GündemTeknolojiYaşam

Libra Nedir? Facebook’un Yeni Kripto Para Birimi “Libra” Hakkında Merak Edilenler

Facebook, bir banka hesabına erişmeden insanlara ulaşmak istediğini ve Libra’nın bunun için en iyi yol olduğunu iddia ediyor.

Geçtiğimiz salı günü Facebook ,2020‘de kullanıma sunulacak ve platformun dünyadaki milyarlarca kullanıcısının çevrimiçi finansal işlemler yapmasına izin verecek olan Libra adlı dijital bir para birimini duyurdu .

Yeni teknoloji, bankacılık ortamını değiştirmekle tehdit ediyor ve Facebook, artan düzenleme ve antitröst önlemleri için çağrılarla bu şekilde karşılık vermek istiyor. İşte Facebook’un yeni kripto para birimi olan Libra hakkında bilinmesi gerekenler…

Libra nedir?

Facebook, Libra’nın “küresel para birimi ve finansal altyapı” olduğunu söylüyor. Başka bir deyişle, Facebook tarafından oluşturulan yeni bir blockchain sürümü, bitcoin ve diğer kripto para birimleri tarafından kullanılan şifreli teknoloji ile desteklenen dijital bir varlıktır.

Neden Libra Deniyor?

Libra adı, temel Roma ağırlık ölçümünden gelir. Pound için lb kısaltması Terazi’den türetilmiştir ve £ sembolü başlangıçta Libra’daki süslü bir L’den gelmektedir.

Libra’dan Kim Sorumlu Olacak ?

Para birimidnen “Libra Association” adı verilen bir şirketler topluluğu sorumlu olacak. Birçok kripto para biriminin yaşadığı oynaklığa daha az maruz kalmasını sağlamak amacıyla dolar veya euro gibi mevcut varlıklara sabitlenmiş bir para birimi olarak iş görecek.

“Libra Association”, Facebook tarafından İsviçre merkezli, kar amacı gütmeyen bağımsız bir kuruluş olarak tanımlanmaktadır. İki ana işlevi yerine getirir: Libra para zincirindeki işlemleri doğrulamak ve Libra’nın bağlı olduğu rezervi yönetmek ve sosyal nedenlere fon tahsis etmek.

Libra Birliği içinde, politika ve çalışma kararları için oy kullanacak olan derneğin her üyesinin bir temsilcisinden oluşan Libra Derneği Konseyi adı verilen bir yönetim organı olacaktır.

Facebook, Libra Derneği ve Libra Blockchain’i oluşturmasına rağmen, para birimi 2020’de piyasaya sürüldüğünde şirketin liderlik rolünden çekileceğini ve derneğin tüm üyelerinin Libra yönetiminde eşit oy kullanacağını iddia ediyor.

Libra Derneği’nin kurucu üyeleri olarak listelenmesi için en az 10 milyon dolar (8 milyon sterlin) katkıda bulunan şirketler arasında PayPal, Ebay, Spotify, Uber ve Lyft gibi teknoloji şirketlerinin yanı sıra Andreessen Horowitz gibi finans ve girişim sermayesi şirketleri yer alıyor.

Libra’yı Nasıl Satın Alabilirim?

Facebook, para biriminin lansmanda nasıl mevcut olacağına dair ayrıntılara girmiyor, ancak işaretler hibrit bir yaklaşıma işaret ediyor. Visa ve MasterCard gibi geleneksel ödeme şirketlerinin kurucular listesinde bulunması, şirketin kullanıcıların para birimini satın almasına izin vermekten mutluluk duyacağını göstermektedir.

Ancak Facebook, ekosistemi başlatmak için kripto para birimi çevrelerinde bilinenleri bir “hava damlası” olarak da gerçekleştirecek ve küçük miktarlarda parayı ücretsiz dağıtacak. Finansal hizmetleri banka hesabı olmayan kişilere getirme hedefini gerçekleştirmek için bu çok önemli olacaktır.

Nihayetinde, elbette bu kullanıcıların Facebook’tan basit çalışmalardan daha güvenilir bir Libra geliri kaynağına ihtiyaçları olacaktır. O halde, uzun vadede, Libra’nın bazı kurucu üyelerinden çalışanlarına ücretlerinin tamamını veya bir kısmını para biriminde sunmasını bekleyebiliriz.

Libra’yı Nasıl Kullanabilirim ?

Kripto para birimi başlatıldığında, kullanıcılar dijital bir cüzdan olan Calibra’yı indirebilir ve bu da bir akıllı telefon olan herkese göndermelerine izin verir. Messenger, WhatsApp ve bağımsız bir uygulama olarak mevcut olacak.

Madalyonun ilk olarak hangi ülkelerde başlayacağı açık değildir, ancak Facebook bir akıllı telefonla dünyada “neredeyse herkes” uygulamasını indirebilecektir.

Libra ile Ne Satın Alabilirsiniz ?

Facebook, Libra dijital cüzdanı Calibra’yı piyasaya sunarak kullanıcıların birbirlerine para göndermelerini sağlayacak. Uygulamanın kendisi üzerindeki işlemlerin yanı sıra, Facebook günlük işlemlerde çeşitli satıcılarda Libra kullanımını kolaylaştırmak istiyor.

Facebook’un Para Birimi Libra Güvenli mi?

Facebook tarafından çalıştırılan bir finansal uygulama ile ilgili bir dizi gizlilik endişesi var. Şirket kara para aklama ve sahtekarlığı önlemek için teknolojiler uygulayacağını söyledi.

Facebook, “Bankaların ve kredi kartlarının kullandığı aynı doğrulama ve sahteciliği önleme süreçlerini kullanacağız ve hileli davranışı korumak ve önlemek için etkinliği proaktif olarak izleyecek otomatik sistemlere sahip olacağız” dedi.

Ayrıca, hesaplara erişimi kaybeden kullanıcılara yardımcı olması için “canlı destek” olacağını iddia ediyor ve bir kullanıcı sahtekarlık yoluyla para kaybederse, Facebook geri ödeme teklifinde bulundu.

1 Libra Kaç TL Oldu? Güncel Libra Fiyatı

Bugün 1 Facebook Libra ne kadar, 1 Facebook Libra kaç TL oldu? 1 LIBRA kaç TL‘ye karşılık geliyor? Güncel Facebook Libra (LIBRA) fiyat bilgisine detaylı verilerle anlık olarak bu sayfadan ulaşabilir, piyasaları yakından takip edebilirsiniz.

Not: Henüz Facebook’un kripto parası Libra piyasaya sürülmemiştir. Bundan dolayı herhangi bir veri sağlanamamaktadır. Libra için planlanan lansman tarihi 2020’nin ilk yarısı içindedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu