Nanenin Bilinmeyen Mucizevi Faydaları Nelerdir?

Nanenin Bilinmeyen Mucizevi Faydaları Nelerdir?

Nane, Mentha cinsine ait bitki türünün adıdır . Bu bitkiler özellikle verdikleri soğutma hissi ile bilinir. Gıdalara hem taze hem de kuru formlarda eklenebilirler.

Nane, çay ve alkollü içeceklerden soslara, salatalara ve tatlılara kadar çeşitli yiyecek ve içeceklerde kullanılabilen popüler bir maddedir.

Nane Tüketmenin İnsan Sağlığına Yararları

“Nane Tüketmenin İnsan Sağlığına Yararları”

Nane güzel kokuya ve ferahlatıcı bir tada sahip, soğukluk hissi veren yeşil yapraklı bir bitkidir. Nane yapraklarının sağlığa faydalarıaslına bakarsanız saymakla bitmez. Mide kramplarına, gaz ve sindirim sorunlarına iyi gelmekte ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Nane mide bulantısına kesin çözümdür. Yıllardır herkes mide bulantısı için nane kullanmaktadır. Taze naneyi çiğnemek ağız kokusu gibi problemleri de yok eder. Mineraller bakımından oldukça zengin bir bitkidir. İçerisinde A, C vitamini, demir, manganez, B2 vitamini, potasyum, kalsiyum ve fosfor bulunmaktadır. İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Bu özellik toksinlerden arınmakta yardımcı olmaktadır. Solunum yollarını temizleyerek, iltihap gibi sorunları önlemektedir. Taze naneyi soğuk ve sıcak her içecekte kullanabilirsiniz.

Nane, göz sağlığı ve gece görüşü sorunu olanlar için yağda çözünen bir vitamin olma özelliği ile iyi bir A vitamini kaynağıdır.

Nane yaprağının faydaları

Aynı zamanda,  diğer otlar ve baharatlarla karşılaştırıldığında güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar vücudunuzu oksidatif strese karşı korur.

“Hassas Bağırsak Sendromuna İyi Gelir”

Hassas bağırsak sendromu yaygın bir sindirim sistemi bozukluğudur. Mide ağrısı, gaz, şişkinlik ve bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler gibi sindirim semptomları ile açıklanabilir.

Hassas Bağırsak Sendromu tedavisi genellikle diyet ve ilaç almayı içermesine rağmen, araştırmalar nane yağının bitkisel bir ilaç olarak alınmasının da yararlı olabileceğini göstermektedir.

Nane yağı, sindirim sisteminin kasları üzerindeki rahatlatıcı etkileri ile Hassas Bağırsak Sendromu semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğu düşünülen mentol adı verilen bir bileşik içerir.

Özellikle, Hassas Bağırsak Sendrom semptomlarının giderilmesini gösteren hemen hemen tüm araştırmalarda ham nane yaprakları yerine yağ kapsülleri kullanıldı.

ÖZET OLARAK

Hassas Bağırsak Sendromu yaygın bir sindirim bozukluğudur. Yapılan çalışmalar, nane yağı kapsülleri almanın Hassas Bağırsak Sendromu hastalarının semptomlarını iyileştirdiğini göstermiştir.

“Hazımsızlığı Azaltmaya Yardımcı Olabilir”

Nane Hazımsızlığı Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Nane  mide ve hazımsızlık gibi diğer sindirim problemlerini hafifletmede de etkili olabilir.

Sindirim sisteminin geri kalanına geçmeden önce yiyecek midede çok uzun süre beklediğinde hazımsızlık oluşabilir.

Yapılan araştırmalar, insanlar nane yağını yemeklerle birlikte aldıklarında yiyeceklerin mideden daha hızlı geçtiğini ve bu tür hazımsızlıktan semptomları hafifletebileceğini göstermiştir.

Hazımsızlığı olan kişilerde yapılan bir klinik çalışma,  nane yağı ve kimyon yağı kombinasyonunun hazımsızlığı tedavi etmek için kullanılan ilaçlara benzer etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Bu, mide ağrısını ve diğer sindirim semptomlarını iyileştirmeye yardımcı oldu.

