Üniversite öğrencilerinin takibinde yer alan KYK burs ve kredi başvuru tarihleri son zamanda fazlasıyla gündemde.

Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun açıklayacağı bilgilere göre, eğitim hayatlarına önemli ölçüde fayda sağlayacak KYK bursu ve kredi başvurularına ilişkin detaylar sorgulanıyor. Peki, 2022 KYK Bursları için başvurular başladı mı veya ne zaman başlayacak? KYK burs/kredi başvuruları için yapılan araştırmalar, üniversite dersleri başladıktan sonra hız kazandı. Kredi Yurtlar Kurumu'nun sağlayacağı eğitim desteği ile veliler ve öğrenciler ilgileniyor.

Yağmur Uçar Kimdir? Hain Saldırıda Hayatını Kaybetti Yağmur Uçar Kimdir? Hain Saldırıda Hayatını Kaybetti

KYK Başvuruları Hangi Tarihte Başlayacak

KYK burs başvuruları için son tarihler henüz açıklanmadı. KYK kredi ve burs başvuruları bir önceki yıl 5 Kasım'da başlamış ve 10 Kasım 23:59'da kapanmıştır. Bu yılki burs başvurularının 2021 yılı bilgilerine göre Kasım ayında açılması bekleniyor. Konuyla ilgili daha fazla bilgi geldiğinde haberimizde yer vereceğiz.

KYK Burs Başvuru Şartları

·      Dikey geçiş sınavını kazanarak dört yıllık bir kurumun üçüncü yılında ara vermeden öğrenimine devam eden öğrenciler, hazırlık döneminde burs alamazlar.

·      Yüksek lisans yapan öğrenciler (hazırlık sınıfında burs verilmez)

·      ÖSYM sınavına giren ve puan türünde ilk 100'e giren öğrenciler, ham puanlara göre değerlendirilir,

·      Amatör milli sporcular

·      Aynı öğrenciye aynı anda burs ve öğrenci kredisi verilemez.

Kimler Başvuru Yapabilir?

·      Ön lisans ve lisans öğrencileri

·      Dikey geçiş sınavını kazanarak iki yıllık kurumları tamamladıktan sonra dört yıllık kurumlara kayıt yaptıran öğrenciler

·      Yüksek lisans derecesine (doktora dahil) devam eden öğrenciler

650x344-kyk-burs-basvuru-tarihleri-ve-sartlari-gsb-ile-2022-2023-kyk-burs-ve-kredi-basvurulari-basladi-mi-ne-zaman-bas-1662192564716

KYK Ek Kontenjanı İçin de Başvurular Başladı

Yurt bulmak isteyen öğrenciler için Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) ek kontenjan yurt başvuru ekranını kullanıma açmıştır. Ek yerleştirme, DGS veya yüksek lisans derecesi ile eğitim almaya hak kazanan öğrenciler KYK'da barınma başvurusunda bulunabilirler.

Başvurular E-Devlet Üzerinden Yapılacak

Öğrencilerin eğitim bilgileri, başvuru sürecinde yanlış açıklamalardan kaçınmak için artık YÖK bilgi sisteminden toplanmaktadır. Bu nedenle, KYK'ya kayıt yaptırmayı planlayan öğrencilerin, okudukları bölüm veya okulla ilgili bilgileri bir kez daha kontrol etmeleri önemlidir. Yanlış eğitim bilgisi olan öğrenciler, üniversitenin öğrenci ilişkileri ofisi ile iletişime geçerek bu bilgileri düzeltebilirler.