1. Ana Sayfa
  2. Kadın
  3. Paspas Nasıl Yapılır ? Evde Kolay Paspas Yapımı

Paspas Nasıl Yapılır ? Evde Kolay Paspas Yapımı

Evlerimizde odalara, banyolarda ve dairelerimizin önüne rengarenk , şık ve şirin paspaslar koymayı hepimiz severiz. Kullanışlı oluşu hafif ve temizleme kolaylığıyla hepimiz evlerimizde paspas ve kilimleri tercih ederiz. Birçok yerde satılan bu paspas modellerine standart bir görünümün dışında özelleştirilmiş ikonlar figürler ve hayvan desenleri olabiliyor zaman zaman yada üzerine yönlendirici yazılar yazıyor ve çeşitlendiriliyor. Ancak sizde hayal gücünüzü kısıtlamadan sizin için en uygun paspas kilim örneklerini yaratmak kendi tasarımlarınızı yapmak istemez misiniz ? Görünüşleri itibari ile oldukça karmaşık ve zahmetli görülen bu motifleri aslında sizlerde yapabilirsiniz. Evinize en uygun renk ve tarzı ancak siz yaratabilirsiniz…

Günümüzde artık evlerde çok fazla vakit geçirmek durumunda kalıyoruz bununla beraber sosyal medyada verdiğimiz karelerde genelde evlerimizden oluyor . Buda evlerde yeni trendlerin uygulanmasını sağlıyor. Rengarenk tasarım paspaslar bu yıl çok trend haline geldi. Bu tarz paspasları artık hemen hemen her evde görebilirsiniz.

Birbirinden farklı paspas modellerini kendiniz evinizde kalın tığ ve ip kullanmadan yada direk tığ ile örebilirsiniz. Son zamanlarda çok kullanılan kalın örgü iplerini sizde kullanarak daha şık paspaslar elde edebilirsiniz. Kolaylıkla elde ettiğiniz paspasları sevdiklerinizede hediye edebilirsiniz. Yakınlarınız sizin onlar için özel tasarladığınız işleri kullanmayı çok sevecektir…

BASİT PASPAS NASIL YAPILIR ?

Gerekli malzemeler:

  • Kayırmaz halı tabanı (delikli)
  • İstediğiniz renk ve çeşit ip

Basit Paspas Yapımı :

Öncelikle kayırmaz halı tabanını ihtiyacınız olan ölçüde makasla kesin.

Daha sonra paspasınızın nasıl yapmak istediğinize , büyüklüğüne ve şekline karar verin bu aşamada tamamen hayal gücünüz ve zevkleriniz devreye giriyor.

Püsküllü bir paspas yapmak istiyorsanız kaydırmaz tanının arkasından ipi geçirip ön yüzeyde birleştirin ve püskülü istediğiniz uzunlukta kesin.

Eğer öreceğiniz paspası sıkı bir örgü model istiyorsanız seçtiğiniz ipi bir iğneye geçirin.

Kaydırmaz tabanın bir önünden bir arkasında geçecek şekilde sıralayın. Bir başka yöntem olarak da çaprazlama gidecek şekilde sıralayabilirsiniz.

Farklı ve renkli olsun istiyorsanız kaydırmaz tabanın deliklerini 10 sağa ve 10 yukarı olacak şekilde sayın.

Çaprazlama gidecek şekilde 1 ilmek ile başlayıp giderek artırın. Alt 10 ve üst 10 ilmeğe geldiğinizde tekrar daraltın ve alt 1. ilmeğe kadar yavaş yavaş küçültün. Farklı renklerle yaparak kendi tasarımınızı eşsiz bir görüntüyle elde edebilirsiniz. İsterseniz paspasınızın üzerine dekoratif nesneler ( çiçek, yıldız vb ) dikebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap