Quentin Tarantino Tarafından Önerilen 10 Harika Korku Filmi

Quentin Tarantino Tarafından Önerilen 10 Harika Korku Filmi

Onu sev ya da ondan nefret et, Quentin Tarantino’nun film tutkusunun bulaşıcı olduğunu inkar edemezsin. Bir DVD yorumunda şaka yapıyor ya da röportaj sorularını yanıtlıyor olsun, filmler onun her zaman aklındadır.

Bunların hepsi “harika” filmler olmayabilir, ancak QT için en azından kalbinin bir yerinde harikalar bırakmıştır. Söylediği gibi, bir adamın çöpü başka bir adamın hazinesidir. Aşağıda gerilim filmleri, korku filmleri ve sömürü kan banyoları var. Afiyet olsun!

10. Crawl (2019) / Ölümcül Sular

Crawl (2019)

Tarantino, 2019’un en sevdiği filmlerinden biri olan “Crawl” yı seçti ve izlerken bunun nedenini kesinlikle anlayabilirsiniz. şiddetli bir kasırgaya karşı yaşam savaşı veren genç bir kadının hikayesini konu ediyor. Florida’da 5. Kategorideki bir kasırga ile karşı karşıya kalan genç kadın, bölgedeki diğer sakinler gibi evini terk etme emrini yerine getirmemeye karar verir. Kasırga yaklaşırken botuna atlayıp kayıp olan babasını aramaya çıkar. Bölgeyi sel basmaya başladığında babasını ve köpeğini bulan genç kadın, yaralanmış olan babasını kurtarmaya çalışırken kendisini su altında kalan bir evin içinde bulur. Evin içine hapsolan baba-kız kısa süre sonra korkulması gereken tek şeyin kasırga ve seller olmadığını fark ederler. Azgın suların içinde devasa bir timsah sürüsü dolaşmaktadır. Baba kız, Florida’nın en vahşi ve korkulu avcılarına karşı kendini korumak için savaşmak zorundadırlar…

Kaya Scodelario’nun oyunculuğun gerçekten ön plana çıktığı bir film diyebiliriz. Filmde Barry Pepper ise baba-kız ilişkilerinin ne kadar iyi oynanabileceği üzerinde duruyor.

9. Slaughter Hotel (1971)

Slaughter Hotel, Fernando Di Leo’nun yönettiği ve Klaus Kinski’nin oynadığı 1971 İtalyan giallo korku filmi. Film, bir sanitoriumun zengin kadın mahkumlarını öldüren maskeli bir katili takip ediyor. Bu filmde akıl hastanesi olarak kullanılan bina, birkaç yıl önce 1966 giallo Cinayet Kliniği için set olarak kullanıldı.

Filmi herkes sevmeyebilir fakat filmin kamera çekimleri ve şiddet sahneleri gerçekten görülmeye değer.

8. My Bloody Valentine (1981)

My Bloody Valentine (1981)

Sevgililer günü partisi başladığında cinayetler de başlayacaktır. Quentin Tarantino’nun tüm zamanların en iyi korku filmlerinden biri olarak seçtiği 1981 yapımı filmdir.

Sevgililer Günü’nde madende meydana gelen kaza, beş madencinin ölmesine neden olur. Kazadan kurtulmayı başaran Harry Warden ise uzun süre akıl hastanesinde tedavi görmek zorunda kalır. Yaşananların ardından sevgililer günü gelip çattığında Harry, intikam almak için harekete geçer. Aradan geçen onca yılın ardından bir grup genç, sevgililer günü için parti düzenler. Ancak partide onları kötü bir sürpriz beklemektedir.

7. Audition (1999) / Ölüm Provası

Audition (1999) / Ölüm Provası

Miike Takashi’nin başyapıtları arasında yer almaktadır. Drama olarak başlayan filmi kan ve şiddete doğru yol almaktadır.

Ölüm Provası Audition (1999), Japonya yapımı bir korku filmi. Pek çok korku filmi ustası tarafından bile “fazla” bulunan yapımda, bedensel saldırılar, sakatlamalar, işkenceler ve ürkütücü karakterler bolca yer buluyor.

