Neden Güneş Yanığını Sirke ile Tedavi Etmemelisiniz?

Neden Güneş Yanığını Sirke ile Tedavi Etmemelisiniz?
  • Asla güneş yanığına sirke koymamalısınız, çünkü daha fazla hasara neden olur ve iyileşmeyi geciktirebilir.
  • Sirkenin asitliği kimyasal yanıklara bile yol açabilir.
  • Aloe vera jeli uygulamak veya doktorunuz tarafından önerilen bir ilaç almak gibi güneş yanığı tedavilerine bağlı kalmalısınız .

Güneş yanığı ilaçları için internette arama yaparak birçok yaratıcı fikir bulacaksınız. İnsanların sizlere tavsiye edebileceği ilaçlardan bir tanesi sirke olacaktır. Peki güneş yanıklarına sirke kullanmak mantıklı bir çözümmüdür?

Güneş yanığı için neden sirke kullanmamalısınız?

Asitlik özelliğinden dolayı sirke, güneş yanığı cildinde kullanıldığında tehlikeli olabilir.

Elma sirkesi ve beyaz sirke gibi çoğu sirke, 2 ila 3 arasında bir pH seviyesine sahiptir, bu da onları oldukça asidik hale getirir. Bunları güneş yanığına uygulamak “zaten tehlikeye atılan cilt bariyerine zarar verebilir“. Bu daha şiddetli ağrı, iltihaplanma ve iyileşmenin gecikmesine neden olabilir.

Sirke ayrıca asetik asit, laktik asit, sitrik asit ve malik asit gibi bileşenler içerir. Bunları hassas cilde uygulamak, “ciddi bir kimyasal yanmaya yol açabilir.”

Ayrıca, güneş yanığınız güneş yanığı kabarcıkları veya açık yaralar gibi şiddetliyse, sirke uygulamak daha da acı verici olacaktır ve bu durumda da kullanmaktan kaçınmalısınız.

“Güneş yanığını tedavi etmenin daha iyi yolları”

Güneş yanığınızı tedavi etmenin daha güvenli, daha etkili yolları vardır.

  • Aloe: Aloe vera jeli veya içinde aloe bulunan nemlendiriciler kullanın. Aloe güneş yanığı için harikadır, çünkü iltihabı azaltır, cildi nemlendirir ve iyileşmek için kollajen üretimini uyarır. Bununla birlikte, cildi daha fazla tahriş edebilecek veya alerjik reaksiyona neden olabilecek ağrı kesiciler ekleyen aloe ürünlerinden uzak durmalısınız.
  • Serin duşlar: Sıcak duş yapmak cildinizi daha da kötü hissettirecek ve kurutacaktır. Bunun yerine, biraz rahatlamak için soğuk su duşları tercih edin. Ayrıca soğuk kompresler kullanabilir, havlu veya bezi soğuk suyla nemlendirebilir ve etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz.
  • Sulu kalın: Güneş yanığı ve sıcak güneşte dışarı çıkmanız susuz kalmanıza neden olabilir, bu nedenle vücudunuzun iyileşmesi için sulu kalmak için çok fazla su içtiğinizden emin olun.

Sirke kullanmak yerine bu ipuçlarını takip edin ve kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız. İlk etapta güneş yanığının oluşmasını önlemek için güneşte sık sık her zaman en az 30 SPF geniş spektrumlu bir güneş kremi uygulamayı unutmayın.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER