İlginç BilgilerYaşam

Meteoroloji Kırmızı, Turuncu, Yeşil ve Sarı Kod Uyarısı Ne Demek ?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan sarı kod uyarısı, yeşil, turuncu ve kırmızı uyarılar ne demektir..?

Son zamanlarda Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan anlık ya da günlük hava durumu olaylarının başlığında geçen Sarı Kod Uyarısı gibi terimlerin ne olduğu bir çok kişi merak ediyor. Bu yazımız da sizler için Kırmızı, Turuncu, Yeşil ve Sarı Kod Uyarısı ne anlama geliyor sorularının yanıtlarına cevap vereceğiz…

MGM’nin hazırlayıp yetkili kişiler ile paylaştığı uyarılar, MeteoUYARI sistemine uyarlanmıştır. Bu sayede uyarıların daha iyi anlaşılması sağlanacaktır. Uyarı seviyeleri ve renkler, meteorolojik hadisenin şiddeti, görülme sıklığı, etki alanı ve süresi dikkate alınarak belirlenir.

Meteoroloji  Renk Kodları
Meteoroloji Renk Kodlarının Anlamları

MeteoUyarı uygulamasında kullanılan renklerin anlamları şöyle:

KIRMIZI UYARI: Kırmızı, havayla ilgili “çok tehlikeli durum”un olduğunu gösteriyor. Son derece kuvvetli bir meteorolojik hadise tahmin edildiğinde bu renkle uyarı yapılıyor. Haritada kırmızı rengin olduğu yerde büyük hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Bu hadiseler çoğu durumda geniş bir alan üzerinde hayatı tehdit edecek nitelikte kabul ediliyor. Güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin bu durumda sıklıkla takip edilmesi önem taşıyor.

TURUNCU UYARI: Turuncu, havayla ilgili “tehlikeli durum”larda kullanılıyor. Bu renkte tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Çok tedbirli olunması, güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin takip edilmesi gerekiyor.

SARI UYARI: Sarı, havada “potansiyel tehlike durumu”na işaret ediyor. Tahmin edilen meteorolojik hadise olağan dışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli davranılması uyarısında bulunuluyor.

YEŞİL UYARI: Yeşil ile belirtilen yerde uyarı yapılmasını gerektiren meteorolojik hadisenin tahmin edilmediği anlaşılıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu