Mikroçipi Kim İcat Etti? Mikroçipler Nerelerde Kullanılır ?

Mikroçipi Kim İcat Etti? Mikroçipler Nerelerde Kullanılır ?

Tırnağınızdan daha küçük olan bir mikroçip, entegre devre adı verilen bilgisayar devresi içerir . Entegre devrenin icadı, tarihsel olarak insanlığın en önemli yeniliklerinden biri olarak durmaktadır. Hemen hemen tüm modern ürünler çip teknolojisini kullanır.

Mikroçip teknolojisini icat etmesiyle bilinen öncüler Jack Kilby ve Robert Noyce‘dir . 1959 senesinde Kilby of Texas Instruments, minyatürleştirilmiş elektronik devreler için bir ABD patenti aldı ve Noyce of Fairchild Semiconductor Corporation, silikon tabanlı bir entegre devre için bir patent aldı.

Mikroçip Nedir?

Mikroçip Nedir ?

Mikroçip, silikon veya germanyum gibi küçük bir yarı iletken malzeme yongasına kazınmış veya basılmış transistörler ve dirençler gibi birbirine bağlı elektronik bileşenler kümesidir . Mikroçipler genellikle bir bilgisayarın mikroişlemci olarak bilinen mantık bileşeni veya RAM yatakları olarak da bilinen bilgisayar belleği için kullanılır. Mikroçip, küçük, ince bir yatak üzerine kazınmış veya basılmış transistörler, dirençler ve kapasitörler gibi birbirine bağlı bir dizi elektronik bileşen içerebilir.

Belirli bir görevi gerçekleştirmek için bir kontrolör anahtarı olarak entegre bir devre kullanılır. Entegre devredeki transistör, açma ve kapama anahtarı gibi davranır. Direnç, transistörler arasında ileri geri hareket eden elektrik akımını kontrol eder. Bir diyot elektrik akışını durdururken, kapasitör elektriği toplar ve serbest bırakır.


Mikroçipler Nasıl Yapılır?

Mikroçipler Nasıl Yapılır ?

Mikroçipler, silikon gibi yarı iletken bir malzemeden oluşan bir plaka üzerinde katman katman oluşturulur . Katmanlar, kimyasallar, gazlar ve ışık kullanan fotolitografi adı verilen bir işlemle oluşturulur.

İlk olarak, silikon gofretin yüzeyine bir silikon dioksit tabakası bırakılır, ardından bu tabaka bir fotorezist ile kaplanır. Bir fotorezist, ultraviyole ışık kullanarak bir yüzey üzerinde desenli bir kaplama oluşturmak için kullanılan ışığa duyarlı bir malzemedir. Işık desen boyunca parlar ve ışığa maruz kalan alanları sertleştirir. Kalan yumuşak alanlara dağlamak için gaz kullanılır. Bu işlem, bileşen devresini oluşturmak için tekrarlanır ve değiştirilir.

Bileşenler arasındaki iletken yollar, çipin genellikle alüminyum olmak üzere ince bir metal katmanla kaplanmasıyla oluşturulur. Fotolitografi ve dağlama işlemleri, yalnızca iletken yolları bırakarak metali çıkarmak için kullanılır.


Mikroçipin Kullanım Alanları Nelerdir ?

Mikroçip Nerede Kullanılır

Mikroçipler bilgisayar dışında birçok elektrikli cihazda kullanılmaktadır. 1960’larda Hava Kuvvetleri, Minuteman II füzesini yapmak için mikroçipler kullandı. NASA, Apollo projesi için mikroçip satın aldı.

Günümüzde akıllı telefonlarda insanların interneti kullanmasına ve telefonla video konferans yapmasına olanak sağlayan mikroçipler kullanılmaktadır . Mikroçipler ayrıca televizyonlarda, GPS izleme cihazlarında, kimlik kartlarında, tıpta kanser ve diğer hastalıkların daha hızlı teşhisi için kullanılmaktadır.

İLGİLİ İÇERİK; 19. YY’ın EN ÖNEMLİ İCATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER