1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. KYK Yurtları Hakkında Merak Edilen Herşey!

KYK Yurtları Hakkında Merak Edilen Herşey!

Pandemi dönemi boyunca okula gidemeyen öğrenciler bu yıl aşılanmanın hızlanmasıyla eski eğitim düzeninin tekrar oluşması 13 Eylül’de bekliyor. Şehir dışında okuyan öğrenciler yada bu yıl şehir dışında okul kazananlar yüz yüze eğitimin başlamasıyla yurtlar hakkında araştırma yapmaya başladı bile. Üniversite sınavlarının yapıldığı bu hafta öğrenciler sabırsızlıkla sınav sonuçlarını beklerken tercih döneminde işlerine yarayacağını düşündüğümüz bir konuyu ele aldık. Şehir dışında KYK yurtlarında kalmayı planlayan öğrenciler için bu konuda en çok merak edilen konuları açıkladık. Genellikle üniversitenin ilk yıllarında aileler ve öğrenciler KYK yurtlarını güvenli olması ve rahatlık açısından tercih ediyorlar.

Haziran ayının sonlarına gelmemizle ve üniversitelerin açılacağı tarihin yaklaşmasıyla birlikte, 2021 KYK yurdu  başvurularına odaklanan vatandaşlar, “KYK yurt başvuruları ne zaman yapılacak?” sorusuna yanıt arıyor. İşte, KYK yurt başvurusu, ödemeleri, koşulları hakkında detaylar…

KYK YURT BAŞVURUSU NE ZAMAN?

Başvuru sürecinin sonunda şehir dışında okuyan öğrencilerin eğitim dönemi boyunca kaldıkları Yurtlar için başvurular önceki yıllarda ÖSYM yerleştirme işlemlerinin ardından başlıyordu. 13 Eylül’de başlayacak yeni eğitim dönemi öncesinde KYK yurt başvuruları için henüz tarih belirtilmedi.

kyk 2021 yurt başvuruları

kyk burs basvurulari son tarih
Önerilen Yazı
KYK Burs Başvurusu Ne Zaman Bitiyor? (2020-2021)

2021 KYK Yurt Ücretleri Ne Kadar?

Yurtlar imkanlarına göre kategorilere ayrılmıştır. KYK yurt tipleri 1’den 6’ya kadar yer almaktadır ve her kategoride ücretler değişiklik gösterir. Bu değişiklik kaldığınız odadaki kişi sayısı, yurdun konumu, binanın yeniliği gibi imkanlarıyla belirleniyor. Ancak bu kategorilerdeki seçimi başvuru sırasında kendiniz tercih edemezsiniz neredeki yurdun ve hangi kategoride kaç kişilik bir odada kalacağınızı sistem belirler. Özellikle büyük şehirlerde bu durum sorun olabiliyor mesela okula çok uzak bir yurtta kalmak durumunda kalabiliyorsunuz.

2020-2021 eğitim dönemi için belirlenen yurt ücretleri aşağıdaki gibidir. Yurtlar da sadece kaldığınız ayların ücretini ödersiniz yani eğitim dönemi bittiğinde kalmaya devam etmezseniz yaz aylarının ücretini ödemezsiniz. Her yıl artış gösteren yurt ücretleri genellikle %10 civarında bir artış gösterir. Bu bilgiyi baz alarak sonraki eğitim dönemi hakkında fikir yürütebilirsiniz.

KYK yurt yönetimi güvenlik amaçlı girişte bir depozito ücreti talep eder, bu ücret eşyalara, binaya veya herhangi bir zarar verme durumunda size geri ödenmez KYK yurdundan çıkacağınız zaman bu kontroller eşyalar üzerinde yapılır. Herhangi bir sorun olmaması durumunda depozitonuz banka hesabınıza yatırılır.

Yurt Tipi Depozito Ücreti
1.Tip KYK Yurtları 314 ₺
2.Tip KYK Yurtları 342 ₺
3.Tip KYK Yurtları 396 ₺
4.Tip KYK Yurtları 444 ₺
5.Tip KYK Yurtları 492 ₺
6.Tip KYK Yurtları 533 ₺
Kıbrıs KYK Yurtları 683 ₺

 

Yurt Tipi KYK Yurt Ücreti
1.Tip KYK Yurtları 230 ₺
2.Tip KYK Yurtları 250 ₺
3.Tip KYK Yurtları 290 ₺
4.Tip KYK Yurtları 325 ₺
5.Tip KYK Yurtları 360 ₺
6.Tip KYK Yurtları 390 ₺
Kıbrıs KYK Yurtları 500 ₺

Kyk Yurtlarına Başvuru ve Barınma Şartları Nelerdir?

