Ördek Etinin Faydaları Nelerdir, Ördek Eti Hangi Hastalıklara İyi Gelir ?

Ördek Etinin Faydaları Nelerdir, Ördek Eti Hangi Hastalıklara İyi Gelir ?

Uzak doğunun vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan ördek eti, insan sağlığına bir çok faydası bulunan bir gıda olarak biliniyor. Yaklaşık olarak günlük 100 gram ördek eti yemek insan vücudunun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri fazlası ile sağlıyor. Bu yazımız da merak edenler için ördek etinin faydalarını ve ördek eti hangi hastalıklara iyi gelir sorularının yanıtlarını arıyoruz.

İnsan vücudunun günlük ihtiyacı olan proteinin %100’ünü karşılar ve enerji verir. Kas ve kemik dokularını yeniden onaran ve kuvvetini artıran ördek eti günümüzde helen köy sofralarının baş tacıdır. Beyaz et arasında tavuk ve kazlardan daha faydalı olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkarılmıştır. İçerdiği uçucu yağ ise vücutta enerjiye dönüşür. Görünüş olarak kırmızı olduğundan sığır etiyle karıştırılır. Normal ete göre lif oranı yüksek olan ördek etinin yağı kaz etinin yağına göre daha azdır. Etinden pastırma yapılır. Ayrıca ciğeri de yaygın olarak tüketilir.

Ördek Eti Faydaları

ÖRDEK ETİNİN FAYDALARI NELERDİR? ÖRDEK ETİ HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?

– Yüksek miktarda demir içerdiğinden kandaki kan hücrelerinin sayısını artırarak anemi gibi ciddi hastalıkların riskini azaltır.
– Pek çok vitamin ve mineral bakımından zengin olan bu et besinlerde nadiren bulunan B3 vitamini olarak bilinen niasindir maddesini yüksek miktarda içerir. Bu madde metabolizmadaki yağı enerjiye çevirerek vücudun yağ tutmasını önler. Ayrıca kötü kolesterol seviyesini düşürerek kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir.
– Vücudumuzun protein sentezi için B6 vitaminine ihtiyacı vardır. Ördek eti bu ihtiyacı yüzde 60 karşılar. Bu sayede antikor oluşturarak vücudu hastalıklara karşı güçlendirir.
– Metabolizmanın daha iyi çalışması için bazı enzimlere ihtiyacı vardır. Bu enzimler sayesinde vücut kilo almaz. Bu enzimler selenyum ve çinko gibi minerallerdir. Selenyum özellikle tiroid bezlerinin düzgün çalışmasını destekleyerek hormonları dengeler. Bu sayede ergenlik geçişlerinde adet dönemlerinde ya da hamilelik sürecindeki dengesizliği düzenleyerek daha sağlıklı bir geçiş sağlar.
– Çinko maddesi ise bağışıklığı artırarak serbest radikallerin sayısını azaltır. Kanser riskini ortadan kaldırmada da etkili bir mineraldir. Örek eti bu iki mineral bakımından oldukça zengindir. 100 gramlık bir ördek eti günlük selenyum ve çinkonun yüzde 60’ını karşılar.

Ördek Eti Kalori Değeri: Bu besinin 100 gramında 226 kcal kalori, ayrıca besinin 1 Porsiyon (Orta) yani 150 gramlık miktarında Ördek Eti 339 kalori bulunmaktadır.

Ördek etinin besin değerleri


Ördek Eti Yenir mi, Ördek Eti Helal mi ?

Etlerinin yenmesinin helâl olduğunda görüş birliği bulunan hayvanlar Bakara 172 ve Mâide 1, 4 ayetlerine istinaden İslam alimleri tarafından dört grupta toplanmıştır. Sığır, manda, koyun, keçi, deve, tavşan, tavuk, kaz, ördek, hindi türünden evcil hayvanların eti yenilebilmektedir.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER