Koray Hacıoğlu, ortak eşyaların kullanmanın hastalıkların hızla yayılmasına neden olduğunu belirtti.

İshal, mide bulantısı, kusma gibi belirtilerle başlayan üst solunum yolu enfeksiyonları, okulların açılmasıyla birlikte çocuklarda sık görülüyor. Düzenli uyku alışkanlığı olan çocukların bağışıklık sistemleri daha güçlü olduğu için buna dikkat etmek önemlidir. Her çocuk haftada en az iki kez 30 ila 60 dakika fiziksel aktivite veya atletizm yapmalıdır. Ek olarak, mineral ve vitamin ihtiyacınızı doğal olarak karşılamak için haftada en az bir kez taze mevsim sebzeleri ve meyveleri ile mevsim balıkları yemeniz tavsiye edilir. Bu tavsiyelere dikkat edilmesi durumunda çocuklarda hastalık oranını aza indirgeyebilirsiniz.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Koray Hacıoğlu, hastalığın yaygın olduğunu ve kalabalık, havalandırması yetersiz okullarda yayıldığını vurgulayarak, "Özellikle okula ilk kez başlayan çocuklar, okulun ilk yılında yaklaşık 8 kez ateşli üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorlar. Çocuk soğuk algınlığı veya üst solunum yolu enfeksiyonundan muzdaripken hapşırır ve öksürür, mikroplar havaya salınır veya insanlar ortak nesnelere dokunduğunda enfeksiyonlar hızla yayılmaya başlar” dedi.

kapak_100144

Bağışıklık Sistemi Uykuyla Güçlendirilir

Dr. Hacıoğlu, aşıların zamanında yapılmasını tavsiye ederek, bunu yapmanın hastalıkların daha yumuşak geçmesini veya onları tamamen önleyebileceğini söyledi. Dr. Hacıoğlu'na göre uyku düzeni düzenli olan çocuklarda bağışıklık sistemi daha sağlıklı çalışıyor. Bu nedenle okula başlamadan önce uyku ve uyanma saatlerinin her zaman aynı sırada olduğundan emin olunması önemlidir. Dikkat dağınıklığı ve odaklanma sorunlarına ek olarak, düzensiz uyku akademik performansı düşürebilir.

İnstagram En Çok Beğeni Alan Fotoğraf (2022) İnstagram En Çok Beğeni Alan Fotoğraf (2022)

Hazır Yiyeceklerden Kaçının

Hacıoğlu, düzenli fiziksel aktivite ve spor etkinlikleriyle çocukların bağışıklık sistemlerinin güçleneceğini belirterek, "Her genç haftada en az 2 gün 30 ila 60 dakika egzersiz yapmaya veya spor yapmaya teşvik edilmelidir." Ayrıca vitamin ve mineral ihtiyaçlarını organik olarak karşılamak için taze mevsim sebzeleri ve meyveleri ile mevsimsel deniz ürünlerini haftada en az bir kez tüketmeleri için önlem alınması önemlidir. Ağır beslenme ve kilo sorunu olan çocuklara balık yağı veya vitamin takviyesi gibi ürünler bir uzman gözetiminde kısa süreli olarak uygulanmalıdır” dedi.