1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Migren Ağrılarına Ne İyi Gelir ? Migren Atağını Tetikleyen Besinler Nelerdir ?

Migren Ağrılarına Ne İyi Gelir ? Migren Atağını Tetikleyen Besinler Nelerdir ?

Migren atakları günlük yaşamanı etkileyebilen, gün içerisindeki kişinin gerçekleştirdiği aktivitelerde kısıtlılık yaratabilen bir baş ağrısı tipidir. Genellikle şakaklar, ense veya göz çevresinde başlar ve ağrı tipine göre hareket ettikçe efor sarfettikçe kötüleşebilir. Ağrıya çoğu zaman ışığa ve sese hassasiyet, kokuya hassasiyet,  baş dönmesi, bulantı, kusma gibi durumlar eşlik edebilir. Migren ağrılarına en çok rastlanılan grup 40 yaş üstü kadın bireylerdir.

Hastaların ışık almayan karanlık bir oda da uyumak istemeleri veya kusma hissi migren atağını hafifletmeye veya sonlanmasına destek olur. Bu ataklar kişilerde farklılık gösterebilir örneğin; aralıklarla yaşanan migren atakları “episodik migren” olarak adlandırılır.

Ataklar son üç aylık süre içinde ayda on beş gün ve üzerinde oluyorsa buna “kronik migren” denir. Kronik migrene genellikle kaygı bozuklukları, depresyon, stres ve uyku sorunları eşlik edebilir. Kronik migren tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Hangi migren tipinin sizde olduğunu anlamak için ataklarınızı yazdığınız bir tablo oluşturabilirsiniz.

Migrene Ne İyi Gelir ?

Migren ağrılarına iyi gelen maddeler iki başlık altında açıklayabiliriz;

Bunların ilki doktor tarafına yazılan güçlü ağrı kesici ilaçlardır. Bu ilaçlar migren ağrısını azaltmak veya bitirmek için sinir hücrelerini oldukça etkili şekilde uyarmaktadırlar. Bir süre sonra uyuşan duyu sinirleri beyinde oluşan ağrı hissini azaltmaktadır. Fakat bu ilaçların yan etkisi karaciğeri oldukça fazla yorması olarak bilinir. Çünkü ağrıdan sonra karaciğer bu ilaçları parçalama görevini üstlenmiştir.

Diğer ikinci başlık ise daha çok doğal yollarla çözülmeye çalışılan doğal yöntemlerdir. Bu yöntemler zararsızdır ve etkisi, kişiden kişiye değişmektedir. Migren ağrılarına iyi gelecek en bilindik yöntem daha çok muz tüketmek olarak bilinir. Aynı zamanda limon ve kekiğin kaynatılıp içilmesi de olumludur. Bazı ataklara ise nanenin ferahlatıcı etkisi iyi gelmektedir.

MİGREN AĞRILARINI HAFİFLETEN PATATES KÜRÜ !

Yapılan patates kürü ile birlikte bireylerin baş bölgesinde yoğun ağrı azalmaları birçok kişi tarafından bilinir. Patates kürü için öncelikle iki tane taze patates ve bir rende gerekir. Patatesler tamamen temizlenip kabukları soyulmalıdır.

Daha sonra patateslerin içleri rendelenerek püre kıvamına getirilmelidir. Burada püf nokta patatesin suyunun hala üzerinde olmasıdır. Devamında yapılması gereken işlem patatese bir miktar tuz eklenerek başın ağrıyan kısmına bir bez yada tülbent yardımı ile sarılmasıdır. Bu işlemi yaparken sessiz ve karanlık bir odada olmanız faydalı olacaktır. Şiddetli migren ataklarında kendinizi yormamalı dinlenmeye özen göstermelisiniz. Patates kürü ile yarım saat beklenilmesinin ardından ağrının belirgin oranda azaldığını göreceksiniz.

Migren Ataklarında Ne Yapmak Gerekir?

Migren ataklarında eğer mümkün ise bulunduğunuz odayı havalandırıp içeriye oksijen girmesini sağlamalısınız. İş hayatının streslerinden uzak durulması için kendinize özel zaman ayırın. Bu özel zaman içerisinde papatya ve lavanta buhar banyoları oldukça uygundur. Stres odaklarından uzak durmakta migren ağrılarının önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Uyku düzeninize çok dikkat etmelisiniz uykusuzluk baş ağrınızı tetikler.Her gün aynı saatlerde yatıp kalkmaya özen gösterilmelidir. Günde 10 saatten fazla veya 6 saatten az alınan uyku migren ataklarının başlıca sebeplerinden biridir.

Gün içerisinde spor yapmak vücudunuzdaki stresi doğal yollarla dışarı atmanızı ve vücudunuzun gevşemesini sağlayacaktır.

Gün içinde en az bir litre su yanınızda bulundurmalısınız. Yaklaşık 3 saat içerisinde migreni yenebilmek için bu suyun bitmesi önemlidir . Çalışıyorsanız masa başında fesleğen ve nane gibi ferahlatıcı hoş kokulu bitkiler bulundurulmasında fayda vardır. Eğer migreninizi ve stres ile mücadelenize iyi geliyor ise birkaç ker Türk kahvesi tüketilebilir. Fakat her Türk kahvesi fincanından sonra yaklaşık iki su bardağını art arda içilmesi gerekir. İçilen bu su miktarı günlük içilmesi gereken su miktarları dışındadır.

migren agrilari nasil gecer

BU YİYECEKLER MİGREN ATAKLARINI TETİKLİYOR!

Migren atağınızı tetikleyici faktörü tespit edip ondan uzak durmaya çalışın herkes için tetikleyici faktör farklılık gösterebilir. Bunun tespiti için migren ataklarınızı yazdığınız bir çizelge sizin için yol gösterici olur. Ağrının sıklığını, süresini, şiddetini yazın, atak öncesinde maruz kaldığınız veya atağı tetikleyebilecek unsurları not edin. Özellikle atağınızı tetikleyebilecek olan yiyecek ve içeceklerden uzak durun.

Aşırı tatlı yiyecekler, yoğun kafeinli içecekler, yoğurt, çikolata, çerez, işlenmiş etlerden olan sucuk, salam, sosis, soğan, incir, peynir, tütsülenmiş et ve balık, diyet soda, çay, kahve, alkollü içecekler migren ataklarını tetikleyebileceğinden dikkatli olunmalıdır. Günlük öğünlerinizi atlamamalısınız açlık baş ağrınızı tetikler.

Ağır parfüm, çamaşır suyu ve sigara gibi kokular migren ataklarında etkili rol oynamaktadır. Ayrıca mevsim değişiklikleri de bu hastalıkta etkili olduğundan lodos, deniz seviyesinin çok üzerinde olmak, gürültülü ortam, fazla ışık, yanıp sönen ışıklı ortamlarda bulunmakta iyi gelmeyecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap