Vücudumuzun içinde biriken sıvı miktarının fazla olması durumunda atılamayan suya ödem denir. Her ne sebepten olursa olsun birçok insan bu durumdan şikayetçidir. Ödem varlığı el, ayak, karın ve yüz bölgelerinde şişmeler meydana gelir ağrı olabilir ve kendinizi yorgun, halsiz hissedebilirsiniz. Ödemin farklı sebepleri olabileceği gibi herhangi bir hastalığında habercisi olabilir bu sebeple uzun süre oluşan geçmeyen ödemlerde doktor kontrolünden geçmenizde fayda var.

Ödem Atmaya Yardımcı Besinler Neler ?

Evde ödem atmak için sadece besinlerden faydalanmak tek başına çare olmayabilir. Bunun için önce günlük yaptığımız yanlışları bırakmalıyız yani işe yaşam tarzımızı değiştirerek başlamalıyız. Gün içinde hareket etme sürenizi artırın, su içme oranınızı artırın, asitli, şekerli ve tuzlu besinlerden kaçının, alkol kafein ve tütünden uzak durun, yemek yeme saatlerinizi düzenleyin ve uyku düzeninizi ayarlayın sabahları erken güne başlamaya dikkat edin. Bunların yanında gün içinde size ödem atmanız için çok faydalı olacak içecekler şu şekilde ; Yeşil çay, ananas suyu, maydonoz suyu, limon suyu, pancar suyu, elma suyu ve kereviz sapı suyu bu içecekleri tüketmeniz ödem atmanızı hızlandırır. Bunların yanında evde basitçe hazırlanabilen özel ödem atma kürlerini sizin için araştırdık. Bu tarifleri mutlaka düzenli olarak denemelisiniz.

Ödem Attırıcı Kür Tarifleri !

Sabahları tarçınlı yoğurt tüketmek !

Detokslarda sıkça kullanılan bu karışım içinde bulunan vitamin ve probiyotikler ile hem besleyicidir hemde vücuttan ödemi atar. Ayrıca içine tarçın eklemeniz sindirimi kolaylaştırır.  Sabah kahvaltı olarak bir kase yağsız yoğurt içine biraz tarçın atarsanız ödem atma sürecinin etkisini artırırsınız.

Metabolizma hızlandıran ve ödem attıran lezzetli içecek !

*Dört adet kereviz sapı*2 tane yeşil elmanın suyu*Bir tane salatalık*Yarım limon suyu Evde hem lezzetli hemde sağlık bu içeceği hazırlamak çok kolay bunun için bütün malzemeleri blenderdan geçirin ve buz dolabında biraz soğumasını bekleyin ve işte hazır ! Gün boyu yanınızdan ayıramayacağınız bir karışım ...

Ödem atıcı detoks suyu 

*İki dilim ananas*Bolca maydanoz*Yarım limon suyu*Yarım şişe maden suyu*2 adet kabuk tarçın*İki dilim zencefil Blender yardımı ile suyunu çıkarın. Daha sonra karışımın içine kabuk tarçını atıp çalkalayın. Karışımı buzdolabında saklayabilirsiniz. Günde sadece bir bardak tüketin.