1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Paraben Zararlı mıdır ? Paraben Ne İçin ve Nerelerde Kullanılıyor ?

Paraben Zararlı mıdır ? Paraben Ne İçin ve Nerelerde Kullanılıyor ?

Paraben

Dünya Sağlık Örgütü tarafından paraben maddesinin insan vücuduna doğrudan sağladığı zararları açıklayan bir açıklama yapıldı. Peki bir çok kişi tarafından merak edilen Paraben nedir, Paraben ne işe yarar ve zararları nelerdir? gelin beraber inceleyelim…

Paraben Nedir, Nerelerde Kullanılır ?

Parabenler, kozmetik, ilaç, yiyecek ve içeceklerde koruyucu olarak genellikle küçük miktarlarda kullanılan insan yapımı kimyasallardır. Yaygın parabenler metilparaben, etilparaben, propilparaben ve butilparabendir. Genellikle tek bir üründe birden fazla paraben kullanılır.

paraben

İnsanlar paraben içeren ürünlere dokunma, yutma veya yeme yoluyla parabenlere maruz kalabilirler. Makyaj ürünleri, nemlendiriciler, saç bakım ürünleri ve tıraş kremleri gibi birçok ürün paraben içerir. Bu ürünlerdeki parabenler cilt tarafından emilir. Parabenler ayrıca paraben içeren ilaçlar, yiyecekler ve içecekler yutulduğunda veya yenildiğinde vücuda girebilir. Vücuda giren parabenler hızla atılır.

2021 sulfatsiz sampuan onerileri
Önerilen Yazı
Sülfatsız Şampuan Ne İşe Yarar, En İyi Sülfatsız Şampuan Önerileri 2021

Paraben İçermeyen Ürünleri Seçmek İçin 4 Neden

#1. Parabenler cilt alerjilerine neden olabilir

Parabenler cildi hassaslaştırabilir, alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Deride egzama gibi deri hastalıklarına, tahriş ve alerjik tepkimelere neden olurlar.

#2. Parabenler Kanserojen Olabilir

Meme kanserli hastaların meme dokularında da parabenler saptanmıştır. Bir hipotez, üst lateral meme bölgesinde meme kanseri insidansını koltuk altı deodorantı (parabenler içeren) kullanımıyla ilişkilendirir.

Yapılan bir araştırmaya göre meme kanseri olan hastalarda manidar seviyelerde paraben bulunmuştur. Bilim adamları meme kanseri ve nemlendiriciler arasında önemli bir ilişki buldu ve bu senaryoda nemlendiricide bulunan paraben önemli bir rol oynuyor. Bu nedenle, paraben içermeyen nemlendirici ve diğer cilt bakım ürünlerini kullanmak, kendinizi böylesine büyük bir sorundan korumanın en güvenli yoludur.

paraben zararları

#3. Cilt Kanserine Neden Olabilir

Araştırmacılar ayrıca anne sütünde, serumda, idrarda ve seminal sıvıda parabenler tespit etmişlerdir. Parabenler, UV’ye maruz kalmanın neden olduğu hücresel düzeyde hasarı arttırabilir ve bu da cilt kanserine neden olabilir.

#4. Parabenler Cilt kuruluğuna neden olur

Bu ürünlerin cildiniz, saç deriniz ve saçınız için uzun süreli kullanımı kötü olabilir.

Yoğun kullanımı cildinizin nemini alabilir ve kuruluğa neden olabilir. Nemli cilt, genç ve sağlıklı bir vücudun en büyük özelliklerinden biridir ve bu tür kimyasallar bu sağlıklı bariyeri yok etmektedir.

Kaynak: (1)

Yorum Yap

Yorum Yap