MotoGP sezonun 14. yarışı İtalya'nın Misano pistinde gerçekleştirildi. Dün yapılan sıralama turlarına göre yarışa pole pozisyonundan Jack Miller başladı. Francesco Bagnaia ikinci sırayı alırken üçüncü cepten start alan isim ise Enea Bastianini oldu. 

Start verildiğinde Jack Miller ve hemen arkasındaki Francesco Bagnaia yerini korudu. Bir kaç tur geçilmişken yarış lideri Jack Miller düştü ve liderliği Bagnaia ele geçirdi. Aynı tur içerisinde 4.sıradaki Marco Bezzecchi düştü.

Jack miller düştü

Yarışın ortasına gelindiğinde şampiyona lideri Fabio Quartararo 5. sıraya kadar çıkmış oldu. Fabio Quartararo yarışa sekizinci başlamıştı. 16 tura gelindiğinde E. Bastianini ve Luca Marini arasında kıyasıya bir 3. lük mücadelesi oldu. Enea Bastianini rakibinden üçüncülüğü almış oldu.

19. tura girilirken lider Bagnaia ile ikinci sıradaki Vinales arasındaki fark 0.3 saniyeye kadar indi ve bir liderlik mücadelesi başladı. Üçüncü Bastianini de bu ikiliye yetişip 3'lü bir grup oluşturdular. Bir tur sonra Bastianini ikinci sıraya yükselmeyi başardı. 

Yarışın bitmesine 6 tur kala Bastianini lider ile arasındaki farkı 0.4 saniyeye indirmiş ve liderliğni kovalamaya başladı. Son turda Enea Bastianini şansını denese de Bagnaia açık kapı bırakmadı. Son düzlükte rakibinin yanına gelen Bastianini rakibinin 0.030 saniye gibi çok küçük bir farkla arkasında kaldı

Zafer Francesco Bagnaia 'nın

Francesco Bagnaia üst üste 4. zaferine ulaşırken şampiyona lideri Fransız Quartararo ile arasındaki puan farkını da 30 'a indirmiş oldu. Bagnaia bu zaferiyle takımı Ducati'ye de MotoGP tarihinde bir ilki yaşatmış oldu. İlk kez bir Ducati sürücüsü 4 yarış üst üste kazanmış oldu.

İkinciliği Ducati'den Bastianini alırken üçüncü sırayı Vinales aldı ve podyumu tamamladı. Şampiyonada zirvede olan Quartararo ise yarışı 5. tamamladı.

MotoGP Pilotlar Son Puan Durumu

1- Fabio Quartararo 211 puan

2- Francesco Bagnaia 181 puan

3-A. Espargaro 178 puan