ÖZET

Yapılan klinik çalışmalar, nane yağının, yiyeceklerin midede ne kadar hızlı hareket ettiğini hızlandırabildiğini ve hazımsızlıkla ilişkili sindirim semptomlarını hafiflettiğini göstermiştir.

“Beyin Fonksiyonunu Geliştirebilir”

Nane beyin Fonksiyonunu Geliştirebilir

Nane kullanımına ek olarak, uçucu yağların aromasının teneffüs edilmesinin, beyin fonksiyonlarının iyileştirilmesi konusunda yararları vardır .

144 genç yetişkini içeren bir çalışmada, testten önce beş dakika boyunca nane yağı aromasının kokulmasının bellekte önemli gelişmeler sağladığını gösterdi.

Başka bir çalışmada, bu yağların kokusunu sürenlerde uykusuzluk ve artan hayal kırıklığı, kaygı ve yorgunluk hisleride bulundu.

Bununla birlikte, tüm çalışmalar nane yağının beyin fonksiyonuna fayda sağlayabileceği konusunda hemfikir değildir. Bir çalışma, yağ aromasının canlandırıcı olmasına ve daha az yorgunluğa neden olmasına rağmen, beyin fonksiyonu üzerinde hiçbir etkisi olmadığını göstermiştir.

ÖZET

Bazı çalışmalar, nane yağı aromasının kokulmasının hafızayı ve uyanıklığı artırabileceğini, diğer çalışmaların hiçbir etki göstermediğini göstermektedir. Nanenin beyin fonksiyonu üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

“Emzirme Ağrısını Azaltabilir”

Emziren anneler genellikle emzirmeyi ağrılı ve zor hale getirebilen ağrılı ve çatlamış meme uçları yaşarlar.

Çalışmalar, cilde nane uygulanmasının emzirme ile ilişkili ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bir çalışma, emzirmeden sonra nane suyunun uygulanmasının, meme başı ve areola çatlaklarını önlemede ifade edilen anne sütü uygulamaktan daha etkili olduğunu gösterdi.

Başka bir çalışma da, nane jeli uygulayan annelerin sadece% 3.8’inin meme başı çatlakları yaşadığını gösterdi.

ÖZET

Nane esansiyel yağlarının çeşitli formlarda uygulanması, emzirme ile ilişkili meme başı çatlaklarının ve ağrının önlenmesinde ve tedavisinde etkili olduğu düşünülmektedir.

“Ağız Bakımında Oldukça Önemlidir”

Nane ağız içi temizliği için de faydalı bir bitkidir, ağızda bulunan zararlı bakterileri ortadan kaldırdığı gibi kötü nefes kokusunu giderebilir. Etkili bir mikrop öldürücüdür. Ağızda çiğnenerek tüketildiğinde mikrop ve bakterilerin verdiği zararları giderir, aynı zamanda diş etlerini ve dişleri güçlendirir.

Nanenin bilinmeyen faydaları

“Nane Kilo Vermeye Yardımcı Olur”

Nane sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olabilir. Nane etkili bir uyarıcı olduğundan dolayı besinlerin etkili bir şekilde sindirilmesine yardımcı olabilir. Bu noktada sindirim enzimlerini uyarır ve yağ yakma etkisini arttırır.

Buna da Bakabilirsiniz; Hapşırmak Koronavirüs Belirtisi Olabilir mi?

“Baş Ağrısına İyi Gelir”

Nane Baş Ağrısına İyi Gelir

2016 senesinde yapılan bir çalışma, topikal nane yağının ağrıyı hafifletmeye ve kasları gevşetmeye yardımcı olabileceğini öne sürdü.

Nane yağı, bir kişinin alnına uyguladığında gerginliği veya migren baş ağrısı ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilecek bir soğutma hissine sahiptir. Nane çayı aromasınında benzer bir etkiye sahip olması mümkündür.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER