Mahsa Amani kimdir, Mahsa Amini neden Twitter’da gündemde? İranlı Mahsa Amani nasıl öldü, neden öldü? İşte merak edilenler!

Twitter dünden bu yana Mahsa Amani ile çalkalanıyor. İran ‘da gerçekleşen bu büyük olayın tüm dünyada yankı uyandırması sosyal medya kullanıcılarını meraklandırdı. Binlerce kişi internetten, ‘Mahsa Amani kimdir?’, ‘Mahsa Amani nasıl öldü, neden öldü?’ ve ‘Mahsa Amani saçları’ araştırmasına başladı. İşte, Mahsa Amani Twitter üzerinden neden milyonlarca tweet atılıyor sorusunun yanıtı… Mahsa Amani olayı nedir?

MAHSA AMANİ KİMDİR?

İran feci bir kadın cinayeti ile tüm dünya basınında gündemde! 22 yaşındaki Mahsa Amini, İran Tahran'da başörtüsü kurallarına uymaması nedeniyle ahlak polisi tarafından gözaltına alındı. 13 Eylül Salı günü yaşanan bu vakada, genç kadın hastanede komaya girdi ve 16 Eylül'de hayatını kaybetti. Mahsa Amani saçları açık ve başörtüsü yarı kapalı halde görüldükten kısa süre sonra İran polisince tutuklanmıştı. Komaya nasıl, neden ve nerede girdiği ise açıklanmadı. 22 yaşındaki Mahsa Amini Twitter 'da gündemde...

Mahsa Amani neden öldü sorusunun yanıtı henüz bilinmiyor. İran Tahran’daki ahlak polislerince başörtüsü kuralını çiğnediği gerekçesiyle gözaltına alınan genç kadının tutukluluğu sırasında komaya girdiği biliniyor. Mahsa Amani nasıl öldü? Polis tarafından eziyet görüp görmediği netlik kazanmazken, Amini’nin stres sebebiyle komaya girdiği ve hastanede 3 gün sonra yaşamını yitirdiği kamuoyuna yansıdı.

İran'da son günlerde yaşanan protestolar ve bu protestoların simge ismi Mahsa Amini, Türkiye basınında da en çok araştırılan isimlerden biri oldu. Mahsa Amani olayı dehşet veren detayları ile bu şekilde. 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin "kıyafet kurallarına uymadığı" gerekçesiyle gözaltına alınmasının ardından hayatını kaybetmesi, kadın hakları savunucularının protesto gösterilerine sebep oldu.

Kadın, yaşam ve özgürlük adına sokaklara dökülen İranlılar, yaşanan tutuklamalar sonucu 3 kişinin hayatını kaybetmesine karşı protestolarına devam ediyor. 1979 İslam Devrimi Şeriat kanunlarına göre İran'da kadınların kıyafet kurallarına uyması şart. 

Mahsa Amani Twitter ve sosyal medya platformlarında yüz binlerce kullanıcıdan tweet alarak gündemin zirvesine yerleşti. İranlı Mahsa Amini olayı son 24 saatte 10 m kadar etkileşim aldı.