Mikrodalgada Isıtıldığında Zehirleyen Besinler Nelerdir ?

Mikrodalgada Isıtıldığında Zehirleyen Besinler Nelerdir ?

Günümüzde evlerin olmazsa olmazları arasına girmeyi başaran mutfak gereçlerinde mikrodalgalar. Pratik kullanımlarıyla çoğu kişi tarafından tercih ediliyor. Mikrodalgalar ısıtma işlemi yapmak için kullanılsa da sulu yiyecekleri pişirme özeliği ile de biliniyor. Ancak bazı yiyecekleri yemeden önce mikrodalga kullanmamanız gerekiyor. Sizin için günlük hayatınızda aklınızda bulunması gereken bu bilgiyi paylaşacağız. İşte mikrodalgada ısıtıldığında zehirleyen yiyecekler …

Mikrodalga mutfakta özellikle yemek yaparken kısa sürede malzemeleri ısıtıp çözülmesi için kullanılabiliyor. Bunun yanında yemek istediğimiz yiyecekleri ısıtırkende kolaylık sağlıyor ve ısıtma işini çok hızlı yapabiliyor. Peki hangi yiyecekleri mikrodalgada ısıtmamalıyız ?

Mikrodalgada Isıtıldığında Zehirleyen Besinler Nelerdir ?

HAŞLANMIŞ YUMURTA

Genelde önceden haşlanmış yumurtayı yemeden önce mikrodalgada hızlı şekilde ısıtma fikri cazip gelebilir. Ancak haşlanmış yumurta içerisinde bulunan su moleküllerinden oluşan su buharı ile mikrodalgada ısıtıldığında basınç oluşumuna sebep olur.
Oluşan basıncı yumurtanın kabuğu kaldıramaz ve tüm basıncı tutamadığı için patlamaya sebep olur.

KEREVİZ

Kereviz, yeniden ısıtma işleminden sonra toksik nitritlere ve kanserojen nitrosaminlere dönüşen nitratlar üretiyor. Bu nedenle kereviz yada kereviz çorbasını mikrodalga fırında yeniden ısıtarak yemeyin.

PİRİNÇ

Pirinç pişirildikten sonra bile yaşayan bakteriler içerir. Pilav hazırlandıktan sonra oda sıcaklığında bırakılırsa, bakteriler çoğalır ve bu durum gıda zehirlenmesine neden olabilir. Yeniden ısıtma sorunu çözmez tükettiğinizde sindirim sorunları yaşarsınız. Pirinç ve pirinçli yiyecekler hemen tüketmeye çalışın. Kalan pirinci çöpe atmanız gerekebilir.

HAVUÇ

Çiğ havuçlar, özellikle kabuğu hala üzerinde olanlar potansiyel olarak tehlike yaratabilir. Havuçlar toprakta yetiştiği için uygun bir şekilde yıkanmazsa ve herhangi bir kir kalıntısı varsa topraktaki mineraller mikrodalgada kıvılcıma dahi neden olabilir. Bu durum sürekli olarak meydana gelirse mikro dalganız ciddi hasar alabilir.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER