1. Ana Sayfa
  2. Magazin
  3. Mavera Dizisi Konusu Nedir, TRT 1 Mavera Dizisi Nerede Çekiliyor ?

Mavera Dizisi Konusu Nedir, TRT 1 Mavera Dizisi Nerede Çekiliyor ?

Mübarek Ramazan ayı boyunca TRT1 ekranlarında yer alacak olan Mavera: Hace Ahmet Yesevi dizisi ES yapımın efsane projelerinden bir tanesi olarak karşımıza geliyor. Genel olarak Ahmet Yesevi’nin hayatını anlatacak dizide bir birinden başarılı oyuncular yer alıyor.

Çekimleri Konya’da devam eden dizi de Söz dizisine damga vuran Görkem Sevindik başrol olacak. 6 bölümden oluşacak olan dizi İslamiyet’i Türkler’e anlatan Yesevi ve arkadaşlarının yaşadıklarına yer verecek. Türkçeye önem veren Ahmet Yesevi aynı zamanda büyük bir din Alimidir. Türk İslam tarihine damga vuran Hace Ahmet Yesevi’nin Bağdat’a gelir.

mavera hace ahmet yesevi dizisi

Yesevi, geldikten sonra Büyük Selçuklu’da başlayan haneden kavgası ve giderek güçlenen Batini yani haşhaşilerin toplumu nasıl bozduğunu görür. Bunu düzeltmenin de sadece Hakikat ve onun sırrında olduğunu düşünür. Arkadaşlarıyla beraber toplumun bozulmasının önüne geçmek için sohbetler yapmaya başlar. Dizi 12 Nisan’da başlayarak, hafta içi her gün saat 23.45’te oynayacak.

MAVERA: HACE AHMET YESEVİ DİZİSİ OYUNCULARI

Söz dizisindeki performansıyla oyunculuğunu kanıtlayan Görkem Sevindik, dizide Hace Ahmet Yeseviyi oynayacak. Bunun yanı sıra Yunus Emre dizisinde yer alan Gökhan Atalay’ın yanı sıra Necip Karakaya, Korel Cezayirli de rol alacak.Bunun yanı sıra Tansel Öngel, Sinan Tuzcu, Hasan Küçükçetin, Ferit Kaya, Adrian Can, Evren Erler, Mehmet Korhan Fırat, Nusret Çetinel, Erdem Ergüney, Nur Berfin Çiroğlu, Dilara Yeşilyaprak, Recep Usta, Sedat Mert, Muharrem Özcan, Demircan Kaçel, Handan Yıldırım, Haydar Köyel, Atilla Öner, Arben Akış, Volkan Uygun, Alper Türedi, Şükran Karanlık, Alkan Kızılırmak ve Zara yer alacak.

mavera dizisi trt 1

MAVERA: HACE AHMET YESEVİ DİZİSİNİN KONUSU NEDİR?

Ata Yesevi olarak da bilinen Ahmet Yesevi mutasavvıf ve şairdir. İlk Türk mutasavvıf olarak bilinen Ahmet Yesevi, tasavvuf akımını da başlatan isimdir. Dönemin en büyük alimlerinden dersler gören Yesevi, Divan-ı Hikmeti yazarak Türkçe’nin doğru kullanımı ve kelimelerin zenginliğini anlatmıştır. Anadolu’ya gelmemesine rağmen tüm Anadolu alimlerinin tanıdığı bir isim olmuştur. İlim bakımından kendini donatan Yesevi, İslamiyeti ve güzelliklerini Türk halklarına anlatıp onları dine davet etmiştir. Tarihte Ahmet Yesevi’nin hayatı, ondan yıllar sonra yaşayan Yunus Emre’nin hayatına benzetilmiştir.

Yorum Yap

Yorum Yap