Ping Nasıl Düşürülür? Çevrimiçi Oyununuzu Geliştirmek İçin 5 Kolay Adım

Ping Nasıl Düşürülür? Çevrimiçi Oyununuzu Geliştirmek İçin 5 Kolay Adım

Bilgisayarda çevrimiçi oyun oynayan bir çok oyuncunun yaşadığı sorunlardan bir tanesi olan karşımıza çıkan ping hızı sorununu nasıl çözerim diye araştırma yapıyorsanız bu yazımız sizler içim şifa olacaktır. Sizler için bu yazımız da ping sürelerini nasıl azaltacağımızı, gecikmeyi nasıl azaltacağınızı ve çevrimiçi oynanışı nasıl geliştireceğimizi detaylı bir şekilde anlattık.

Ülkemiz de online oyun oynamayı seven milyonlarca kişi anlık ping yükselmesi nedeni oyun oynarken çok büyük sorunlar yaşıyor. Oyun sırasında diğer oyuncular kaybolmakta, sürekli zıplamakta ya da tuhaf tuhaf hareketler yapıyorsa muhtemelen pinginiz çok yüksek olabilir. Ping, bağlantı hızınızın ya da daha özel olarak bağlantının gecikmesinin bir ölçüsü olarak açıklanabilir. Burada ping’i nasıl ölçeceğiniz, pinginizi nasıl düşüreceğiniz ve çevrimiçi oyunlarda gecikmeyi nasıl artıracağınız da dahil olmak üzere daha ayrıntılı bir şekilde açıklayacağız.

Ping Nasıl Düşürülür ?

PİNG NEDİR ?

Birçok kişi hızlı bir internet bağlantısının sadece iyi bir indirme ve yükleme hızına bağlı olduğunu varsayar, ancak bundan daha fazlası vardır. Aynı zamanda bir reaksiyon zamanı olan ping de var. Bilgisayarınız için başka bir bilgisayarın isteğine yanıt vermesi için gereken süredir, 98ms (milisaniye) bir ping’e sahipseniz.Ping sadece oyunları etkilemez, ancak zamanlama çok önemli olduğunda uzun bir ping süresi çok belirgindir.

PİNG NASIL ÖLÇÜLÜR ?

İnternet bağlantınızın gecikme süresini , en popüler çevrimiçi hız testi olan Speedtest.net’i kullanarak test edebilirsiniz. En hızlı oyun PC’nize sahip olabilirsiniz , fakat yavaş bir ping ile, eylemleriniz çevrimiçi arkadaşlarınızdan çok daha uzun sürebilir ve bu durumda size çevrimiçi arenada size bir dezavantaj sağlamakta.


Ping’inizi Düşürmek Ve PC Oyununuzu Geliştirmek İçin 5 Kolay Adım;

İPUCU 1: WIFI YERINE ETHERNET KULLANIN;

Ethernet’e geçmek, ping’inizi düşürmeye yönelik kolay bir ilk adımdır. WiFi’nin güvenilmezliği nedeniyle gecikmeyi, paket kaybını ve titreşimi artırdığı bilinmektedir. Çok sayıda ev cihazının WiFi ile etkileşime girdiği biliniyor, bu da onu çevrimiçi oyun için yetersiz hale getiriyor.

Bir aygıta doğrudan bir Ethernet kablosuyla bağlanmak, mümkün olan en düşük ping’e ve çok daha kararlı bir bağlantıya sahip olmanızı sağlamanın en iyi yoludur. Daha sonra biraz kederden kurtulun ve şimdi bir kablo satın alın.

2. İPUCU: ANTIVIRÜS VE GÜVENLIK DUVARI IÇIN OYUNLARINIZI BEYAZ LISTEYE EKLEYIN;

Bilgisayarınızın güvenlik duvarı ve arka planda çalışan antivirüs, merkezi bir oyun sunucusundan alınan paketleri aralıklı olarak tarayacaktır. Bazen bu, gecikmede küçük bir gecikmeye neden olur; bazen paketler güvenliğiniz tarafından reddedilir veya tamamen kaybolur.

Oyunlarınızı güvenlik ayarlarınızda beyaz listeye aldığınızdan emin olmak, paket kaybını azaltır ve ping sürelerini marjinal olarak iyileştirebilir.

3. İPUCU: ARKA PLAN PROGRAMLARINI KAPATIN;

Özelliklere bağlı olarak, arka plan programları bant genişliğinizin çoğunu etkileyebilir ve bu da gecikmenin artmasına neden olabilir. Bir numaralı suçlular, Steam ve hatta bazen Windows Update gibi otomatik olarak güncellenen programlardır. Ancak, bant genişliğinizin bir tonunu kullanan Netflix, Spotify ve Twitch gibi başka programlar ve web siteleri de var. Bazen internet bağlantınız bunu halledebilir, ancak her zaman değil.

Buna ek olarak, video akışları, grafik kartınıza eklenen yük nedeniyle kare hızı sorunlarına neden olabilir. Son teknoloji ürünü bir karta sahip olmadığınız sürece, video kalitesi ve netliği üzerinde her zaman biraz etkisi olacaktır.

Kaliteli bir deneyim sağlamanın en iyi yolu, diğer programları kapatmak ve oyununuzun önceliğe sahip olmasına izin vermektir. Bu çok zor olmamalı, yine de bir oyun oynuyorsunuz, sadece rekabeti sahiplenmeye odaklanın – en sevdiğiniz programları daha sonra izleyebilirsiniz.

4. İPUCU: OYUN AYARLARINI OPTIMIZE EDIN;

Bilgisayar kaynakları açısından, oyun ayarlarınızın optimize edildiğinden emin olmanız önemlidir. Güzel grafikler ve ultra ayarlar görsel olarak hoş olsa da kare hızlarını etkileyebilirler. En akıcı oyun deneyimi için grafik kartınızın, RAM’inizin ve işlemcinizin seçtiğiniz ayarları destekleyebildiğinden emin olmanız önemlidir.

Bunu optimize etmek biraz ayar gerektirebilir, ancak genel olarak çoğu oyun, PC’nizin yapısına bağlı olarak performansı optimize edebilir. Elbette, oyun fotogerçekçi görünmeyebilir, ancak en azından fotoğraflarınızı çekebileceksiniz.

5. İPUCU: AĞINIZDAN DIĞER CIHAZLARI KALDIRIN;

Ağınızdaki her ek cihaz, bant genişliğinizi zorlar. Belki bir bilgisayar ve bir cep telefonu işleri önemli ölçüde etkilemeyecek olsa da, konsolları, ek makineleri, tabletleri ve oda arkadaşlarınızın veya ailenizin cihazlarını hesaba katmaya başladığınızda, yönlendiricinizin kontrol ettiği trafik miktarı muhtemelen çok fazladır. Çok fazla cihaz, oyun içindeki kararlılığı ve gecikmeyi etkileyebilir.

Diğer tüm cihazların bağlantısını kesmek zor olabilir, ancak bağlı cihazların sayısını azaltmak için elinizden geleni yapmak, ping’inizi düşürmede büyük bir etki yaratacaktır.

Ping ve oyun oynayışınızı iyileştirmek, doğru adımları atmaktan ibarettir:

Ethernet KULLANINIZ
Oyunlarınızı beyaz listeye ekleyin
Arka plan programlarını kapat
Oyun ayarlarını optimize edin
Diğer cihazları kaldırın

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER