DinSözler

Peygamber Efendimiz (SAV)’in Kız Çocukları Hakkında ki Hadisleri!

Hz. Muhammed’in (SAV) kız çocuklarına karşı olan tutumu, merhameti ve sevgisi milyonlarca Müslüman tarafından bilinmektedir. Bu konu hakkında 11 Ekim Dünya Kız Çocukları gününe özel olarak Alemlerin Efendisi Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)’in kız çocukları hakkındaki hadislerini sizler için hazırladık. Bunun dışında bu yazımız da İslam Dininin kadınlara vermiş olduğu değer, Peygamber Efendimiz kız çocuklarına nasıl davranırdı gibi merak ettiğiniz bir çok sorunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bundan yüzyıllar önce cahiliye döneminde kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü bir zamanda Peygamber olarak görevlendirilen Hz. Muhammed (SAV), kız ve erkek çocukları arasın hiç bir şekilde cinsiyet ayrımı yapılmaması gerektiğini, kendi davranışları ve sözleri ile üst üste vurgulamıştır.

Peygamber Efendimiz (SAV), omuzunda kız torunu olmasına rağmen namazını bozmamış ve bu davranışıyla adeta şu mesajı vermiştir:

Dünya Kız Çocukları Günü

“Sizin kız diye horladığınız bu seçkin varlığı ben omzumda taşıyorum. Rabbimin hediyesi olarak baş tacı ediyorum.”

Çocuklara karşı her zaman şefkat ve merhamet dolu olan Peygamber Efendimiz (SAV), dışarıda bir çocuk gördüğü zaman mübarek yüzünü ayrı bir mutluluk kaplar ve çocuğu kız ya da erkek olmaksızın ayrım yapmadan sevgi göstererek kucaklarmış.


Peygamber Efendimiz (SAV)’in Kız Çocukları Hakkında Hadisleri;

“Kimin bir kız çocuğu dünyaya gelir de onu toprağa gömmeden, horlamadan ve üzerine erkek çocuğunu tercih etmeden yetiştirecek olursa Allah Teâlâ o kimseyi cennetine koyacaktır.” (Ahmed, Müsned,(Tah: Muhammed Şakir, Had. no: 1957), c. IV, s. 294)

“Her kim iki kız çocuğunu yetişkinlik çağına gelinceye kadar büyütüp terbiye ederse, kıyamet günü o kimseyle ben şöyle yanyana bulunacağız” buyurdu ve parmaklarını bitiştirdi. ( Müslim, Birr 149. Ayrıca bk. Tirmizî, Birr 13)

“Kızlarınızı altın ve gümüş ile süsleyin! Elbiseleri güzel olsun! İtibar kazanmaları için en güzel hediyelerle ihsanda bulunun !” (Hakim)

Erkek çocuk nimet,kız çocuk ise hasenedir; yüce Allah nimetin hesabını sorar, haseneye ise mükâfat verir. (İmam Cafer-i Sadık (a.s))”

Allah’tan korkunuz; çocuklarınız arasında adaletli davranınız.” (Müslim, Hibât 13)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu