1. Ana Sayfa
  2. İlginç Bilgiler
  3. Mahur İsminin Anlamı Nedir ? Mahur İsmi Kuran’da Geçiyor mu ?

Mahur İsminin Anlamı Nedir ? Mahur İsmi Kuran’da Geçiyor mu ?

Maraşlı dizisinde duyduğumuz son zamanların en çok merak edilen isimlerinden bir tanesi olan Mahur isminin anlamını ve Mahur isminin Kuran’da geçip geçmediğinin açıklamasını sizler için hazırladık. Mahur adı ne anlama geliyor, Mahur ismi çocuğa konulabilir mi?

Mahur, Farsça kökenli bir isim olarak biliniyor. Bir çok kişi tarafından incelenen Mahur ismi hem erkek hem de kız çocuklarına konulabiliyor. Türk Dil Kurumu (TDK) mahur kelimesi için karşılık olarak, ‘Klasik Türk müziğinde bir makam’ ifadesini sunuyor. Mahur makamı neşeli, şen bir makamdır. Özellikle eski dönemlerde klasik Türk müziği üzerinden dile getirilen eserler konusunda geliştirilmiş özel bir makam olarak söylemek mümkün.

mahur isminin anlamı

MAHUR NE DEMEK?

Klasik Türk müziğinin çıkış yaptığı dönemlerde adapte olan Mahur kelimesi, Ülkemiz de yerleşik olarak kullanılan sözcüklerden biridir. Kökeni Farsçadan gelen bu kelime Türkçe üzerinde, ‘Klasik Türk müziğinde ele alınmış bir makam’ olarak değerlendirilmektedir.

MAHUR İSMİNİN ANLAMI NEDİR ?

Türk musikisinde rast perdesinde karar kılan bir makam anlamına gelen Mahur ismi yeni başlayan Maraşlı dizisindeki Alina Boz karakterinin ismi olmasından sonra anlamı merak edildi. Mahur ismi hem kız bebeğe hem de erkek bebeğe konulabiliyor.

MAHUR İSMİ KURAN’DA GEÇİYOR MU ?

Yapılan araştırmalara göre Mahur ismi Kur’an’da geçmiyor.

Yorum Yap

Yorum Yap