6. Black Sabbath (1963)

Quentin Tarantino’nun favori yönetmenleri listesinde yer alan Mario Bava’nın muhteşem ötesi korku filmi. Mario Bava’nın filmi birden çok isimle biliniyor ve Amerikan versiyonu ile İtalyan versiyonu arasında ciddi farklar var. Fakat her şekilde gerçek bir korku klasiği.

Black Sabbath filmi, bazı ülkelerde “Korkunun Üç Yüzü” olarak da bilinir…

5. The War of the Gargantuas (1966)

The War of the Gargantuas (1966)

60 yılların klasik filmlerinden bir tanesi. Düz bir canavar filmi. Aslında 1965 senesinde çekilen “Frankenstein Dünyayı Fethetti” nin devamı niteliğinde bir filmdir. Tarantino’nun bu zamana kadar yaptığı bir çok korku filmi The “War of the Gargantuas” filminden esinlenmiştir.Bu filmin başka hoş tesadüfleri de var: Brad Pitt’in izlediği ilk film ve Nicholas Cage’in en sevdiği film olarak bilinmektedir.

4. Mad Love (1935)

Mad Love (1935)

Peter Lorre’nin en iyi performanslarından bir tanesini sergilediği 1935 senesine ait olan muhteşem bir korku filmi. Film takıntı bir aşk üzerine kurulmuş olan konuyu ele almaktadır.

3. The Skin I Live In (2011) / İçinde Yaşadığım Deri

The Skin I Live In (2011) / İçinde Yaşadığım Deri

Bir araba kazasında yanarak ölmekten son anda kurtulan eşini yanıklardan oluşan görüntüden bir nebze olsun kurtarmak adına yeni bir deri yaratmak üzerine çalışmalar yapan estetik cerrahı Dr Robert Ledgard (Antonio Banderas) on iki sene boyunca evindeki laboratuvarında çalışmaya devam eder ve domuz-insan kanı karışımıyla elde ettiği bir deri üretir.

“İçinde Yaşadığım Deri” zaman zaman kıvılcım yaratan ama yine de güzel bir korku filmi. Mükemmel seçim Tarantino.

2. Santa Sangre (1989)

Santa Sangre (1989)

Akıl hastanesinde beyaz duvarların arasında kendini kuş zanneden ve bir ağacın üzerinde yaşayan Fenix var karşımızda. Geçmişe dönüşlerle Fenix’in niçin akıl hastanesinde olduğunu anlayacağız öncelikle. Ailesi ile beraber gösteriler yaptıkları sirklerinde güzel bir çocukluk geçirmektedir Fenix.Fakat çapkın bir adam olan babasının annesini sirkteki dövmeli kadınla aldattığı gece her şey değişir. Babasını dövmeli kadınla yakalayan annesi babasının cinsel organına sülfürik asit atar, babası buna karşılık annesinin kollarını bıçakla keser ve sonra da intihar eder. Tüm bu olayları izleyen Fenix ciddi bir travma geçirerek akıl hastanesine yatar. Fenix’in hayatı bir gün odasının camından kolları olmayan annesini sokağın kenarında beklerken görmesiyle tamamen değişecektir. Hastaneden kaçan Fenix ile annesi artık simbiyotik (iki canlı arasında her iki tarafın karşılıklı yararlanmalarına dayalı ortak ilişki) bir yaşamı paylaşmaya başlarlar.

1. Wicked, Wicked (1973)

Wicked, Wicked (1973)

California sahilinde cinayetler oluyor. Bu dehşet verici katilin sarışınlara karşı bir tutkusu var ve eylemlerini yerine getirirken berbat bir maske kullanıyor. Katilin adı Jason ve Hotel del Coronado’da bir tamircidir. (“Some Like It Hot” ve “The Stuntman” filmlerinde rol alan ünlü bir film oteli.)

Wicked, Wicked, Richard L. Bare tarafından yazılan ve yönetilen ve David Bailey, Tiffany Bolling ve Randolph Roberts’ın oynadığı 1973 korku-gerilim filmi.

İlgili İçerik; Netflix 2020 Space Force Dizisi Hakkında Bilgi

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER