Politika Faizi Nedir Ne İşe Yarar, Politika Faizi Artarsa Ne Olur ?

Politika Faizi Nedir Ne İşe Yarar, Politika Faizi Artarsa Ne Olur ?

Dolar ve Lira ekonomi yönetiminde uygulanan değişiklikler ile beraber ekonomi politikalarında da piyasa dostu uygulamalara doğru belirgin bir değişiklik yaşanıyor. Politika faizi, Para Politikası Kurulu gibi kavramlar zaman zaman ekonomiyle ilgili insanların olduğu kadar vatandaşın da kafasını karıştırıyor. Peki, Politika Faizi ne işe yarıyor, Para Politikası Kurulu’nun görevi ne..?

Politika Faizi Nedir

POLİTİKA FAİZİ NEDİR, NE İŞE YARAR ?

Merkez Bankası bankalara Türk Lirası ile ve belli bir faizle borç veriyor. Bankalar ise aldıkları bu kaynağı yurt dışından buldukları kaynaklarla da birleştirerek üzerine topladıkları mevduatları da katarak piyasaya kredi veriyorlar. Merkez Bankası’nın her ay açıkladığı 1 haftalık repo faizi “politika faizi” bankalara o hafta hangi orandan borç verileceğini belirliyor. Bu faiz artırılırsa Merkez Bankası’ndan TL satın almak pahalı olacağı için bankalar bol miktarda TL alamıyor. Faiz oranı düşük olduğu zaman ise bankalar daha rahat TL alabiliyor ve böylece kredi verebiliyorlar. Merkez bankaları normal koşullarda enflasyon oranına bakarak politika faizini belirliyor. Fakat Türkiye’de politika faizi ekonomi yönetiminin talimatları sonucu enflasyonun aşağısında.

PARA POLİTİKASI KURULU NEDİR?

Yukarıda anlatılan politika faizi Merkez Bankası’nın her ay bir kez toplanan Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından belirleniyor. Para Politikası Kurulu Merkez Bankası Başkanı, Başkan Yardımcıları, Banka Meclisi üyeleri arasından seçilecek bir üye ve Başkanın önerisi üzerine müşterek kararla atanacak diğer bir üyeden oluşuyor. Hazine Müsteşarı veya onun belirleyeceği Müsteşar Yardımcısı, toplantılara oy hakkı olmaksızın katılabiliyor. Yani yasalara göre hükümetin para politikası kurulunda bir oy hakkı yok.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER