1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Parmak Çıtlatmak Günah mıdır ? Parmak Çıtlatmak Sağlığa Zararlı Mıdır ?

Parmak Çıtlatmak Günah mıdır ? Parmak Çıtlatmak Sağlığa Zararlı Mıdır ?

Parmak Çıtlatmak

Parmak çıtlatmak eklemlerin aniden genişlemesi ile eklem sıvısı içindeki gaz açığa çıkar ve bunlar üzerine baskı yapıldığında gazın dışarıya yansıması sonrasında efekt olarak çıtlama sesi oluşur. Bir kez parmak çıtlattığınızda ardından bir kez daha denediğinizde tekrardan olmayacaktır. Bunun sebebi açığa çıkan gazların yeniden eklem  sıvısına karışmasının en az 20-25 dakika kadar zaman almasıdır.

Parmak çıtlatma alışkanlığı farkında olarak yada olmayarak birçoğumuzun yaptığı bir harekettir. Bazı insanlar bu hareketi tek tek parmaklarını çekerek yaparlar bazıları ise ellerini yumruk haline getirip bütün parmaklarını aynı anda çıtlatırlar. Yöntem ne olursa olsun duyacağınız ses aynı olacaktır. Araştırmalar bu alışkanlığa sahip çoğunluğun erkek olduğunu gösteriyor. Strese bağlı rahatlama yöntemi olarak kullandığımız yada alışkanlık olarak karşımıza çıkan parmak çıtlatmak, sağlığa zararlımıdır ? dinen günah mıdır ? sizler için araştırdık…


Parmak Çıtlatmak Zararlı mı?

Parmak çıtlatılması eklem içindeki moleküllerin uyarılmasına sebep olur. Bu moleküller ise eklem kaslarının gevşemesini sağlamaktadır. Bu durumda kişiye gevşeme ve rahatlama duygusunu yaşatmaktadır. Rahatlama hissi ile vücudumuza verdiğimiz zararı aslında pek önemsemeyiz. Halk arasında parmak çıtlatma alışkanlığının kireçlenmeye sebep olduğu söylensede yapılan araştırmalar bunun doğru olmadığını bize açıklar. Ancak parmak çıtlatma alışkanlığı olan kişilerin kavrama güçlerinin çıtlatmayan kişilere göre çok daha azaldığı tespit edilmiştir. Yine parmak çıtlatmanın zararları üzerine eklem gevşekliğine neden olabileceği üzerine araştırmalar yapılmaktadır. Halk arasında yaygın bilinene göre parmak çıtlatmak çok zararlı olarak söylensede ,bu alışkanlığın kişiler üzerinde çok ciddi zararlara yol açmayacağı uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Peki yine parmak çıtlatmanın zararları olarak düşünülen  ellerde titremeye yol açtığı durumu , ellerinde titreme olacağı, kireçlenmelerin oluşacağı doğru bir bilgi olarak nitelendirilmemektedir. Parmak çıtlatırken eklemlerinizi çok zorlayarak yerlerinden çıkartmadığınız sürece doğrulanmış hiçbir zararı olmayan bir alışkanlıktır.

parmak çıtlatmak


Parmak çıtlatmak günah mıdır ?

parmak çıtlatmak günah mı

Parmak çıtlatmak dinen günah olmadığı gibi namazda bu alışkanlığın yapılması mekruh olarak bilinmektedir.

Ancak parmak çıtlatma alışkanlığı olan kişilerin ilerde parmak eklem yerlerinden problemler veya kireçlenmeye sebep olacağı kesin olarak bilinmese bile sağlık açısından bir sorun oluşturuyor ise dinimiz sağlığa zararlı şeyleri tasvip etmediği için bu tarz alışkanlıklardan vazgeçmek iyi olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap