1. Ana Sayfa
  2. Dünya
  3. Nil Nehri Kaç Ülkeden Geçiyor?

Nil Nehri Kaç Ülkeden Geçiyor?

Nil Nehri

Dünyanın en uzun nehri olarak bilinen bu Nil Nehri 9 ülkeden geçen ve 6.650 kilometrelik bir uzunluğu kapsayan Afrika kıtasında ki en uzun nehirdir. Nil Nehri, Etiyopya yaylalarından gelen kaynaklarla doğu Afrika bölgesinden yükselir. Havzası, Sudan, Kenya, Uganda, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ruanda, Tanzanya, Burundi, Etiyopya, Eritre, Mısır ve Güney Sudan’ı içeren 11 ülkeyi kapsamaktadır. Nil, Sudan ve Mısır için temel bir su kaynağıdır, çünkü bu ülkelerde akan birincil nehirdir.

Nil’in Kolları;

Nil, suyunu “Beyaz Nil ve Mavi Nil” adı verilen iki önemli koldan alır. İlki, nehrin esas akıntısı ve akıntının kendisinin membalarıdır. Öte yandan, ikincisi, akarsuyun ve tortusunun temel kaynağıdır. İki kol, çeşitli bölgelerden yükselir ve Sudan’daki Hartum’a odaklanır.

Mavi Nil, Etiyopya’nın dağlık bölgesinde ve suyunun büyük bir bölümünü sağladığı Tana Gölü’nde başlar. Bununla birlikte, Beyaz kol, tüm kolların en uzunudur. Doğu ve Orta Afrika’daki Great Lakes bölgesinden yükselir. Beyaz Nil’in en ulaşılmaz kaynağı Burundi’deki Kagera Nehri’dir. Kagera, aynı zamanda, kolu Ruvubu ile birlikte Victoria Gölü’ne akan birincil nehirdir. Gezegendeki en uzun nehir olarak Nil Nehri’nin gerçek uzunluğu tahmin edilirken, tahmin Kagera Nehri’nin kaynak sularından başlıyor. Bu noktada nehir, Tanzanya, Uganda, Victoria Gölü ve Sudan’ın başkenti Hartum’da Mavi Nil’e katıldığı Güney Sudan’dan geçerek kuzeye akar.

Nil Nehri’nin Önemi;

Nil Nehri, Hartum’da tek bir nehir haline geldikten sonra kuzey kesimde Sudan çölünü geçerek Mısır’a giriyor. Burada nehir, ikiye ayrılarak (Rosetta kolu ve Damietta kolu) ve büyük Delta’ya okyanusa girmeden önce doğrudan Akdeniz’e akar. Nehrin ortalama deşarjı her gün yaklaşık 300 milyon metreküptür.

Eski uygarlıklar, ekim ve ulaşım için tamamen Nil’e bağlıydı. Nehir havzası, bölgedeki uygarlığın gelişimi için çok önemliydi. İnsanlar ekin yetiştirmek için kıyılara yerleştiler ve sonunda ilk sabanın icadıyla tarım gelişti. Artan gıda üretimi, yaratıcılığı daha da artıran ve medeniyeti besleyen sanat gibi diğer alanlarda gelişme için yeterli zaman sağladı.

Bugün Nil, en büyük Afrika timsahları ve bu ekosistemde gelişen su aygırları, kaplumbağalar, antiloplar, babunlar, kurbağalar ve yüzlerce kuş türü gibi çeşitli hayvanlar için en büyük yaşam alanıdır. Nehir aynı zamanda insanlar ve mallar için önemli bir ulaşım yoludur. Nehrin akışı boyunca hidroelektrik enerji projeleri ve barajlar geliştirilmiştir. Bu, bölgedeki evler ve endüstriler için elektrik gücü sağlar.

Yorum Yap

Yorum Yap