2.1 Örgün Eğitim veren bir Yüksek öğretim kurumuna kayıt olmak.

2.2 Şehir içi nakil araçlarından yardımsız faydalanamayan görme engelli, felçli, bir veya iki kolu veya bacağı olmayan, skolyoz hastaları olan öğrenciler hariç, öğrencinin ailesinin yurdun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ikamet etmesi (Ancak büyük şehir belediyeleri sınırları içinde bulunan yurtlara, ailesinin ikamet durumuna göre başvuru alınabilecek yerleşim yerleri Kurumca belirlenir)

2.3 Taksirli suçlar hariç, sabıka kaydı bulunmamak

2.4 Kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından “Süresiz çıkarma cezası” almamış olmak,

2.5 Yabancı uyruklu öğrenciler için emniyet makamlarından alacakları oturma izin belgesi ile pasaportunun tasdikli fotokopisini vermek

2.6 Tatil dönemlerinde geçici olarak en fazla 120 gün çalışan veya ücretli staj yapanlar dışında, en az asgari ücret düzeyinde ücretle sürekli bir işte çalışmaması veya sürekli geliri olmaması

2.7 Toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olmaması

Üniversite eğitim döneminin uzaması, mezun olamama durumunda yurtta kalmaya devam edilebilir mi ?

Eğitim süreniz ve yurtta kaldığınız sürece iyi haliniz tespit edilirse ve ihtiyaç sahibi olduğunuz saptanmışsa 1 öğretim yılı boyunca kalmaya devam edebilirsiniz ancak bu dönemi daha fazla uzatmadan mezun olmanız gerekmektedir.

KYK Yurtlarında yemek ve giriş- çıkış Saatleri Nelerdir?

KYK yurtlarına giriş saati 06.00; çıkış saati 23.00, Özellikle yaz tatillerinde son giriş sınırlaması bir saat ileriye alınabiliyor. Saatlere uymamanız durumunda uyarı alırsınız ve tekrarı halinde yurt kurallarına uymadığınız gerekçesiyle atılabilirsiniz.  Kyk yurtlarında kaldığınız sürece tatile vb biryere gitme durumunda bilgi vermeniz gerekmektedir!

KYK’da yemekler saatli şekilde planlanır. Yurtlarda kahvaltı ve akşam yemeği olmak üzere 2 öğün yemek verilir. Yemek saatleri dışında yemekhane kapalı olur yani bu saatler dışında yemek alamazsınız. Bunun dışında öğrencilere yemek yardımı verilir bu yardım ücretini sadece yemekhanede kullanmanız gerekmez kantinden de yiyecek içecek alışverişi yapabilirsiniz.

Hafta içi yemek saatleri:

  • Kahvaltı için: 06.30 – 12.00 arası
  • Akşam yemeği için: 16.00 – 22.30 arasındadır.

Hafta sonu yemek saatleri:

  • Kahvaltı için: 06.30 – 12.30 arası
  • Akşam yemeği için: 16.00 – 22.30 arasındadır.

2020 Yılı Beslenme yardım ücreti ;

Kahvaltı için (günlük) 5,00 TL
Akşam yemeği için (günlük) 11,00 TL
Toplam günlük yemek yardımı 16,00 TL

Kyk Tuvalet ve Banyoları Ortak Kullanım mı?

Bu durum tamamen KYK yurtlarının imkanlarına bağlı. Her odada tuvalet banyo olan kyk yurtlarında sadece oda arkadaşlarınızda paylaşırsınız ancak bazı yurtlarda her katta bir tuvalet banyo bulunur bu durumda daha fazla kişiyle yani aynı katta odası olan herkesle ortak kullanım durumunda kalırsınız.

kyk yurtları

İzin Almadan Yurt Dışarıda Kalımanız Durumunda ; 

KYK Yurt İdare İşlemleri Yönetmeliğinin 21, 22 ve 23. maddelerinde geceyi izinsiz olarak KYK yurtları dışında geçirmenin cezaları yer almaktadır.

  • Geceyi izinsiz veya mazeretsiz olarak 1 gün yurdun dışında geçirmenin cezası uyarıdır.
  • Geceyi izinsiz ve mazeretsiz üst üste 2 gün yurdun dışında geçirmenin cezası kınamadır.
  • Geceyi izinsiz ve mazeretsiz üst üste 3 gün yurdun dışında geçirmenin cezası ise yurttan atılmadır.
Yorum Yap

Yorum Yap