1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Nikah Memuru Nasıl Olunur? Nikah Memuru Maaşı Ne Kadar ?

Nikah Memuru Nasıl Olunur? Nikah Memuru Maaşı Ne Kadar ?

Son zamanların en gözde mesleklerinden biri bizce nikah memurluğu çünkü vatandaşların sıklıkla araştırdığı konulardan biri haline geldi. Nikah memuru olmak isteyen kadın erkek birçok kişi nasıl olabileceğinin araştırmasını yapıyor ve gerekli başvuru şartlarını merak ediyor. Eğer sizde nikah memuru nasıl olunur ? Nikah memuru maaşları ne kadardır gibi soruları merak ediyorsanız işte bilmeniz gerekenler…

Nikah, kadın ve erkeğin belirlenen şartları oluşturmaları hakinde, şahitler huzurunda yaptıkları söz akdi anlamına gelmektedir. Daha önceden alınan randevu ile belirlenmiş gün ve saatte nikah işlemi nikah memuru tarafından resmiyete dökülür ve her iki taraf da kanunen bazı hak ve sorumluluklar edinmiş olur.

Nikah Memuru Nasıl Olunur?

Nikah memuru olmak için gerekli bazı şartların yerine getirilmiş olmalı . Nikah memurları görev yetkisini mevcut belediye başkanlarından alırlar. Belediye başkanının kendilerine verdikleri yetkiyle, başkanı temsilen nikahı kıyarlar.

Şartlar:

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  2. Belediye Başkanından yetki almış olmak.
  3. En az 2 yıllık yüksek okul mezunu olmak,
  4. KPSS’den geçerli bir not alarak belediye bünyesinde görevde olmak.

Yukarıda bahsedilen şartların yerine getirilmesinin ardından herkesin nikah memuru olma şansı vardır. Bu şartların yanı sıra belirlenen kişiler genellikle iletişimi kuvvetli,  kılık – kıyafeti düzgün, kişiler tercih edilmektedir. Belediye başkanı tarafından görevlendirilen belediye personeli göreve başlamadan önce  çeşitli kurs ve seminerlere katılarak nikah konusunda bilgi sahibi olur. Seminerleri tamamlayan kişi görevini yapmaya hak kazanır.

nikah memuru

Nikah Memurları 2021 Maaşı Ne Kadardır ?

Nikah memurları maaşları 2021 yılının Ocak ayında yapılan zam ile birlikte 5250 TL’ye kadar yükselmiştir. Nikah memurları, belediye personelleri arasından belirlenir bu nedenle bu oranlarda maaş alan bir personel nikah memuru olduğunda maaşı değişmez ancak ek ödemeler alabilir hafta sonu çalışabilir bu çalışmanın karşılığını mesai ücreti olarak alır.  Örneğin bu görev değişikliği ile çalışma hayatında fark eden tek şey sosyal denge tazminatıdır. Çünkü nikah memurlarının sosyal denge tazminat hakkı bulunmaktadır. Her türlü haklardan faydalanır.

Bunun yanında çocuğu olan nikah memurları, her bir çocuk için sosyal yardım ödemesi almaktadır. Evli olan memurlarda aynı şekilde eşleri adına ek ödemeler alır. Diğer kamu personelleri gibi  Türkiye’nin Doğu bölgelerine atanan nikah memurları da ek olarak  terör tazminatının toplam değeri, aylık 2.000 TL’ye kadar alabilir. Maaşınızı etkileyecek bir diğer faktör ise lisans yada ön lisans mezunu olmanızdır bu farkta maaşınıza yansıtılır.

2021 dizi oyuncu maaslari bolum basi
Önerilen Yazı
Dizi Oyuncuları Maaşları Ne Kadar 2021? (Bölüm Başı)
Yorum Yap

Yorum Yap