1. Ana Sayfa
  2. Dünya
  3. Mısır’da ki En Dikkat Çekici Piramitlerin İsimleri Nelerdir ?

Mısır’da ki En Dikkat Çekici Piramitlerin İsimleri Nelerdir ?

Mısır Piramitleri

Mısır piramitleri, piramit şeklinde inşa edilmiş taş yapılardır ve antik dünyanın en büyük simge yapılarından biri olarak kabul edilirler. Bu piramitler, ülke genelinde bulunan 100’den fazla yapı ile firavunlar ve kraliçeleri için mezar olarak inşa edildi. Bu simge yapıların inşası çok fazla köle emeği kullandı.

Mısır’daki Başlıca Piramitler ve İsimleri;

Djoser Piramidi;

Eski Mısır’daki en eski piramit, Firavun Djoser için bir mezar olarak inşa edilen Djoser Piramidi olarak kabul edilir. Bu yapı, kuzeybatıdaki Memphis kentinde yer almaktadır ve MÖ 27. yüzyılda inşa edilmiştir. Bu piramit, orijinal yüksekliği 2013 feet’tir ve piramitlerin çoğu gibi, kireçtaşından yapılmıştır.

Khufu Piramidi;

Giza’da bulunan Khufu Piramidi, Büyük Piramit olarak bilinir ve Antik Dünyanın 7 Harikasından biri olarak listelenen tek Piramittir. Giza’nın 3 ana piramidinin en büyüğüdür. Bu yapının inşası 10 ila 20 yıl sürdü ve firavun Khufu’nun mezarı olarak inşa edildi. Bu piramit, Khufu’nun eşleri için 3 küçük piramit, 2 morg tapınağı, küçük 1 uydu piramidi ve küçük mastaba mezarları dahil olmak üzere birçok önemli yapı ile çevrilidir. Khufu Piramidi, Mısırlılar tarafından inşa edilen en ünlü Piramit olarak kabul edilir.

Khafre Piramidi;

Khufu Piramidi dışında, Giza’da 2 ana piramit daha var. Bu ikisinin en büyüğü Khafre Piramidi’dir. Bu piramit, firavun Khafre’nin mezarıdır ve en çok, dışında bulunan Büyük Giza Sfenksine sahip olduğu bilinmektedir.

Menkaure Piramidi;

Giza’daki 3 ana piramit, firavun Menkaure’nin mezarı olarak inşa edilen Menkaure Piramidi’dir. Bu piramit, Giza’daki 3 piramidin en küçüğüdür. Bununla birlikte, 325 fitlik bir orijinal yüksekliğe sahipti, bu da hala önemli ölçüde büyük bir yapı olduğu anlamına geliyor.

Djedefre Piramidi;

Giza’nın dışında, bir başka ünlü Mısır piramidi Djedefre Piramidi’dir. Bu piramit şu anda büyük ölçüde yıkılmış olsa da, bir zamanlar Mısır’daki en büyük piramitlerden biriydi. Djedefre Piramidi, Ebu Rawash’ta bulunuyor ve bu da onu Mısır’daki en kuzeyde bulunan piramit yapıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap