1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Miyom Nedir ve Neden olur ? Miyom belirtileri nedir ?

Miyom Nedir ve Neden olur ? Miyom belirtileri nedir ?

Günümüzde genç kadınlarda en çok görülen kadın hastalıklarından biri olan miyomlar, rahmin kas tabakasından kaynaklanan selim tümörlerdir. Miyomlar kadınların %20 sinde 30 ila 40 yaş arasındaki kadınlarda kendini daha çok hissettirmektedir.

Genelde hormonsal durumlardan etkilendiği bilinen miyomlar, menopoz sonrası yaşlanma dönemde küçülme eğilimindedir Bununla beraber miyomlar kontrol altında tutulmalıdır bunun sebebi büyüyen miyomların kötü huylu tümörlere dönüşüm ihtimalinin olmasıdır. Miyomlara neyin sebep olduğu tam olarak bilinmemekle birlikte miyomların 1000’de 1 ‘inde habisleşme (kanserleşme) olasılığı bulunabiliyor. Doğumda yaşanabilecek sorunların dışında adet dönemlerinde ve cinsel birleşme sırasındada olumsuzluklar yaratan miyomlar hakkında merak ettiklerinizi sizin için araştırdık…

Miyom Belirtileri :

Miyomlar bazen sık tuvalete çıkmaya neden olabilir bunun sebebi miyomların kitle haline gelerek mesane üzerine baskı yapması ve mesanenin genişlemesini engellemesidir.Miyomların büyük bir kısmı ergenlik ve genç yaştaki insanlarda herhangi bir belirti göstermezken zamanla anormal kanamalar, aşırı derecede ağrılı ve kanamalı regl dönemleri, sırt ağrısı ve ağrılı cinsel birleşme gibi bir takım belirtiler oluşabilir.

Miyomlar adet dönemlerinde fazla kanamaya ve ağrıya sebep olabilir.

Özellikle rahmin iç yüzeyine yakın olan miyomlar, sperm ve yumurtanın birleşiminden oluşan zigotun tutunacağı uygun alanı bozabilir bu durum hamile kalmayı engelleyebilir.

Düzenli sağlık kontrollerinin yapılmaması sonucu miyomların büyümesi nedeniyle karnın alt bölümünde miyomlar kitle haline gelebilir.

Miyom takiplerinizi kesinlikle ihmal etmeyiniz. 6 ayda bir mutlaka ultrason ile miyomlarınızın takibini yaptırınız. Miyomu olmayan kadınların ise yılda bir sefer mutlaka rahim ve yumurtalıklar açısından ultrasona girmeleri uygun olacaktır

RAHİMDE MİYOM NEDEN OLUR ?

Miyom oluşumunun nedeni tam olarak açıklanamasa da ;

Rahimde miyomun genetik bir yatkınlık olabileceği düşünülmektedir. Genellikle annesinde ya da kız kardeşinde miyom görülen kadınlarda miyom daha sık görülmektedir.

Miyom oluşumunda hormonların etkisi büyüktür östrojen ve progesteron hormonlarındaki düzensizliklerin miyoma sebep olduğu söylenmektedir.

Pek çok hazır gıdada östrojeni taklit eden kimyasallar bulunmaktadır. Bu nedenle beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz. Bununla beraber ağırlıklı olarak kırmızı etle beslenenlerde ve aşırı kilolu kadınlarda miyom gelişme riski daha fazladır. Sebze ve meyve ile beslenme rahimde miyom riskini azaltır.

miyom

Miyom ameliyatları iki şekilde yapılabilir ;

Tedavi seçenekleri hastanın yaşına, miyomun bulunduğu yere, hastanın çocuk isteyip istememesine göre değişiklik gösterebilir bu konuda doktorlarınız sizi en iyi şekilde yönlendirecektir. Bunlardan biri miyomun çıkarılması şeklinde yapılır. Bu yöntem genellikle tedavi edilecek hastanın çocuğu yoksa ve gelecek dönemlerde çocuk sahibi olmayı düşünüyorsa tercih edilir. Böylece tekrar miyom oluşana kadarki sürede çocuk sahibi olabilmesi için rahim ve yumurta koruma altında kalacak fonksiyonu devam eder.

Bir diğer tedavi seçeneği ise rahimin tümüyle alınması şeklinde yapılabilir. Miyomlar rahim tarafından çok sık tekrar tümörler olduğu için sadece miyomların çıkarılması çoğu zaman kesin çözüm olmaz bundan dolayı eğer hasta belli bir yaşa gelmil ve çocuğu varsa yada başka çocuk doğurması söz konusu değilse genellikle 40’lı yaşlardan sonra rahmin tekrar miyom üretmemesi adına alınması tavsiye edilebilir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap