1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Pandemi ile Salgın Arasındaki Fark Nedir?

Pandemi ile Salgın Arasındaki Fark Nedir?

Bir hastalık salgını olduğunda en endişe verici şey hastalığın nasıl yayılacağıdır. Bazı hastalıklar bir ülkeden diğerine yayılırken, diğerleri menşe ülkeleriyle sınırlıdır. Farklı uluslara yayılan bir hastalığa pandemi adı verilirken, beklenenden daha büyük bir nüfusu etkileyen ancak menşe yeriyle sınırlı kalan bir hastalığa salgın adı verilir. Bu iki terimi derinlemesine anlamak için her birini ayrı ayrı tanımlayacağız.

pandemi
pandemi olarak bilinen bir hastalığın dünya çapındaki kapsamını gösteren harita.

#1; Ebola, Afrika’da ilk kez 1976’da keşfedildi.
#2; Dünya çapında 500.000.000’den fazla kişi İspanyol Gribine yakalandı.
#3; Pandemi, bir salgının küresel olarak yayılmasıdır.


Salgın Nedir?

Bazı hastalıklar çok hızlı yayılabilir ve belirli bir yer ve zamanda beklenen kişi sayısının ötesine geçebilir. Salgın, belirli bir zamanda geniş bir coğrafi alan üzerinde nüfusun büyük bir bölümünü etkileyen bir hastalığın ortaya çıkmasıdır.

Pandemi Nedir?

Pandemi, bir salgının küresel olarak yayılmasıdır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, bir hastalığın pandemi olarak adlandırılması için 2 koşulu karşılaması gerekir. Birincisi, bir ulustan diğerine dünya çapında yayılmalıdır. İkinci olarak, hastalığın ortaya çıkışı görülmeli, yani hasta olan kişilerin belirti göstermesi gerekir.


Salgın Ve Salgın Arasındaki Fark Nedir ?

Yukarıdaki her bir terimin tanımlarına dayanarak, ikisini ayırt edebiliriz. İlk olarak, salgın, belirli bir bölgedeki birçok kişiyi etkileyen bulaşıcı veya viral bir hastalıktır. Örneğin, Çin’de bir domuz gribi salgını meydana gelirse, hastalık Çin ile sınırlı olduğu sürece salgın olarak adlandırılır. Bir salgın oluşumu, belirli bir hastalık veya enfeksiyon için genellikle beklenen vakalardan fazladır.

Öte yandan, bir pandemi sırasında bulaşıcı veya viral hastalık, salgının meydana geldiği ülkenin dışına yayılır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, bir pandemi dünyanın çeşitli yerlerinde binlerce ila milyonlarca insanı etkileyebilir.

İlgili İçerik; Dünyadaki En Ölümcül Virüsler Nelerdir ?

Dünyadaki En Ölümcül Virüsler


Salgın Ve Pandemi Örnekleri;

Salgın İçin Örnek Verelim; 1976’da Ebola ilk kez Afrika’da keşfedildi. Viral hastalığın goril, meyve yarasaları veya şempanzelerden kaynaklandığı düşünülüyor. O andan itibaren, hastalığın salgınları yaygınlaştı. Ancak Batı Afrika’da başlayan 2014 salgını, Batı Afrika bölgesine yayıldı. Salgın, enfekte olanların% 50 ila 90’ının hayatına mal olan binlerce insanı öldürdü.

Şimdi pandemik bir örneğe bakalım; 1918’de, Birinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru, Kansas’taki Amerika Birleşik Devletleri askeri istasyonlarından birinde İspanyol Gribi adlı benzersiz bir grip virüsü keşfedildi. Keşiften sadece altı ay sonra, virüs dünyanın diğer bölgelerine yayıldı ve 20.000.000 ila 100.000.000 milyon insanı öldürdüğü tahmin ediliyor. Dünya çapında 500.000.000’den fazla insanın hastalığa yakalandığına inanılıyor.

2020 yılında WHO (Dünya Sağlık Örgütü), yeni bir pandemiyi resmen doğruladı, Covid-19 bir dizi Koronavirüs.

Yorum Yap

Yorum Yap