1. Ana Sayfa
  2. Kadın
  3. Meme Estetiği Emzirme Fonksiyonlarını Etkiler mi ?

Meme Estetiği Emzirme Fonksiyonlarını Etkiler mi ?

Kadın anatomisi hem estetik hemde fonksiyonel olarak kusursuz bir şekilde yaratılmış, güzellik ve estetik kavramları tarihler boyunca kadınla ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle yıllarca her dönemin şartlarına bağlı olarak geliştirilerek güzellik yöntemleri uygulanmıştır. Günümüzde modern tıp imkanları estetik operasyonların yaygınlaşmasına ve sıklıkla uygulanmasına imkan sağlamaktadır. Gelişen yöntemler ve teknoloji ile estetik görünümün yanı sıra artık operasyonlar fonksiyonları da geliştirebilmektedir. Meme estetiği ameliyatları da tüm dünyada en çok tercih edilen estetik uygulamalar arasındadır.

Meme bir kadın için hayati olmamasına rağmen en önemli organlardan birisidir. Süt vermek için üretilen memelerin şekli de hemen her kadın için büyük önem taşır. Nerdeyse her kadın dolgun ve dik memelere sahip olmak ister. Ancak bazen doğuştan beklenen meme şekline sahip olunamadığı gibi bazen de yaşlanma, bazı hastalıklar, doğumlar veya kilo alıp verme sonucu meme şekli bozulmalar yaşayabilir. Oluşan estetik kaygılarla insanlar operasyon yollarına başvurmak isteyebilir. Ancak kadın memesinin estetik açıdan önemli olmasının yanı sıra emzirme fonksiyonunun da bulunması; estetik ameliyatların söz konusu fonksiyon için herhangi bir tehlike oluşturup oluşturmayacağı konusu düşündürmektedir. Meme estetiği operasyonları başlıca meme büyütme , meme küçültme ve meme dikleştirme olarak bilinir. Bu operasyonlar meme boyutunun vücut ölçüsüne oranla çok büyük ve çok küçük olması ya da farklı nedenler ile sarkmalar yaşanması sonucunda başvurulan meme estetiği ameliyatlarıdır.

Meme Estetiği ve Emzirme

Pek çok kadının meme estetiği uygulamalarını emzirme döneminde sorun yaşanabilecek olması sebebi ile ertelediği yada vazgeçtiği bilinmektedir. Ancak alanında uzman bir doktor, nitelikli bir ameliyat planlaması ile günümüzde bu risk faktörünün önüne geçilmesinde etkili olmaktadır.

Meme dokusu içerisinde bulunan ve süt bezlerinde üretilen sütün meme ucuna aktarılmasında fonksiyonel olan süt kanallarına doğal meme estetiği sürecinde herhangi bir müdahalede bulunulmamaktadır. Meme dikleştirme operasyonunda memenin sadece derisi alınır böylelikle süt kanallarına herhangi bir zarar verilmez aynı şekilde meme küçültme ameliyatı için halk arasında büyük memeli kadınların sütünün daha çok olduğu düşünülür ancak sanıldığının aksine emzirme sürecinde durum böyle olmaz küçültme ameliyatı sırasında süt kanallarının yakınında işlem yapmak gerekebilir buda belki risk faktörü oluşturabilir ancak detaylı olarak ameliyat sürecini planlayan doktorunuzla konuşmanız daha uygun olacaktır. Meme büyütme ameliyatında ise meme başından silikon koyma tekniği ile yapıldığı için ne süt kanallarına nede süt bezine dokunulmaz böylede emzirmeye engel olabilecek durum ile karşılaşılmaz. Böylelikle meme estetiği olan kadınların emzirme süreçlerinde herhangi bir problem yaşamadıkları bilinmektedir.

Sonuç olarak; kadınların en değer verdiği organlarından olan memeler ve bunlarla süt verip vermemek çok önemli. Yazıdan da anlayacağınız gibi özellikle riskin olduğu meme küçültme ameliyatından sonra neler olabileceğine ilişkin en doğru tahmin açısından doktorunuzla bu konuyu yüz yüze görüşmek sizin için en iyisi olacaktır .

Yorum Yap

Yorum Yap