Lokanta da sipariş ettiğiniz o nefis bulgur pilavının tarifini sizler için Oktay Ustamız hazırladı. Sizde bu kolay lokanta tarifini kesinlikle denemelisiniz... Lokantalarda ve kebapçılarda servis edilen bulgur pilavı önce o yoğun rengiyle gözünüzü doyuruyor, daha sonra ilk kaşıkta midenize bayram yaşatıyor. Fakat ne yaparsak yapalım evde yaptığımız bulgur pilavların ne görüntüsü ne de lezzeti böyle olmuyor. İşte bu durumu yaşayanlar için enfes bir bulgur pilavı tarifini sizler için hazırladık.

Lokanta Usulü Bulgur Pilavı Tarifi

Lokanta Usulü Bulgur Pilavı İçin Püf Noktalar;

Lokantalarda, kebapçılarda şefler bulgur pilavı pişirirken sizden farklı ne yapıyor? Gelin bu yazımız da bulgur pilavı tarifine geçmeden önce lokanta usulü yapabilmek için dikkat etmeniz gereken püf noktalarını inceleyelim;
  • Lokanta usulü bulgur pilavına o eşsiz rengi veren aslında salça ve kiraz domateslerin birlikte kullanımı. Biber ya da domates salçasından birini değil, ikisini birden kullanıyorlar ve bunlara kiraz yani cherry domates de katılıyor. Salça olarak tercihleri ise Antep salçası kullanabilirsiniz.
  • Mis gibi köy tereyağında soğan kavururken içine sarımsak da ekliyorlar. Bu bulgura farklı bir aroma veriyor.
  • Sadece tereyağı kullanmakla yetinmeyip zeytinyağı da ekleyenler oluyor.
Bulgur Pilavı  
  • Bulgur olarak tercihleri ise genelde iri pilavlık köy bulguru.
  • En önemli püf noktalarından biri ise pilavı çok kısık ateşte karıştırmadan pişirmek. Tanecikler küçülünceye, çıtır çıtır sesler çıkarıncaya kadar bu şekilde kavuruyorlar. Bu sayede pilavlar tane tane oluyor, birbirine asla yapışmıyor.
  • Bulgurlar salçayla buluşup iyice kavrulduktan sonra tuza ek olarak pul biber de ekliyorlar. Ardından ocağın altını açıp tencere bir kere fokurdatıktan sonra kapağını kapıyorlar. Yeniden ocağın altını en kısığa getirdikten sonra yavaş yavaş pişmeye bırakıyorlar.
Lokanta Usulü Bulgur Pilavı
  • Bulgur pilavını pişirirken dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta su kaynadıktan sonra ocağın altını kısmayı unutmamanız, yoksa bulgurlar pişmeden suyunu çeker ve bulgurlar çiğ kalır.
  • Söz konusu "meyhane pilavı" olduğunda ise ona lezzet veren en önemli püf noktası tavuk suyu, tavuk bulyon ya da haşlanmış tavuk göğsü kullanmak. Restoranların birçoğu daha çok tavuk göğsü kullanıyor.
  • Tavuk suyu kullanıyorsanız sıcak tavuk suyunu tuz, karabiber ve ortadan ikiye böldüğünüz kiraz domateslerle birlikte kavrulan bulgurlara eklemelisiniz.