1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Muriatik Asit Nedir ve Nerelerde Kullanılır ?

Muriatik Asit Nedir ve Nerelerde Kullanılır ?

Muriatik asit hidroklorik asittir ve keskin kokusu ile bilinir. Hidroklorik asit, 6 güçlü mineral asitten biridir.
Muriatik asit, çeliğin asitle temizlenmesi ve derinin işlenmesi dahil olmak üzere birçok kullanım alanına sahiptir.

Hidroklorik asit, asidum salis, tuz ruhu ve muriatik asit gibi diğer isimlerle bilinir. “Muriatik” terimi, “tuz veya tuzlu su ile ilgili” anlamına gelir. Muriatik asit, kendine özgü keskin kokusuyla bilinen güçlü bir aşındırıcı asittir. Hidroklorik asit, su içeren klor bazlı bir asittir. Asit, su, hidrojen klorür ve klorür ve hidronyum iyonları gibi diğer kimyasal türlerin bir çözeltisidir. Muriatik asit, plastik üretiminde kullanılan önemli bir endüstriyel kimyasaldır . Aynı zamanda evde kireç çözücü olarak ve gıda endüstrisinde bir gıda katkı maddesi olarak kullanılır.

muriatik asit, tuz ruhu

Hidroklorik asit, simyacı Jabir ibn Hayyan tarafından MS 800 civarında keşfedildi. 13. yüzyılda Pseudo-Geber , sal amonyağı nitrik asitte çözerek aqua regia hazırlamayı tarif etti. Serbest muriatik asit ilk olarak 16. yüzyılda Andrew Libavius ​​tarafından kilden yapılmış bir kapta tuzu ısıtarak asidi hazırladığı zaman tanımlanmıştır. Diğer kaynaklar, saf asidin 15. yüzyılda Basil Valentine tarafından yeşil vitriol ve ortak tuzu ısıttığında keşfedildiğini iddia ediyor. 19. yüzyılın başlarında, asidin kimyasal bileşiminin klor ve hidrojen içerdiği kanıtlandı.

Kimyasal Ve Fiziksel Özellikler;

HCL + H 2 O H 3 O + + CL –

Muriatik asit, su ile tamamen ayrışması nedeniyle güçlü bir asittir. 6 güçlü mineral asitlerden biridir ve genellikle monoprotik asit olarak adlandırılır çünkü oksidasyon-indirgeme sürecinden en az etkilenir. Hidroklorik asit, toksik olmayan ve reaktif olmayan klorür iyonları içerdiğinden diğer kuvvetli asitlere göre daha az tehlikelidir. Baz sayısını belirlemek için titrasyonda tercih edilen asittir. Yoğunluk, kaynama noktası, erime noktası ve PH gibi fiziksel özellikleri, sudaki hidrojen klorür konsantrasyonuna bağlıdır. İkili bir su ve hidrojen klorür karışımı olarak asit,% 20.2 hidrojen klorür ve 108.6 Santigrat derece sabit bir kaynama noktası karışımına sahiptir.

Yorum Yap

Yorum Yap