış veya eksik bilgi veren öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacaktır. Bu durum fazlasıyla önemlidir çünkü eğer başvurunuz geçersiz sayılırsa şansınızı kaybetmiş olursunuz.

Youtube Neden Açılmıyor 13 Kasım 2022 Youtube Neden Açılmıyor 13 Kasım 2022

Bakan Muharrem61365c4b66a97cefad12b59e Kasapoğlu Açıklama Yaptı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi için net olarak yüzde 92 talep karşılama oranı bildirdi. Kasapoğlu, "Gençlik ve Spor Bakanlığı'na başvuran 100 öğrenciden 92'sini yurtlara yerleştirdik ve bu durumdan gayet gururluyuz" açıklamasını yaptı.

Kasapoğlu, Bakanlık yurtlarına yerleştirmenin sonuçlarını tartışırken, ikinci etap sonucunda talebin yüzde 92'sini karşıladıklarını söyledi. İkinci aşamayı da ilkinde olduğu gibi aynı derecede önemli bir rekorla başarıyla tamamladıklarını bildirdi. Kasapoğlu, “22 yıl önce 100 başvurudan 12'sinin kabul edildiğini düşündüğümüzde, Türkiye'de gençlik ve spor sektöründe yapılan çalışmaların ve yapılan çalışmaların bir sonucu olarak 100 öğrenciden 92'si yurtlarda kalmaktadır. Türkiye'nin gururu bu gururdur. Bu aşama itibariyle ilk aşamada 41 ilimizi tamamen sıfırladıktan sonra 60 ilimiz yedeksiz olarak bitirildi” dedi. Bakan Kasapoğlu, il il, ilçe ilçe kapsamlı araştırmaları sonucunda tüm etapları başarıyla tamamlayacaklarını da net bir şekilde belirtti ve vatandaşların endişe duymaması gerektiğini açıkladı.