Uzmanlar muzun dış görünüşünü ve üzerindeki beneklerin neyi ifade ettiğini açıklığa kavuşturdu. Kimiler dah yeşilimsi renkteki daha sert ve az şekerli muzları severken, bazılar ise daha olgun sarı renkte ve hatta beneklenmeye başlamış oldukça olgun olanları yemekten zevk alır.

muzzz (1)

Avustralyalı Spor Diyetisyenleri bu noktada muzu incelemişler ve çarpıcı sonuçlara ulaşmışlar. Buna göre muzun sap kısmı yüksek miktarda nişasta içeriyor. Yeşil renge yakın bir muz çok daha az şekerli ve içerdiği yüksek probiyotiklerle bağırsaklar için en ideali olarak tanımlanabilir. Elbette yeşil bir muz yediğimizde az şeker ve yüksek nişasta ihtiva ettiğinden daha fazla yeme hissimizi köreltecektir. Bununla beraber bu tip bir muz biraz şişkinlik hissi de yaratır. Zira sindirim sistemimizi biraz fazla çalıştıracak yüksek oranda nişasta içerir.

Kısmen olgunlaşmış açık sarı renkli bir muz yüksek lif oranına sahipken düşük şeker oranıyla özellikle diyet yapanların tercihi olmaktadır. Bazı diyetislenler bu özelliğiyle bir ara öğün yiyeceği olarak muzu önermektedirler.

Muzlar Oldungaştıkça Şeker Oranı Artar, Nişasta Oranı Azalır

Sarı renkli yani olgun olarak nitelediğimiz muzlar ise antioksidan seviyesinin en iyi seviyede olduğu muz tiplerinden birisidir. İnsanlar görüntüsü itibariyle en kaliteli muzları bu şekilde tanımlamaktadır. Çok olgunlaşmış muzlarda kahverengi beneklenmeler meydana gelmeye başlamıştır. Artık bu tip muzlarda şeker oranı nişastadan daha fazladır. Yenildiğinde şekerli olmalarından ötürü tekrar yeme isteği oluştururlar. Sindirim sistemince kolay sindirilip kana karışırlar. Muzlar oldunlaştıkça besin değerleri azalırken antioksidan olarak daha zengin bir hale gelirler. Bu da kanseri önleme konusunda oldukça etkili olarak değerlendirilmektedir.

muz çeşitleri

Çok fazla olgunlaşmış muzlar ise artık epey yumuşak hale gelmişlerdir. Çok fazla oranda şeker içerirler. Besin değerleri oldukça azalmıştır. Muz yaşlandıkça antioksidan seviyelerinin artmasının nedeni klorofilin bu parçalanmasıdır. Artık ona yeşil rengini veren madde yok olmuştur. Bu tip ortalama bir muzun 100 kalori civarında olduğu düşünülmektedir. Aynı zamanda zengin potasyum, B6 vitamini, C vitamini ve lif kaynaklarıdır.

Muz, faydalı bir potasyum kaynağı olduğu için yaşlılıkta felç riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Potasyum açısından zengin diğer besinler mercimek, portakal ve avokadodur.