1. Ana Sayfa
  2. İlginç Bilgiler
  3. Nikah İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir? 2021 Nikah Ücreti Ne kadar?

Nikah İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir? 2021 Nikah Ücreti Ne kadar?

Nikah başvurusu için gereken evraklar evlenme kararı alan ve nikah için gün sayan çiftlerin merak edip araştırdığı bir konu bizde sizler için yazımızda bu konuya değinmek istedik…

Resmi Nikah İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

  • Nüfus cüzdanı asılları ve fotokopileri, ( Son 10 yılda değiştirilmiş güncel okunaklı )
  • İkametgâh belgesi ( ikamet etmedikleri il veya ilçede nikah kıydırmak isteyen çiftler ikamet ettikleri nikah müdürlüğünden ortak izin almalıdırlar )
  • Son 6 ay içinde çekilmiş olan ve güncel görüntünüzü yansıtan vesikalık fotoğraf(6’şar adet yüzün net olduğu fotoğraf)
  • Evlilik sağlık raporu (Aile hekiminden ve aile sağlık merkezlerinden temin edilebilir. İmzalı ve kaşeli olmalıdır )
  • Evlenme ehliyet belgesi,
  • Nüfus kayıt örneği
  • Evlenme beyannamesi.

Nikah için gerekli olan evraklar, başvuru yapılan belediyeye göre farklılık gösterebiliyor ancak birçok belediyenin sistemi, e-devlet ile uyumlu olduğu için hazırlamanız gereken belgeler daha az olabiliyor. Bundan dolayı başvuru yapacağınız belediyeden önceden bilgi alıp istedikleri belgeleri teyit etmenizde fayda var.

Nikah İçin Gerekli Belgeler Hakkında Detaylı Bilgi Aşağıda ;

1) Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi

Kimlik fotokopilerinin aslı gibi olduğunu teyit etmek için nüfus cüzdanınızı yanınızda bulundurmalısınız. (Nikah memurluğunda teyit etmek için nüfus cüzdanının aslı da istenecektir fakat fotokopisini teslim etmeniz yeterli olacaktır.) Sürücü belgeniz nikah işlemleri için kullanılamaz.

2) Evlilik İçin Sağlık Raporu

Evlilik sağlık raporu, çiftin evlenmelerinde sağlıksal açıdan sakınca olmadığının belirlenmesi için istenen bir rapordur.

Sağlık raporunun geçerlilik süresi 6 aydır.

Sağlık raporunu aile hekimliği gibi toplum sağlığı merkezlerine, devlet hastanelerine veya özel hastanelere bizzat başvurmanız ve gerekli testleri yaptırmanızla alabilirsiniz. Yapılan tetkiklerin sonuçlarını ise aile hekiminize götürüp onaylatmanız gerekiyor. (Raporda aile hekiminin kaşesi ve imzası olmalı)

3) Vesikalık Fotoğraf

Vesikalık fotoğraflar 6ay içinde çekilmiş olmalıdır. Başvuru yaptığınız belediyeye göre gerekli olacak fotoğraf sayısı değişim gösterebilir ancak yanınızda 6şar adet bulunmasında fayda var.

4) Nüfus Kayıt Belgesi

Bu belgeyi bağlı olduğunuz ilçe nüfus müdürlüğünden veya e-devlet üzerinden alabilirsiniz.

5) Evlenme Beyannamesi

Evlenme beyannamesi, evlendirme dairesindeki  müracaatınızda doldurduğunuz formdur.

6) İkametgah Belgesi

Bu belgeyi de nüfus kayıt örneğinde olduğu gibi muhtarlıktan veya ilçe nüfus müdürlüğünden alabileceğiniz gibi veya e-devlet üzerinden şahsi hesabınıza ikametgah belgenizi alabilirsiniz. (Çıktısını da almanız gerekiyor.)

7) Evlenme Ehliyet Belgesi

Evlenme ehliyet belgesi, çiftin evlenmelerine engel durum olup olmadığına dair belgedir. Bu belgeyi nüfus müdürlüklerinden temin edebilirsiniz. Belgeyi, nikahı gerçekleştirecek belediyenin isteğine  bağlı olarak söz konusu belediyeye teslim edilmesi gerekiyor.

Nikah İşlemleri Kaç Gün Sürer?

Nikah için gerekli belgeleri yaklaşık 2-3 gün içerisinde tamamlayabilirsiniz. Sonrasında nikah tarihinizi almak için ilgili kurumlardan birine başvurabilirsiniz.

Evlilik Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Nikah evraklarının geçerlilik süresi 6 aydır ve istenilen evrakların 6 ay sonrasında güncelliğini yitirir. Dolayısıyla evlilik başvurusu, belgeler hazırlandıktan sonraki 6 ay içinde yapılmalıdır.

2021 Nikah Ücreti Ne kadar?

Belediyeler 2021 evlilik cüzdanı ücreti için para talep etmektedirler. 2021 yılı nikah ücreti evlilik cüzdanı ücreti 110 Lira olarak belirtilmiştir. Evlilik dosya ücreti olarak ta bazı belediyeler 25 TL tahsil almaktadırlar. Belediyelerin nikah salonlarında kıyılan nikahlar hafta içi ise bir çoğunda para ödemeden sağlanmaktadır. Ücret talep eden belediyeler için ise maksimum 180 TL ile 650 TL arasında fiyatlar bulunmaktadır. Daha yüksek ücret taleplerde ücret isterlerse itiraz etmelisiniz. Belediye nikah salonlarında hafta sonu düğün yapmak isteyenler için ücretler 700 TL den başlamaktadır.

Eğer düğün içinde nikah memuru olmasını istiyorsanız 450 TL den başlamaktadır. Nikah memuru 60 dk ücretidir.

Yorum Yap

Yorum Yap