Otlukbeli Gölü Nerede, Otlukbeli Gölü Traverten Özellikleri Nelerdir ?

Otlukbeli Gölü Nerede, Otlukbeli Gölü Traverten Özellikleri Nelerdir ?

Erzincan’ın Otlukbeli ilçesinde yer alan ve Dünyanın tek traverten set gölü olarak bilinen Otlukbeli gölü, adından son zamanlarda sıklıkla bahsettiren bir bölge. Kendisi küçük ama işlevi son derece büyük olan Otlukbeli gölü koruma altına alındı ve göl, “kesin korunacak hassas alan” olarak ilan edildi.

Tarih sayfalarına ismini 11 Ağustos 1473’de yaşanan Otlukbeli Savaşı ile yazdıran Erzincan’ın Otlukbeli İlçesi, başta ülkemiz olmak üzere dünya genelinde eşine çok az rastlanan bir doğa harikasına ev sahipliği yapıyor.

Otlukbeli Gölü

Buna da Bakınız; Seferihisar Nerede, Seferihisar’da Gezilecek Yerler Nereler ?


OTLUKBELİ GÖLÜ ÖZELLİKLERİ;

Maden sularının oluşturduğu traverten set gölü olan Otlukbeli Gölü, her yıl yüzlerce turist tarafından ziyaret ediliyor.

Kırmızı rengi ve muhteşem manzarası ile göl dikkat çekiyor. Deniz seviyesinden 1885 metre yükseklikte, yüzölçümü yaklaşık 7 bin 500 metrekare, derinliği mevsimine göre 150-160 metre, genişliği ise 30 ila 50 metre arasında değişen Otlukbeli Gölü, “kesin korunacak hassas alan” ilan edildi.

Oluşum bakımından karst kaynaklarının değil, maden sularının oluşturduğu dünyanın tek traverten set gölü olan Otlukbeli Gölü, bu özelliğiyle 612 sayılı Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararı ile doğal sit alanı olarak ilan edilerek, “doğal anıt” olarak nitelendirildi.

Kapladığı alan açısından “küçük” olarak nitelendirilen göl, taşıdığı özellikler bakımından oldukça büyüktür. Göl içerisine hem maden suları ve kükürtlü sular hem de dereden beslenen tatlı sular karışıyor.

Otlukbeli Gölü Özellikleri

Göldeki maden sularının romatizma hastalıkları başta olmak üzere kırık çıkık rahatsızlıklarında ve kadın hastalıklarının tedavisinde sağlık açısından son derece önemli faydalar sağladığı söyleniyor.

OTLUKBELİ GÖLÜ NEREDE, OTLUKBELİ GÖLÜ’NE NASIL GİDİLİR ?

Erzincan’ın Otlukbeli ilçesinde yer alan bu muhteşem gölün konumunu sizler için aşağıda paylaştık. Otlukbeli gölü, İlçe merkezinin 6 km kuzeybatısında yer alıyor.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER