Pirinç Bozulur mu; Islatılmış ya da Kuru Pirinç Bekleme Süresi Ne Kadardır ?

Pirinç Bozulur mu; Islatılmış ya da Kuru Pirinç Bekleme Süresi Ne Kadardır ?

Pirinç birçok mutfakta temel bir malzemedir. Beyaz, kahverengi ve yabani dahil olmak üzere birçok pirinç türü vardır. Pirincin ne kadar uzun süre dayanacağını merak edebilirsiniz. Bu yazımız da kuru ve pişmiş pirincin bozulup bozulmadığını ve süresi dolmuş pirinç yemenin tehlikelerini sizler için inceledik.

Pirinç Bozulur mu

Kuru Pirinç Bekleme Süresi Ne Kadardır ?

Kuru ya da pişmemiş pirinç raf ömrü pirincin tipine bağlı olarak değişir. Pek çok pirinç türü olmasına rağmen, raf ömrü söz konusu olduğunda temel fark beyaz ve kahverengi pirinç arasındadır. Kahverengi pirinç öğütülmediğinden daha yüksek  yağ içeriğine sahiptir. Bu nedenle beyaz pirince göre daha çabuk bozulmuş olabilir.

Her bir pirinç türünün raf ömürleri aşağıdadır;

Beyaz pirinç: 2 yıla kadar
Kahverengi pirinç: üretim tarihinden itibaren 3-6 ay


Kuru Pirincin Bozulup Bozulmadığını Nasıl Anlarsınız?

Hemen hemen bütün gıdaların genellikle bir son kullanma tarihi vardır. Ürünün ambalajında ​​herhangi bir bozulma belirtisi yoksa son kullanma tarihine kadar güven ile tüketilebilir.

Kuru pirincin bozulup bozulmadığını belirlemek nispeten kolaydır. Ambalajda, küf oluşumuna yol açabilecek delikler, böcekler, nem veya su gibi bozulma işaretleri olup olmadığını kontrol edin. Pirincinizin kalitesini olabildiğince uzun süre uzatmak istiyorsanız, kileriniz veya mutfak dolabınız gibi kuru bir yerde sakladığınızdan emin olun.

Açtıktan sonra hava geçirmez bir kapta da saklayabilirsiniz. Bu şekilde onu böceklerden ve nemden de koruyacaksınız.

Kuru beyaz pirincin raf ömrü 2 yıla kadar çıkarken, kahverengi pirinç 6 aya kadar saklanır. Süresi dolan pirincin belirtileri arasında ambalajdaki delikler, böcekler, su ve küf bulunur. Kahverengi pirinç ekşimiş, yağlı veya rengi solabilir.


Pişmiş Pirinç Buzdolabında Ne Kadar Bekleyebilir ?

Pişmiş pirinç, buzdolabında yaklaşık 4 gün, dondurucuda ise 8 ay kadar dayanır. Süresi dolmuş pirincin hoş olmayan bir kokusu, yapışkan dokusu veya küfü olabilir.

Bozuk Pirinç Yemenin Zararı Var mıdır ?

Süresi dolan pirinç, çoğunlukla gıda zehirlenmesine neden olabilecek mikotoksinler üreten mantar veya küf ile kontamine olur. Süresi dolmuş pirinçteki küf kontaminasyonu, sağlığınız için zararlı olabilecek mikotoksin alımına yol açabilir. Ayrıca, kötü işlenen, süresi dolmamış pirinç gıda zehirlenmesine yol açabilir.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER