Mossad Nedir, Görevleri Nelerdir ?

Mossad Nedir, Görevleri Nelerdir ?

Mossad, esas olarak özel operasyonlar ve gizli istihbaratla ilgilenen İsrail merkezli bir istihbarat birimidir. Örgüt, 1949 yılında Başbakan David Ben-Gurion’un tavsiyesi üzerine kuruldu. Başlangıcı ülkenin anayasasına dayanmadığı için Mossad’ın çalışmaları İsrail yasalarına bağlı değildir. Şu anda doğrudan İsrail başbakanına rapor veren Yosef Cohen tarafından yönetiliyor. Mossad, sırasıyla “Aman” ve “Shin Bet” olarak bilinen İsrail askeri istihbarat ve iç güvenlik koluyla birlikte çalışıyor.

Mossad’ın merkezi İsrail, Tel Aviv’de. Bu güvenlik kurumu 7.000’den fazla çalışanı istihdam ediyor ve yılda 2.73 milyar dolara yakın harcıyor. Mossad’ın çalışanları sadece İsrail’de yerleşik değil; bazıları Arap ülkelerinde ve dünyanın birçok ülkesinde yaşıyor.

Mossad’ın Görevleri Nelerdir ?

Mossad tarafından gerçekleştirilen işlevlerin çoğu, doğrudan yukarıda tartışılan departmanlarla ilgilidir. Mossad’ın ilk işlevi İsrail düşmanlarını etkisiz hale getirmektir. İkincisi, organizasyon casuslar, gizli ajanlar ve yasadışı izleme cihazları aracılığıyla gizli bilgi toplamaktan sorumludur. Bu tür bilgiler, ülkenin İsrail vatandaşlarının güvenliğine ve emniyetine yönelik herhangi bir tehdidi belirlemesine yardımcı olur. Üçüncüsü, Mossad, görevlerini gizlice yerine getirirken güvenlik görevlilerinin kimliğini gizlemeyi amaçlayan gizli operasyonlara yardımcı olur. Mossad’ın çoğu çalışanı, çatışmalardan kaçınmak için kimliklerinin gizli tutulması gerektiği için halktan saklanıyor. Genel olarak, Mossad’ın rolü, İsrail’de barışın korunmasını ve ülke içinde veya dışında hiçbir şeyin bu barışı tehdit etmemesini sağlamaktır.

Mossad, İsrail hükümetinin önemli bir parçasıdır.  Mossad bağlantılı en ünlü operasyonlardan biri, Holokost sırasında Yahudilerin toplu olarak öldürülmesinden sorumlu olan Adolf Eichmann adlı kaçak Nazi savaş suçlusunun kaçırılmasıydı. Mossad’ın yardımıyla Eichmann yakalandı, yargılandı ve İsrail’de asıldı.

Mossad Amblemi

Mossad’ın İşlevsel Birimleri;

Mossad birkaç bölümden oluşur: toplama, siyasi eylem ve irtibat, araştırma, teknoloji ve psikolojik bölümler. Tahsilat departmanında çalışanların çoğu, yabancı casusluk operasyonlarından sorumlu oldukları için gizli çalışıyor. Öte yandan, siyasi eylem ve irtibat dairesi, yabancı güçlerin niyet ve planları dahil olmak üzere faaliyetlerini takip etmekten sorumludur. Araştırma departmanı, Mossad’daki diğer departmanlardan alınan tüm yabancı istihbarat parçalarının değerlendirilmesi, analizi ve yorumlanmasıyla ilgilenirken, teknoloji departmanı sürekli olarak istihbarat toplama ve analizini daha kolay ve verimli hale getirmek için kullanılabilecek yenilikçi yöntemler aramaktadır. Son olarak, psikolojik savaş departmanı, Mossad faaliyetleriyle ilgili propaganda itibarını ve sızıntıları yaymaktan sorumludur. Faaliyetlerinin halktan mühürlenmesini sağlar.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER