1. Ana Sayfa
  2. Kadın
  3. Menstrual Kap ( Adet Kabı ) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Menstrual Kap ( Adet Kabı ) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Regl dönemi kadınlar için günlük konforunu bozan hareket kapasitesini azaltan ve genelde fiziksel huzursuzluk yaratan bir dönemdir. Biz kadınlar için adet döneminde en önemli şey şüphesiz ki rahat hareket etmek. Her kadın için tampon veya hijyenik ped kişinin ve kullandığı yöntemin özelliklerine göre konforu değişik şekillerde etkiler. Bu sebeple kadınların kendilerine en uygun olan yöntemi  bulması biraz zaman alabilir. Tamponlar ve pedler sonrasında yakın geçmişte hayatımıza bir de menstrual kap dahil oldu. Menstrual kap kadınların adet döneminde kullanmaları için geliştirilmiş esnek yapılı bir kaptır. Yumuşak bir malzeme olan silikondan yapılır ve rahim içine yerleşebilecek boyuttadır.

Menstrual Kap Nedir? Menstrual Kap Nasıl Kullanılır?

Adet kanamalarında konforu yakalamak için ped ve tampona alternatif olarak geliştirilen menstrual kap diğerleri gibi tek kullanımlık bir ürün değildir. Kullanım sonrasında ürün temizlenerek yeniden kullanılabilir. Ped veya tamponun uygulamasından farklı olarak kanı absorbe etmek yerine haznesinde biriktirir.

Minik bir çan şeklindeki menstrual kap vajina duvarına tutunarak rahimden gelen regl kanını toplar ve dışarı çıkmasını engeller. Bir menstrual kap deforma olmadığı sürece yıllarca kullanılabilir.

menstrual kap adet kabi nedir nasil kullanilir

Menstrual kap kullanırken vajinanıza uygun boyutta ve yumuşaklıkta tercih etmelisiniz. Aksi takdirde rahat hissettirmeyecektir. Menstrual kabı kullanmadan önce bir tencere içindeki kaynar suda 5 dakika kaynatılmalı ve temiz bir bez ile dikkatlice temizlenmelidir.

Menstrual kap temizlerken musluk suyu yerine içme suyu kullanmalısınız ve öncesinde ellerinizin temiz olduğundan emin olun. . Musluk suyu bakteri üretmesine sebep olabileceğinden zararlıdır. Vajina içine yerleştirilen menstrual kapların hijyeni bu sebeple çok önemlidir. Menstrual kapları takarken vajinanızın hava almamasına dikkat edin kabı ” C ” şekline getirerek takın ve serbest bırakın.

Yorum Yap

Yorum Yap