Cep telefonlarından önce, hatta normal ev telefonlarından daha önce insanlar Mors alfabesi ile iletişim kuruyordu. Çok eski bir teknoloji olmasına rağmen bugün hala amatör radyo kullanıcıları ve bazı gemilerde kullanılmaktadır. İzcilik yaptıysanız Mors alfabesiyle uğraşmış olabilirsiniz veya belki de onu amatör radyosunda kullanan bir büyükbabanız vardı. Mors kodu öğrenmek, büyükbabalarla paylaşabileceğiniz eğlenceli ve ilgi çekici bir hobi ve sahip olunması gereken ilginç bir beceridir.

Mors Kodunun Tarihi;

Mors kodu, 1830'larda Samuel FB Morse tarafından icat edildi. 1832'de elektrikli telgraf üzerinde çalışmaya başladı, 1844'te pratik bir sistem geliştirdi ve 1849'da teknolojisinin patentini aldı. Morse'un sistemiyle kullanmak için geliştirdiği kod, bugün aşina olduğumuz koda ulaşmadan önce birkaç dönüşüm geçirdi. Başlangıçta, Mors kodu yalnızca sayıları iletirdi. İletimin alıcısı daha sonra sayıları kelimelere çevirmek için bir sözlük kullanmak zorunda kalacaktı. Ama bunun sıkıcı olduğu ortaya çıktı. Kısa süre sonra kod, harfleri ve hatta noktalama işaretlerini içerecek şekilde genişletildi. Mors Alfabesini Kim Buldu 1844'te Morse, küçük makinesini göstermek için Kongre'nin önüne çıktı. İlk halka açık mesaj 24 Mayıs 1844'te iletildi. Orijinal telgraf sisteminin alıcı ucunda, üzerinde çentikler bulunan bir dizi kağıt fırlatan bir aparat vardı. Kısa girintilere "nokta" ve daha uzun olanlara "tire" adı verildi. Telgraf kullanıcıları kod konusunda daha yetkin hale geldikçe, kısa sürede kağıt banttan vazgeçtiler ve kodu yıllar geçtikçe deşifre ettiler. Kendi kendini yetiştirmiş iş adamı Andrew Carnegie, çocukken telgraf operatörü olarak çalıştı. Mors kodunu kulaktan deşifre etmeyi öğrenerek kendini diğerlerinden ayırdı. 1844'te ilk telgraf hattının açılmasından 10 yıl sonra, ülkeyi 23.000 milden fazla hat geçti. Telgraf ve Mors alfabesi, Amerikan Batısının gelişimi üzerinde derin bir etkiye sahipti. Demiryolu şirketleri bunu istasyonları arasında iletişim kurmak için kullandılar ve telgraf şirketleri her yerde ortaya çıkmaya başladı ve ülke genelinde iletişim için gereken süreyi kısalttı. Bu dönemde Avrupa ülkeleri kendi Mors alfabesi sistemini geliştirmişlerdi. Amerika'da kullanılan koda Amerikan Mors kodu veya genellikle Demiryolu Mors kodu deniyordu. Avrupa'da kullanılan koda Kıta Mors kodu deniyordu. 1890'larda radyo iletişimi icat edildi ve denizde mesajları iletmek için Mors kodu kullanıldı. Radyo frekansları uzadıkça, uluslararası iletişim kısa sürede mümkün hale geldi ve uluslararası bir standart koda ihtiyaç duyuldu. 1912'de, tüm uluslararası iletişim için Uluslararası Mors kodu kabul edildi. Ancak birçok demiryolu ve telgraf şirketi daha hızlı gönderilebildiği için Demiryolu Mors kodunu kullanmaya devam etti. Mors kodu, deniz taşımacılığı ve havacılıkta son derece önemli hale geldi. Pilotların 1990'lara kadar Mors kodu kullanarak nasıl iletişim kuracaklarını bilmeleri gerekiyordu. Bugün Mors kodu öncelikle amatör radyo kullanıcıları arasında kullanılmaktadır. Aslında 2007 yılına kadar Amerika'da amatör radyo lisansınızı almak istiyorsanız Mors alfabesi yeterlilik sınavını geçmeniz gerekiyordu.

Mors Alfabesi (Kodu) Nasıl Öğrenilir ?

Mors kodunu öğrenmek, herhangi bir dili öğrenmek gibidir. Pratik yapmalısın, pratik yapmalısın, pratik yapmalısın. Usta bir telgraf operatörü olma yolunda başlamanıza yardımcı olacak bazı kaynakları bir araya getirdik. Kim bilir? Belki kendi telgraf dükkanını açabilirsin. 1. Kodları Tanıyın; Yapmanız gereken ilk şey, Mors alfabesinde alfabenin nasıl göründüğünü öğrenmek. Aşağıda Uluslararası Mors alfabesini ekledik. Çıktısını alın, yanınızda taşıyın ve boş zamanlarınızda üzerinde çalışın. (Resmi indirmek için sağ tıklayıp "kaydet"e basın.) Mors Kodu ile Bir şeyler Yazmak İçin TIKLAYIN! Mors Alfabesi 2. Mors Alfabesini Dinleyebilirsiniz Mors alfabesini öğrenmek istiyorsan gerçekten dinlemen gerekecek. Bu linke tıklayarak yazdığınız mors kodlarını dinleyebilirsiniz. 3. AA9PW uygulamasıyla pratik yapın. Bu çevrimiçi uygulama, günde 10 dakika pratik yapmanıza yardımcı olacak ve Mors alfabesi sihirbazı olma yolunda ilerleyeceksiniz.

Mors Kodu Ezberlemeyi Kolaylaştıracak İpuçları;

Her harfteki karakter sayısını bilmek, bir mesaj aldığınızda olasılıklarınızı daraltmanıza yardımcı olabilir.
  • T, E= her biri 1 karakter
  • A, I, M,N= 2 karakter
  • D, G, K, O, R, S, U, W= 3 karakter
  • B, C, F, H, J, L, P, Q, V, X, Y, Z= 4 karakter
  • Ters harfler. Mors alfabesinde bazı harfler birbirinin tersidir. Örneğin, “a” “._” iken “n” “_” dir.
  • Birbirinin tersi olan diğer harfler: a & nd & ug & wb & vf & lq & y