1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Nergis Çiçeği Hikayesi Nedir, Nergis Çiçeği Bakımı ve Çoğaltılması..!

Nergis Çiçeği Hikayesi Nedir, Nergis Çiçeği Bakımı ve Çoğaltılması..!

Bir çoğumuzun “Fulya Çiçeği” olarak bildiği Nergis çiçeği, muazzam görüntüsü ve kokusu ile en çok beğenilen çiçekler arasında yer alıyor. Son derece hassas bir çiçek olan nergis kısa zamanda solabilen bir bitkidir. En çok ilkbahar ve kış aylarında yetişen nergis çiçeğinin anlamını, nergis çiçeğinin özelliklerini bu yazımız da sizler için hazırladık.

Nergisler ilkbaharda gördüğümüz ilk çiçeklerden bazılarıdır ve kışın bittiğinin harika bir göstergesidir. Bu nedenle, yeniden doğuşu ve yeni başlangıçları temsil ettikleri görülmektedir. Sevdiğiniz birine bir demet nergis verirseniz, bu ‘tek kişi’ anlamına gelir ve mutluluğu sağladığı söylenir. Nergis çiçeği saygı duyma anlamı taşıdığı için genelde değer verilen insanlara alınan çiçek grupları arasında yer alır. Aynı zamanda bazı yörelerde aşk çiçeği olarak da bilinir. Nergis çiçeğinin birçok farklı türü bulunmaktadır.

Nergis çiçeği neyi sembolize ediyor?

Bazı kültürler nergislerin zenginlik getirdiğine inanır. Galler’de mevsimin ilk nergisini görenlerin sonraki 12 ay için servet getirdiğine inanıyor. Benzer şekilde, Çin’de efsane, Yeni Yıl Günü bahçenizde bir nergis çiçek açarsa, evinizin yılın geri kalanında iyi bir servete sahip olacağını belirtir.

Neşe ve mutluluğu sembolize ettiği için evliliği kutlamak için nergis verilir. Ayrıca, Scilly Adaları’nda, sahipsiz arazilerin kira bedelini karşılamak için her yıl bir kişinin Prens Charles’a gönderildiği bir ödeme şekli olarak da kullanılıyorlar.

nergis çiçeği

NERGİS ÇİÇEĞİ ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI

Nergis çiçeği görüntüsü ve kokusuyla en çok sevilen çiçek türlerinden biridir. Antik döneme uzanan birçok efsanevi hikayeleri vardır. Muhteşem kokusu ve güzelliğiyle kendine hayran bırakan nergis çiçeği Türkiye’de en popüler çiçekler arasında yer alıyor. Birçok özelliği bulunan nergis çiçeğinin bazı özellikleri:

⇒ Nergis çiçeği bir soğan bitkisidir ve direk soğan kısmından çıkarak filizlenir. Ayrıca dinlendirmek şartıyla nergis bitkisi soğanları tekrar kullanılabilir.

⇒ Bir süs bitkisi olan nergis çiçeği özellikle kesme çiçekçilikte kullanılır.

⇒ Çiçeğin taç yaprakları sarı ve beyaz karışımı ile muhteşem güzelliktedir.

⇒ Nergis bitkisi hakkında bilinmesi gereken en önemli şey soğanın zehirli olduğudur.⇒ Yan taç yaprakları 6 adet olması ile beraber oval bir görüntüye sahiptir.

⇒ Nergis bitkisi sapları 20 ila 80 santimetre arasında uzuyor. Bu durumda çiçek dallarının içinde birden fazla çiçek yer alır.

Nergis Çiçeği faydaları:

⇒ Nergis çiçeğinin faydalarından biri geniz tıkanıklığını giderir.
⇒ Nergis çiçeği vücutta oluşan birçok farklı yaraları iyileştirici özelliği bulunur.
⇒ Nergis bitkisi soğuktan oluşan nezleye karşı oldukça faydalıdır.
⇒ Safra ya da rutubetten meydana gelen baş ağrıları için iyi geldiği bilinmektedir.
⇒ Nergis çiçeğinin kaynatılması ile içilmesi ya da haşlanması ile tüketilmesi, kusmayı önler ve midede bulunan nemi çekerek mideyi rahatlatır.
⇒ Ayrıca nergis çiçeği abraş ve cüzzam rahatsızlıklarına iyi geldiği biliniyor.

İlgili İçerik; Nergis Sabunu Ne İşe Yarar, Nergis Sabunuyla Cilt Temizleme Nasıl Yapılır?

Nergis Sabunu Ne İşe Yarar, Nergis Sabunuyla Cilt Temizleme Nasıl Yapılır?

NERGİS ÇİÇEĞİ BAKIM İPUÇLARI;

Nergis çiçekleri hakkında her şeyi biliyorsunuz, onlara nasıl bakılacağına dair bazı ipuçlarını sizler için hazırladık.

#1; Nergis soğanı ekerken evcil hayvanlarınızı uzak tutun çünkü bunlar hayvanlar için zehirlidir .

#2; Nergis özü diğer çiçekler için zehirlidir . Vazonuzdaki diğer çiçeklere zarar vermelerini önlemek için nergisleri çıkarın, saplarını kesin ve diğer çiçeklerinize eklemeden önce 24 saat soğuk suda tek başına bekletin.

#3; Nergis çiçeklerinizi doğrudan güneş ışığından ve ısı kaynaklarından uzakta tutun. Daha soğuk yerler ömrünü uzatmak için idealdir.

#4; Çiçeklerin ömrünü uzatmak için birkaç günde bir suyu değiştirin . Nergislerin vazo ömrü yaklaşık 5 – 7 gündür .

Yorum Yap

Yorum Yap