Matcha Çayı Ne İşe Yarar? Matcha Çayı Fiyatı Ne Kadar ?

Matcha Çayı Ne İşe Yarar? Matcha Çayı Fiyatı Ne Kadar ?

Son zamanlarda ismini sık sık duyduğumuz “matcha çayı” birçok yerde de satılmaya başlanmıştır. Zayıflamak amaçlıda çok tercih edilen çay yeşil çayın bir alternatifidir ancak yeşil çaydan daha sağlıklı içeriğe sahip olduğu düşünülüyor. Bu nedenle sağlıklı içecekler içmeyi sevenler için merak konusu oldu.

Yeşil çay yapraklarının toz haline getirilmesiyle elde edilen matcha çayını, ilk kez bundan 800 yıl önce Budist rahiplerin meditasyon öncesinde konsantrasyon sağlamak ve sakinleşmek için tüketiliyordu. Matcha kelimesinin anlamı ufalanmış çaydır. Gölgede yetiştirilen çay ağacı yapraklarının oksitlenmeden kurutulup toz haline getirilmesiyle elde edilen matcha çayı son derece kaliteli bir yeşil çay türüdür. Matcha için kullanılan çay yaprakları güneş ışığından korumak için toplanmadan 20-30 gün önce üzerleri kapatılır. Bu durum klorofil üretimini arttırır ve daha koyu yeşil bir renk verir. Günümüzün en yüksek besin değerine sahip içeceklerinden biri olan matcha çayı normal yeşil çaydan 10 kat daha değerli ve 10larca kat daha fazla antioksidan içeriği olduğu düşünülüyor.

Matcha Çayı Ne İşe Yarar ?

*Dünyada en uzun süre yaşayan insanların olduğu bölge Okinawa’da bu çayın tüketilme oranı çok fazla olup, iltihaplarla, oksidasyonla ve yaşlanmayla savaşma özellikleri olduğu bilinmektedir.

*Yüksek miktarda antioksidanın yanı sıra A, B, C ve E vitamini içeriyor.

*Matcha çayında bulunan E vitamini ve çeşitli mineraller cildin daima nemli  ve parlak görünmesine destek oluyor. Bu içerikler aynı zamanda ciltte yaşlanma karşıtı bir etki de sağlıyor.

*Matcha çayı içmenin bir diğer faydası ise metabolizma hızını diğer çaylara göre 4 kat fazla artırmasıdır. Bu nedenle diyet yapanlarında çok merak ettiği ve araştırdığı bir içecektir. Yarım çay kaşığı (yaklaşık 1 gram) matcha tozu 35 mg kafeine sahiptir. Kafein metabolizma hızını artırarak yağ yakımına ve zayıflamaya yardımcı olabilir.

*Yapılan araştırmalarda, matcha çayının kolesterol üzerindeki pozitif etkisi konusunda henüz kesin sonuçlara varılmamış olsa da, düzenli olarak matcha çayı içenlerin LDL (kötü) kolesterolü içmeyenlere oranla daha düşük ve HDL (iyi) kolesterolün ise daha yüksek olduğu gözlenmiştir.

Matcha Çayı

Matcha Çayı Nerede Bulunur? Fiyat Nedir ?

Matcha çayı ülkemizde de birçok yerde satılmaya başlanmıştır. Matcha çayını büyük aktarlarda bulabilirsiniz. Matcha çayı orijinal yeşil çay yapraklarından özel tekniklerle üretilmiş bir çay çeşitidir. Bu çayın faydalarından ve tadından verim alabilmek için güvenilir yerelden temin etmelisiniz. Piyasada değişebilmekle beraber ortalama 50 gram matcha çayı fiyat olarak yaklaşık 40-50 TL arası olabilmektedir.

Matcha Çayı Nasıl İçilir ?

Matcha çayı yeşil çay gibi doğrudan demlenerek içilebilir. Matcha çayının, hazırlandıktan hemen sonra tüketilmesi önerilir. Genel olarak sade şekilde içilir. Matcha çayı tadı herkese güzel gelmeyebilir bundan dolayı içine tatlandırması için çok az bal da koyabilirsiniz. Tadına alışamayanlar soğuk çay olarak ya da matcha latte şeklinde tüketebilmektedir.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER