Sony PlayStation 5 kırıldı! PS5'i jailbreak yapmak için hangi adımlar atıldı? Takma adı PS5 4.03 Kernel Exploit'in hackleme prosedürü özellikleri açıklandı.

Sony'nin yeni video oyun konsolu PlayStation 5 sonunda kırıldı. Mod yapımcıları tarafından resmen jailbreak yapılan PS5, sızdırılan videoda gösterildi. PlayStation 5 oyun konsolu bozulabilir ve bu daha önce gündeme getirilmiş bir konu. Insider'ın kısa süre önce Twitter'da yayınladığı bir videoya göre, ünlü oyun sistemi kısa süre önce modcular tarafından resmen bozuldu.

Kader Yiğit Nasıl Öldü Ankara'da Kader Yiğit Nasıl Öldürüldü? Kader Yiğit Nasıl Öldü Ankara'da Kader Yiğit Nasıl Öldürüldü?

Oyun dünyasının merakla beklediği PlayStation 5 jailbreak haberi beklenenden erken geldi. Bilgisayar korsanları birlikte PlayStation 5'i kırmayı başardılar. Sony'nin Kasım 2020'de PlayStation 5'i piyasaya sürmesi, yeni bir donanım neslinin yanı sıra yeni güvenlik özelliklerinin de başlangıcı oldu. Yayınlandıkları ilk günden bu yana, IPV6 bağlantı desteğinden de elde edilen güvenlik nedeniyle bilgisayar korsanlarının onları kırma girişimleri çok başarılı olmadı. Bugün, beklenenden çok daha erken bir zamanda PlayStation 5'in nihayet kırıldığı haberi yayıldı. Ek olarak, PlayStation 5'in ilk jailbreak'inden, PlayStation topluluğunun tanınmış isimlerini içeren şampiyon ekip sorumluydu.

Jailbreak ile Neler Mümkün?

SpectreDev, TheFloW, psxdev, flat z, Zecoxao, Znullptr ve Chendochap isimli kişilerin yardımıyla PlayStation 5 için ilk jailbreak başarıyla yapıldı. Kullanıcılar, jailbreak işlemini başarıyla tamamladıktan sonra PlayStation 5'in "hata ayıklama" arayüzüne ve kök dosyalarına erişebilecekler. Jailbreak sürümünde henüz piyasaya sürülen özellikler sadece bilgisayar korsanlarının işine yarayacaktır. Bilgisayar korsanları ileriye dönük olarak oluşturdukları araçlar ve özelliklerle korsan oyunları kurmak için gerekli koşulları yaratabilecekler.

Öte yandan jailbreak'in duyurulmasında kilit rol oynayan Lance McDonald, yayınladığı jailbreak videosuna bir de sürpriz ekledi. McDonald, oyuncuların tek tek erişemediği ".pkg" uzantılı bir dosya kullanarak gizli bir PlayStation oyunu olan "P.T."'yi konsola yüklemek için jailbreak'i kullanıyordu. Video, yükleme işleminin sorunsuz geçtiğini gösteriyor. Ancak, oyuna erişimin mümkün olup olmadığı belirsizdir.

PS5 Nasıl Kırıldı?

Videoda, bir kullanıcının özellikle jailbreak için yapılmış bir paketi kurduğu görülüyor. Teknik olarak başarılı olursa, PS5'in arayüzü ileriye doğru büyük bir adım olabilir. Webkit güvenlik açığının onu kırmak için kullanıldığı iddia ediliyor. Yazılım 4.03, korsan PS5'te mevcuttur. Sadece okuma/yazma erişimi sunulabilir. Mevcut dosya yükleme ve çalıştırma bu nedenle mümkün değildir.